Na rynku architektonicznym i budowlanym coraz częściej porusza się temat energooszczędności. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z malejących zasobów energetycznych i z globalnego ocieplenia. Jak więc należy budować, aby nasz dom był jak najbardziej energooszczędny?

Projekt domu energooszczędnego

Dom energooszczędny powstaje na etapie projektu. Dlatego to w projekcie muszą być uwzględnione takie rozwiązania, które pozwolą na efektywne gospodarowanie energią w budynku. Poprawa izolacji termicznej budynku, zmniejszenie zużycia energii oraz poprawa klasy energetycznej to podstawowe elementy domu energooszczędnego.

Wyżej wymienione cechy wpływają nie tylko na zmniejszenie kosztów utrzymania budynku. Pozwalają także uzyskać certyfikat energetyczny o wyższych współczynnikach, co w przypadku ewentualnej sprzedaży domu znacznie podniesie jego wartość. Jest to bardzo dobra inwestycja w przyszłość, przyjmuje się bowiem, że oszczędności mogą wynieść ok. 30-50% w porównaniu z budynkami, które spełniają obowiązujące prawa na podstawowym poziomie.

Dobór działki

Ważnym elementem budowy domu energooszczędnego jest działka budowlana, na której dom ten ma zostać postawiony. Przede wszystkim teren powinien pozwalać na zorientowanie budynku w kierunku południowym. Bardzo przydatne mogą okazać się także nierówności terenu – w zagłębieniach możemy umieścić piwnicę lub pomieszczenie gospodarcze, zaś skarpy ukryją północną ścianę budynku. Wysokie, liściaste drzewa w naturalny sposób osłonią dom przed wiatrem, natomiast zimą pozwolą maksymalnie wykorzystać energię słoneczną.

Architektura

Dom energooszczędny powinien posiadać jak najbardziej zwartą bryłę. Im mniejsza powierzchnia przegród zewnętrznych, tym mniejsze będą straty ciepła. Jeżeli wybieramy projekt domu ze względu na jego powierzchnię użytkową, powinniśmy zwrócić uwagę na to, by powierzchnia dachu i ścian była jak najmniejsza oraz nie posiadała załamań. Najkorzystniej jest budować dom na planie prostokąta, z bokiem dłuższym zwróconym na południe i z jednospadowym dachem. Zastosowanie kolektorów słonecznych pozwoli na maksymalne wykorzystanie energii słonecznej.

Aby ukryć pod stropem przewody instalacji rekuperacji, projekt domu powinien przewidywać wyższą wysokość parteru.

Rozmieszczenie pomieszczeń

Jeżeli nasza działka pozwoliła na zorientowanie budynku w kierunku południowym, to właśnie tam najlepiej zaplanować salony czy pokoje dzienne z dużymi oknami. Przeszklone ściany pozwalają na dużo większe wykorzystanie ciepła płynącego z promieni słonecznych. Zmniejszymy dzięki temu zapotrzebowanie na energię potrzebną na oświetlenie i ogrzanie pomieszczeń. Natomiast odwrotnie, czyli usytuowanie po północnej stronie budynku takich pomieszczeń jak pomieszczenia gospodarcze, spiżarnia czy wejście, uniemożliwi przenikanie do nich promieni słonecznych. Wymienione pomieszczenia nie potrzebują bowiem ani dużych okien, ani ogrzewania.

Budowa ogrodu zimowego to również niezły pomysł na oszczędzanie energii. Należy umieścić go do strony południa, gdyż dzięki ogrzewaniu promieniami słonecznymi nie będzie wymagał dodatkowych nakładów energii. Jeśli zostanie wybudowany przy ścianie akumulującej ciepło to będzie miał wpływ na ogrzanie pomieszczeń sąsiadujących, a także ochroni je do wiatru. Oranżeria pozwoli nam na zużycie o 10-30% mniej energii!

Garaż, wbudowany w bryłę domu to również doskonały bufor termiczny. Natomiast piwnica wręcz przeciwnie. Dlatego, jeżeli tylko mamy taką możliwość, powinniśmy z niej zrezygnować.

Przegrody zewnętrzne

Izolacja termiczna zastosowana w ścianach, drzwiach i oknach to częściowy sukces. Dobry projekt energooszczędny to taki, w którym nie powstają tzw. mostki termiczne. Przy jego wyborze zwracajmy uwagę na to, czy grubość oraz ciągłość izolacji termicznej została zachowana oraz czy stolarka znajduje się w grubości warstwy termoizolacyjnej. Właściwe połączenie okien i drzwi ze ścianami oraz ścian fundamentowych z podłogą na gruncie, daje nam gwarancję tego, że projekt będzie spełniał swoje zadanie czyli oszczędzanie energii.

Mostki termiczne powstają również w miejscach osadzenia balkonu, dlatego też w projekcie energooszczędnym lepiej zrezygnować ze wspornikowych balkonów na rzecz konstrukcji samonośnych. Niestaranne wykonawstwo to kolejna przyczyna powstawania mostków termicznych, dlatego tak ważna jest fachowo wykonana i solidna stolarka drzwiowa i stolarka okienna.