Nagromadzenie w budynku wilgoci oznacza konieczność szybkiego przeprowadzenia osuszania ścian. Na czym polega ten zabieg, od czego zależy jego forma i ile może wynosić średni koszt tego typu usługi?
Kiedy przeprowadzać osuszanie? (podciąganie kapilarne)
Powodów, przez które trzeba osuszać domy i inne obiekty budowlane, może być wiele. Od powodzi, przez nieszczelność dachu, po awarie instalacji wodnych. Dzisiaj jednak skupimy się na jeszcze innym, specyficznym źródle wilgoci w obiekcie. Mowa o podciąganiu kapilarnym. Jest to niebezpiecznie, a niestety często trudne do zauważenia zjawisko. Podciąganiem kapilarnym nazywa się stopniowe przenikanie wody przez mury w górę budynku. Cząsteczki wody przenikają przez nawet najmniejsze szczeliny w murach. Tym samym sposobem na zatrzymanie tego procesu jest uszczelnienie murów.
Iniekcja i osuszanie przez podcinanie
Kiedy ma miejsce podciąganie kapilarne, należy zwrócić się do fachowców o wykonanie usługi izolacji. Jak przeprowadzić to działanie? Jednym z rozwiązań jest iniekcja. Mowa o aplikacji w mury specjalistycznej substancji, która pulchnieje pod wpływem kontaktu z wodą. W efekcie zatyka wszelkie szczeliny. Zaletami tego procesu są szybki czas realizacji zabiegu i jego niski koszt. Minusem natomiast krótka trwałość efektów. Najpóźniej po 5 latach trzeba ponownie wykonać zabieg, aby nie doszło do ponownego wystąpienia podciągania kapilarnego.
Zdecydowanie skuteczniejszym rozwiązaniem jest osuszanie przez podcinanie. Jest to zabieg polegający na wykonaniu całkowicie nowej izolacji poziomej murów. Proces zaczyna się od cięcia murów w sposób bardzo precyzyjny, aby uniknąć zniszczeń. Umożliwia to włożenie w mury płyty izolacyjnej. Następnie umieszcza się murze wspomnianą płytę, montuje kliny zapobiegające osiadaniu obiektu i wykonuje drobne prace wykończeniowe. Proces trwa najczęściej maksymalnie kilka dni. Osuszanie przez podcinane wymaga nieco większego nakładu czasu i pieniędzy niż iniekcja, jednak wynagradza to 100-procentową skutecznością. Co więcej, jest to trwałe rozwiązanie problemu, zapobiegające podciąganiu kapilarnemu nawet przez 100 lat.
Od czego najczęściej zależy cena osuszania ścian?
Jak już wcześniej wspomniano, w przypadku takiego działania, jak osuszanie ścian cena zależy między innymi od wybranej metody. Jednak to nie wszystko. Znaczenie ma również szereg innych czynników. Na pierwszy plan wysuwa się wielkość obiektu. Determinuje ona nakład pracy do wykonania i materiałów do wykorzystania. Oprócz tego niektóre budynki mają specyficzną konstrukcję, a wykonanie cięcia wymaga szczególnej ostrożności, a tym samym wyjątkowo detalicznego planowania. W takich okolicznościach cena osuszania zwykle rośnie.
Wiesz już jak poradzić sobie z wilgocią w przypadku podciągania kapilarnego. Dostępne są dwa rozwiązania – iniekcja oraz osuszanie przez podcinanie. Cena natomiast jest uzależniona od szeregu czynników. Niemniej niezależnie od kosztów warto zdecydować się na osuszanie ścian, ponieważ wilgoć to ogromne zagrożenie zarówno dla budynku, jak i dla jego użytkowników.