Dom parterowy z mieszkalnym poddaszem można wybudować praktycznie na każdej działce. Jest idealny dla rodzin 5 i 6 osobowych a poza tym wybrany projekt i tak zawsze można dostosować do potrzeb klienta. Poddasze jest miejscem na sypialnie i pokoje gościnne. Na parterze organizujemy sobie strefę dzienną, gdzie można podejmować gości i wykonywać zwykłe codzienne czynności. Poddasze natomiast stanowi miejsce intymne przeznaczone do wypoczynku. Należy pamiętać o tym, żeby poddasze było odpowiednio wysokie nie utrudniało funkcjonowania i sprzyjało dobremu zagospodarowaniu.
Niektórym osobom poddasze kojarzy się z ciemnymi i niskimi pomieszczeniami, które są zupełnie niewygodne. Otóż obecnie wszystko można dopracować tak, żeby wszyscy byli zadowoleni. Okna w pomieszczeniach na poddaszu umieszcza się w ścianach szczytowych, na dachu oraz w lukarnach, czyli pionowych oknach. Wybór okien zależy od rodzaju domu. Wszystkie dają bardzo dużo światła, są dostosowane do połaci dachu.
Skosy w pomieszczeniach na poddaszu
Podczas planowania ostatecznego projektu domu zazwyczaj najwięcej problemu sprawiają skosy w pomieszczeniach.
Trzeba je sobie dokładnie wyobrazić. Zazwyczaj są uzależnione od kształtu dachu. Może być dwuspadowy i wtedy skosy są proste. Natomiast w przypadku dachów wielospadowych skosy będą znacznie bardziej skomplikowane i powodować, że wnętrze pokoju czy sypialni będzie przytłaczające. Wiele skosów to z kolei nastręcza trudności w wykonaniu. Lepiej wybrać nieco mniej skomplikowane rozwiązania, które będą nie mniej efektowne a na pewno tańsze i nadadzą poddaszu porządek i ład.
Pamiętajmy, że to kształt dachu decyduje o tym, jaka aranżacja będzie możliwa na poddaszu. Musimy brać pod uwagę fakt, że niestandardowe meble robione pod wymiar czy też konieczność zabudowy ścianek i skosów, mogą wymagać od nas większych nakładów finansowych.
Wysokość pomieszczeń na poddaszu zależy natomiast w dużej mierze od wysokości ścianki kolankowej
Ścianka kolankowa – jest to zewnętrzna ściana poddasza, która stoi na stropie ostatniej kondygnacji. Biegnie ona wzdłuż połaci dachowej i stanowi oparcie na konstrukcji więźby.
Jeżeli projekty domów są zaplanowane z poddaszem nieużytkowym, to wysokość ścianki kolankowej jest nie większa niż 70 cm. Natomiast jeśli planujemy poddasze mieszkalne, jej wysokość nie powinna być mniejsza niż 1 m.
W sytuacji, gdy powierzchnia poddasza jest niewielka, niska ścianka kolankowa dodatkowo utrudnia aranżację wnętrza. Pozostaje nam tylko zabudowa skosów w taki sposób, aby znalazło się dodatkowe miejsce na szafki czy półki.
Ścianka o wysokości 75 cm pozwoli nam na ustawienie pod skosami wanny, jeżeli planujemy łazienkę na poddaszu. Nie wybierajmy jednak w tym celu ściany z oknem, gdyż gorąca woda z wanny będzie powodować jego zaparowywanie.
Ścianka kolankowa o wysokości 1 metra umożliwi już nam wstawienie pod skosem łóżka, i to bez obawy, że wstając z niego uderzymy głową w strop. Podwyższenie ścianki o dodatkowe 15 cm pozwoli zaaranżować tam miejsce do nauki lub pracy. Wysokość ta daje możliwość swobodnego wykorzystania całej powierzchni blatu biurka.
Około 140 cm ścianka kolankowa – i możemy stawiać stół. Choć zwykle jego wysokość to ok. 90 cm, to pamiętajmy, że potrzebujemy większej przestrzeni, by komfortowo móc przy nim usiąść.
W sytuacji, gdy na poddaszu planujemy usytuować kuchnię, wysokość ścianki musi wynieść minimum 140 cm, abyśmy mogli swobodnie z niej korzystać. Wynika to z tego, że szafki kuchenne mają ok. 50-55 cm głębokości ( przy blacie o głębokości 60 cm).
Sporządzając projekty domów z poddaszem architekci określają wysokość ścianki kolankowej biorąc pod uwagę kilka czynników: przeznaczenie poddasza, szerokość budynku, typ oraz kąt nachylenia dachu. Każda zmiana wysokości ścianki kolankowej może stanowić zagrożenie dla konstrukcji całego budynku. Decyzja o jej podwyższeniu może zostać podjęta tylko i wyłącznie przez doświadczonego konstruktora, który opracuje nowe zbrojenie żelbetowych rdzeni. Ich zadaniem jest wzmocnić murowaną z pustaków ( lub innych materiałów) ściankę kolankową. Brak takich zbrojeń może powodować pękanie ścian.
Musimy wiedzieć, że wyższa ścianka kolankowa to także wyższy poziom okapu dachu, co zdecydowanie może zmienić proporcje domów. W efekcie zamiast wybrany przez nas projekt domu z poddaszem, na działce stanie zwykły piętrowy dom.
Rozwiązaniem, które nie przyniesie żadnych negatywnych konsekwencji jest podwyższenie ścianki kolankowej o wysokość jednej cegły, przy czym jednocześnie obniżyć należy okap dachu.