Photo by nick10key
Tzw. odchyłki nie powinny być większe niż 2-3 mm/2m. Jeśli mamy do czynienia z większymi odchyłkami, gruntujemy podłoże, a potem wylewamy wylewkę samopoziomującą. W miejscowe ubytki wkładamy masy szpachlowe reperujące np. cement montażowy, masy szpachlowe, a w przypadku grubych dziur – zaprawę cementową.
2. Izolujemy
Zaczynamy od folii, bo dzięki temu unikniemy późniejszego wnikania wilgoci z posadzki w panele. Folię bierzemy z zakładką (ok. 10-15 cm), dobrze jest też ją zlepić w miejscach założenia, aby uniknąć przesuwania. Na to kładziemy podkład czyli warstwę izolująco-wygłuszającą np. piankę, korek, płyty z pianki lub prasowane płyty z odpadów celulozowych. Podkład powinien być przewiązany, najlepiej w tzw. cegiełkę – skośnie do kierunku, w którym układamy panele. Układamy go na bieżąco, po kawałku, aby uniknąć niszczenia go podczas montażu. Podkładem możemy też wyrównać drobne nierówności, np. położyć płytę dwukrotnie.
3. Sprawdzamy warunki
Panele są wrażliwe na zmianę wilgotności, dlatego układamy je na suchym podłożu i w odpowiedniej temperaturze: powietrza: 18°C, podłoża: co najmniej 15°C. Podczas montażu nie wietrzymy pomieszczenia.
4. Bardzo dokładnie czytamy instrukcję
Dzięki temu unikniemy 90% kłopotów z montażem paneli i zapięciami typu klik.
5. Kładziemy panele
Zaczynamy od narożnika, dłuższy bok panela kładziemy zgodnie z linią padania światła.Większe powierzchnie powinny być podzielone na mniejsze kawałki(czyli zdylatowane) bo inaczej mogą się rozchodzić.
6. Pamiętamy o dylatacji
Ponieważ panele powinny tworzyć tzw. podłogę pływającą, wykonywana z nich posadzka nie może stykać się z bezpośrednio ze ścianami oraz z elementami przytwierdzonymi do podłoża: słupami, kolumnami. Panele muszą więc mieć możliwość swobodnego pracowania, rozszerzania i kurczenia pod wpływem zmian wilgotności w pomieszczeniu.
Dylatację wykonujemy:
– przy ścianach: szerokość ok. 1 cm, a przy dużej wilgotności powietrza tyle, ile przykryje wybrana przez nas listwa przypodłogowa. Maskujemy je listwami przyściennymi.
– wokół rur, słupów: o podobnej szerokości; jeśli nie da się ich zamaskować, należy je wypełnić masą elastyczną.– w progach i miejscach styku paneli z inną posadzką także dylatacjach: wstawiamy odpowiednie profile.
I na koniec dwie uwagi praktyczne: nowo kupionych paneli nie wyjmujemy od razu z paczek, a zostawiamy na co najmniej 48 godz. w pomieszczeniu, w którym będziemy je układać. Rozpakowujemy na bieżąco tyle ile w danym dniu ułożymy.