Atrakcyjniejsza bryła budynku to nie jedyna zaleta dodatkowych elementów architektonicznych. Pełnią one również bardzo przydatne funkcje. Wybierając projekt domu musimy jednak pamiętać, że nie zawsze dodatkowe elementy są ekonomicznie uzasadnione.

Wykusz – co to jest?

Wykusz to nadwieszona część budynku, składająca się z trzech lub pięciu ścian, w których wmontowane są duże okna. Sprawia, że prosty, mały dom staje się bardziej efektowny.

Wykusze najczęściej wykorzystywane są do aranżacji zimowych ogrodów, dzięki czemu możemy cały rok podziwiać naszą przydomową oranżerię. Mogą także stanowić przedłużenie jadalni lub małego salonu.

Rozmieszczenie okien w taki sposób, by tworzyły przeszkloną ścianę, dużo lepiej doświetla pomieszczenia, niż w przypadku zastosowania tradycyjnego, prostokątnego okna na płaskiej płaszczyźnie. Dłuższy jest również czas nasłonecznienia dla tego typu pomieszczeń.

Dodatkowe elementy architektoniczne budynku to nie tylko większy koszt budowy domu. Nieprawidłowa konstrukcja może przede wszystkim przyczynić się do strat ciepła, a co za tym idzie – większych rachunków za ogrzewanie. Prosta, zwarta bryła budynku to coś, czym charakteryzują się projekty domów energooszczędnych.

Jeżeli jednak zdecydujemy się na projekty domów z wykuszem, pamiętajmy, że najlepiej usytuować na działce budynek tak, by wykusz i pomieszczenia za nim były skierowane na południową stronę. Dzięki temu wnętrze będzie dodatkowo nagrzewane i doświetlane słońcem przez większość dnia.

Co to jest podcień?

Podcień to pomieszczenie w przyziemiu budynku. Jest ono otwarte na zewnątrz, ograniczone filarami lub słupkami wzdłuż lica muru. Może znajdować się tylko na jednej stronie elewacji lub obiegać cały budynek.

Podcień stosowany jest głównie w projektach domów z poddaszem. Filary, które wspierają podcień stanowią dodatkowy walor estetyczny i swoim wyglądem nawiązują do uwielbianych przez Polaków projektów dworków.

Popularność podcieni wynika przede wszystkim z tego, że zaaranżowany na nim taras jest chroniony przed czynnikami atmosferycznymi praktycznie przez cały rok. Zadaszeniem takiego tarasu jest strop pierwszej kondygnacji, gdyż podcień jest wcięty w budynek. Po bokach jest on natomiast osłonięty ścianami zewnętrznymi domu. Część tarasu możemy również wysunąć poza zadaszenie – dzięki temu naturalnie taras przejdzie np. w ogród.

W przypadku małych domów lub niewielkich działek dokładnie przeanalizujmy zastosowanie podcienia. Zabiera on niestety powierzchnię użytkową naszego domu. Planując jednak większy budynek, podcień stanowi doskonałe „otwarcie” na ogród – co jest chyba najważniejszym argumentem w dyskusji o przewadze domów jednorodzinnych nad mieszkaniem w bloku.

Jeżeli budujemy na wąskiej działce i krótsza ściana skierowana jest na ulicę – podcień powinniśmy usytuować na frontowej elewacji. Takie rozwiązanie optycznie poszerzy naszą działkę oraz oddzieli wnętrze o hałasów dobiegających z zewnątrz.