Każdy, kto choć w niewielkim stopniu zwraca uwagę na wystrój wnętrza swojego mieszkania, chciałby, aby poszczególne elementy jego aranżacji idealnie ze sobą współgrały. Dotyczy to nie tylko ścian czy mebli, ale również detali pokroju klamek i zamków drzwiowych. Ich wybór nie jest wbrew pozorom tak oczywisty, jak mogłoby się wydawać. Klamki to zdecydowanie jedne z najczęściej używanych elementów wyposażenia domu.
Choć są bardzo praktyczne, jednocześnie skromnie wtapiają się w tło innych dodatków czy dekoracji. Może się to wydawać niezrozumiałe, jednak to właśnie w tej dyskrecji tkwi pewność co do ich poprawnego dopasowania.
Rodzaje klamek drzwiowych – tradycyjny uchwyt czy gałka?
Klamki do drzwi wewnętrznych dzielą się powszechnie na dwa rodzaje – z uchwytem w kształcie litery „L” oraz z uchwytem typu gałka. Nie da się ukryć, że w naszym kraju to właśnie pierwszy z tych wariantów zyskał największą popularność. Wszystko za sprawą prostego mechanizmu umożliwiającego przesunięcie zapadki w zamku wpuszczanym, przy wyłącznie lekkim naciśnięciu na uchwyt. Taki typ, choć wydaje się być niezastąpionym, nie wszędzie znajdzie swoje zastosowanie.
Alternatywą w tej kwestii okażą się gałki. To rozwiązanie równie estetyczne, a przy tym dysponujące mniejszymi od tradycyjnej klamki wymiarami. Zwolnienie zapadki następuje w zależności od mechanizmu na skutek przekręcenia gałki bądź pchnięcia skrzydła. Akcesoria te lepiej poradzą sobie w towarzystwie drzwi przesuwnych i niekiedy wahadłowych.
Na co zwracać szczególną uwagę przy wyborze klamek do drzwi?
Dostępne w sprzedaży klamki i okucia drzwiowe występują w różnych przedziałach cenowych. Pojawia się więc pytanie: czy wyższa cena klamki da nabywcy gwarancję długotrwałej i bezproblemowej jej eksploatacji? Niekoniecznie. Okazuje się, że nawet drogie produkty mogą szybko zmienić swój wygląd lub po prostu się zepsuć. Aby zaoszczędzić sobie problemów związanych z częstą wymianą bądź niedopasowaniem uchwytów do drzwi, wystarczy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów.
Materiał wykonania klamki
Okucia drzwiowe mają z reguły podobny kształt i zasadę działania. Zdarza się jednak, że dwie pozycje, choć wizualnie bardzo zbliżone, różnią się od siebie w znaczący sposób. Mowa głównie o tworzywie, z jakiego uchwyt został wykonany.
Najczęściej stosowanym materiałem klamek do drzwi wewnętrznych jest aluminium. To stosunkowo lekkie i odporne na korozję tworzywo, cechujące się także sporą wytrzymałością. Alternatywą dla aluminium są jeszcze stal nierdzewna oraz mosiądz.
Wykończenie
Większość klamek aluminiowych jest przez producentów wykańczana powłoką niklową. Czasem jednak, dla zwiększenia wytrzymałości, używa się również chromu bądź warstwy tytan-chrom. Szczególnie ta ostatnia wzbogaca okucia drzwiowe o odporność na ścieranie, dzięki której po czasie nie tracą one swojego wyglądu.
Rozmiar trzpienia i rozstaw zamka
Nawet najładniejsza klamka z zamkiem nie spełni swojej roli, jeśli nie będzie odpowiednio dopasowana do wymiarów skrzydła. Trzpień w najczęściej stosowanych rodzajach uchwytów drzwiowych ma przekrój 8 mm x 8 mm, choć zdarza się też mniejsze rodzaje. Drugim, równie istotnym parametrem jest odległość między środkiem trzpienia, a środkiem otworu na klucz. Do najpowszechniejszych wariantów w tym zakresie zaliczymy wymiary: 70, 72, 90, 92 mm.