Dom na wsi to doskonała alternatywa dla miejskiego zgiełku i hałasu nawet, jeśli ma spełniać tylko rolę domku wypoczynkowego. Wiele osób mieszka i pracuje w dużych miastach, ponieważ tam są lepsze zarobki i łatwiej o pracę. Jednak często jesteśmy znużeni i zmęczeni takim życiem wtedy bardzo dobrym miejscem na wypoczynek jest dom na wsi. Różni się on od domów miejskich pod względem projektu, ale na pewno nie pod względem komfortu i eleganckiego wyglądu.
Pomysł na budynek na wsi to inwestycja wielopokoleniowa, na lata
Często takie domy stają się ostoją rodzinną miejscem gdzie chętnie się powraca, z którym wiążą się wspomnienia i miłe chwile. Rodzina na wsi potrzebuje domu, który zapewni im wygodne i bezkonfliktowe życie, powinien być przestronny, przynajmniej dwupoziomowy. W bazie projektów można znaleźć wiele propozycji takich domów. Poprzez odpowiednie rozplanowanie w takim domu mogą mieszkać nawet trzy pokolenia i nie będą ograniczać się nawzajem. Projekty wiejskich domów dla wielopokoleniowej rodziny tworzą zwartą wygodną bryłę.
Najczęściej dom podzielony jest na dwie części, większą i mniejszą. W mniejszej mogą zamieszkać dziadkowie bądź rodzice natomiast większa będzie dobrym lokum dla dzieci i wnuków, ponieważ potrzebują więcej przestrzeni. Obie części składają się z salonu z wyjściem na taras i do ogrodu, kuchni połączonej z jadalnią, oraz zagospodarowane poddasze, gdzie znajdują się trzy pokoje z łazienką. Wiejski dom jest także miejscem pracy zupełnie inaczej niż miejski, dlatego powinien być odpowiednio przystosowany do takiego trybu życia.
Dużą uwagę skupia się także na wyglądzie domu wiejskiego, który powinien mieć raczej wygląd tradycyjny, gdy tymczasem domy miejskie mają częściej wygląd nowoczesnych brył. Domy budowane na wsi powinny harmonizować z zielonym otoczeniem, muszą się elegancko komponować ze środowiskiem i zabudową sąsiednią. Nie znaczy to jednak, że dom na wsi nie może być nowoczesny. Można osiągnąć harmonię poprzez techniczne wyposażenie wnętrza i tradycyjne bardziej regionalny wygląd domu.
Proste rozwiązania bywają czasami najlepsze a i kilka zmian może się okazać bardzo pozytywnych
Bardzo często zwykłą sień zastępuje się wiatrołapem, zamiast zwykłego pieca kaflowego projektuje się elegancki kominek usytuowany na środku budynku. W starszych domach poddasze było jednocześnie strychem, który spełniał tylko rolę przechowalni nieużywanych przedmiotów.
Obecnie jest to strefa mieszkalna specjalnie w tym celu przystosowana. Najczęściej znajdują się tam pokoje dla dzieci oraz pokoje gościnne. Obecnie domy wiejskie projektujemy tak, aby wpisywały się w krajobraz danej miejscowości, były komfortowe, w pewien sposób tradycyjne.