Trwałość i konstrukcja całego budynku zależy przede wszystkim od tego, jakie fundamenty wybierze architekt do projektu naszego domu. Z jakiego materiału zostaną one wykonane, zależy od wielu czynników.
Projekty domów w części opisowej i architektonicznej, zawierają informację dotyczącą zaplanowanych fundamentów. Znajduje się w nich między innymi opis jakich materiałów budowlanych należy użyć, jaka powinna być grubość izolacji poziomej i pionowej, a także zawiera narysowany rzut fundamentów. Architekt, dobierając odpowiednie dla nas rozwiązanie, bierze pod uwagę przede wszystkim planowany typ zabudowy. Od tego czy będzie to dom parterowy, piętrowy, posiadający poddasze bądź podpiwniczenie, zależeć będzie rodzaj fundamentów.
Obowiązkowej adaptacji do warunków lokalnych muszą być poddane wszystkie projekty domów. Fundamenty i ich izolacje mogą zostać zmodyfikowane przez adaptującego je architekta, aby jak najlepiej przystosować budynek do warunków, jakie ma działka.
Gotowe projekty domów są objęte prawem autorskim i zmiany w nich wymagają zgody autora. Istnieje jednak lista zmian, które możemy przeprowadzić bez wydania takowej zgody – między innymi dotyczą one fundamentów. Wynika to z potrzeby dostosowania ich do nośności gruntu oraz ewentualnych zmian w obrębie podpiwniczenia.
Fundamenty betonowe czy fundamenty murowane?
Projekty domów jednorodzinnych najczęściej posiadają dwa rodzaje fundamentów:
fundamenty monolityczne lub fundamenty murowane.
Fundamenty monolityczne (betonowe) – najczęściej stosowane w sytuacjach budowy domu na gruntach niejednorodnych. Beton jest materiałem odpornym na duże zwilgocenie, dlatego ten typ fundamentów idealnie nadaje się przy budowie poniżej poziomu wód gruntowych.
Projekt domu określa również sposób zbrojenia, który w zależności od formy budynku, może być wykonany na wiele sposobów.
Do budowy fundamentów monolitycznych wykorzystujemy beton klasy C12/15, C16/20, C20/25 jak i możemy wykorzystać w tym celu beton wodoszczelny. Jest on znacznie mniej podatny na nasiąkanie niż beton tradycyjny.
Budowa fundamentów jest niestety bardzo czasochłonna i trudna. Chcąc zmniejszyć koszt budowy fundamentów, możemy skorzystać z wypożyczonego deskowania wielokrotnego użytku.
Odpowiednie zaplanowanie prac przy budowie fundamentów betonowych to podstawa. Nie wskazane jest ich budowanie w trakcie trwania upałów, jak i w momencie wystąpienia mrozów. Możemy to robić tylko wtedy, gdy latem będziemy zraszać beton wodą, zimą natomiast wzbogacimy go odpowiednimi domieszkami.
Fundamenty murowane – dużo tańsze, szybsze i prostsze w wykonaniu niż fundamenty monolityczne. Zarówno koszt materiałów budowlanych jak i robocizny będzie też znacznie mniejszy. Stosujemy je głównie na gruntach spoistych i niespoistych, tam gdzie występuje nie za wysoki poziom wód gruntowych. Do ich wykonania wykorzystujemy gotowe bloczki komórkowe lub bloczki keramzytowe. Możemy użyć także pustaków zsypowych.
Czas wykonania jest tu też znacznie krótszy niż w przypadku fundamentów betonowych, a to za sprawą wysokiej odporności fundamentów murowanych na warunki atmosferyczne.