Osoby planujące budowę domu chętnie wybierają spośród projektów domy z poddaszem. Mają one wiele zalet – przede wszystkim pozwalają funkcjonalnie podzielić pomieszczenia na dwóch kondygnacjach. Na parterze najczęściej znajduje się tzw. część dzienna (kuchnia, salon), poddasze użytkowe to za to miejsce na strefę nocną (sypialnia).

Pamiętajmy, że to kształt dachu decyduje o tym, jaka aranżacja będzie możliwa na poddaszu. Musimy brać pod uwagę fakt, że niestandardowe meble robione pod wymiar czy też konieczność zabudowy ścianek i skosów, mogą wymagać od nas większych nakładów finansowych.

Wysokość pomieszczeń na poddaszu zależy natomiast w dużej mierze od wysokości ścianki kolankowej.

ścianka kolankowa – jest to zewnętrzna ściana poddasza, która stoi na stropie ostatniej kondygnacji. Biegnie ona wzdłuż połaci dachowej i stanowi oparcie na konstrukcji więźby.
Jeżeli projekty domów są zaplanowane z poddaszem nieużytkowym, to wysokość ścianki kolankowej jest nie większa niż 70 cm. Natomiast jeśli planujemy poddasze mieszkalne, jej wysokość nie powinna być mniejsza niż 1 m.

W sytuacji, gdy powierzchnia poddasza jest niewielka, niska ścianka kolankowa dodatkowo utrudnia aranżację wnętrza. Pozostaje nam tylko zabudowa skosów w taki sposób, aby znalazło się dodatkowe miejsce na szafki czy półki.

Ścianka o wysokości 75 cm pozwoli nam na ustawienie pod skosami wanny, jeżeli planujemy łazienkę na poddaszu. Nie wybierajmy jednak w tym celu ściany z oknem, gdyż gorąca woda z wanny będzie powodować jego zaparowywanie.

Ścianka kolankowa o wysokości 1 metra umożliwi już nam wstawienie pod skosem łóżka, i to bez obawy, że wstając z niego uderzymy głową w strop. Podwyższenie ścianki o dodatkowe 15 cm pozwoli zaaranżować tam miejsce do nauki lub pracy. Wysokość ta daje możliwość swobodnego wykorzystania całej powierzchni blatu biurka.

Około 140 cm ścianka kolankowa – i możemy stawiać stół. Choć zwykle jego wysokość to ok. 90 cm, to pamiętajmy, że potrzebujemy większej przestrzeni, by komfortowo móc przy nim usiąść.

W sytuacji, gdy na poddaszu planujemy usytuować kuchnię, wysokość ścianki musi wynieść minimum 140 cm, abyśmy mogli swobodnie z niej korzystać. Wynika to z tego, że szafki kuchenne mają ok. 50-55 cm głębokości ( przy blacie o głębokości 60 cm).

Sporządzając projekty domów z poddaszem architekci określają wysokość ścianki kolankowej biorąc pod uwagę kilka czynników: przeznaczenie poddasza, szerokość budynku, typ oraz kąt nachylenia dachu. Każda zmiana wysokości ścianki kolankowej może stanowić zagrożenie dla konstrukcji całego budynku. Decyzja o jej podwyższeniu może zostać podjęta tylko i wyłącznie przez doświadczonego konstruktora, który opracuje nowe zbrojenie żelbetowych rdzeni. Ich zadaniem jest wzmocnić murowaną z pustaków ( lub innych materiałów) ściankę kolankową. Brak takich zbrojeń może powodować pękanie ścian.

Musimy wiedzieć, że wyższa ścianka kolankowa to także wyższy poziom okapu dachu, co zdecydowanie może zmienić proporcje domów. W efekcie zamiast wybrany przez nas projekt domu z poddaszem, na działce stanie zwykły piętrowy dom.

Rozwiązaniem, które nie przyniesie żadnych negatywnych konsekwencji jest podwyższenie ścianki kolankowej o wysokość jednej cegły, przy czym jednocześnie obniżyć należy okap dachu.