To, czy wybierzemy dach wielospadowy, czy dwuspadowy, powinno być uzależnione od wielu czynników. Nie chodzi tutaj tylko o nasze upodobania estetyczne, ale również możliwości finansowe, oraz warunki zabudowy.
Dachy wielospadowe bez wątpienia są bardzo atrakcyjne wizualnie. Podkreślają styl domu i nadają mu reprezentacyjny charakter. Stosowane są zarówno w nowoczesnym, jak i bardziej tradycyjnym budownictwie. Nadają się zarówno do zabudowy parterowej, jak i przy poddaszu użytkowym. Kolejną ich zaletą jest to, ze dzięki nim możemy przykryć bardzo rozrzeźbioną bryłę budynku za pomocą niewielkiego dachu.
Budowa dachu wielospadowego nie zawsze niestety jest możliwa – może się zdarzyć tak, że warunki zabudowy będą dopuszczały jedynie budowę dachu dwuspadowego.
Na tym etapie zastanówmy się także, czy chcemy mieć poddasze użytkowe. Dach wielospadowy o niewielkim kącie nachylenia może bowiem sprawić, że zastosowania poddasza w charakterze użytkowym nie będzie wchodziło w grę. Będzie to możliwe jedynie przy większym kącie nachylenia dachu. Kolejna wadą dachu wielospadowego jest to, ze jego budowa zawsze generuje bardzo wysokie koszty. Powstaje bowiem wówczas bardzo duża ilość odpadu., ponadto wymaga ona większego nakładu pracy.
Dachówka czy blachodachówka?
Dachówka najlepiej nadaje się do pokrycia dachu o kącie nachylenia 30-45 stopni. To, czy wybierzemy dachówkę,czy blachodachówkę zależy jednak w dużej mierze od kształtu dachu. Do pokrycia dachu dwuspadowego nadają się wszystkie rodzaje: blachodachówki, oraz dachówki ceramiczne i cementowe.
W przypadku dachu o konstrukcji czteropołaciowej nie bez znaczenia są koszty. Te możemy obniżyć, stosując dachówki ceramiczne lub cementowe. Jest to spowodowane tym, że arkusze blachy muszą być dostosowane do danego kształtu dachu poprzez przycinanie, wskutek czego powstaje wielka ilość odpadków. Blachodachówkę najlepiej zatem stosować w przypadku dachów dwuspadowych, lub podczas remontu dachu wtedy odpad jest bardzo mały.
Dachówka ceramiczna od dachówki cementowej praktycznie nie różni się właściwościami, niewielka jest też różnica w ich jakości. Dachówka cementowa jest wprawdzie nieco lżejsza, jednak obie są w stanie wytrzymać obciążenie, jakim charakteryzuje się większość typów dachów popularnych w naszym kraju. Dachówka ceramiczna jest jednak wybierana częściej, ze względu na estetyczny, uniwersalny wygląd.