Budujesz dom w technologii szkieletowej? Zadbaj o odpowiednią umowę na budowę.

Decydując się na budowę domu w systemie szkieletowym musimy podpisać umowę z firmą, która będzie wykonawcą. Aby obyło się bez niedomówień i kłopotów, zwróćmy uwagę, czy umowa na budowę domu będzie zawierała to, co konieczne.

Podstawowe dane, które powinna zawierać umowa na budowę domu

Aby wiadomo było kogo i czego dotyczy umowa, jasno i wyraźnie należy uwzględnić takie dane, jak:

kto jest wykonawcą – nazwa firmy, jej adres, telefon, NIP, REGON oraz kto reprezentuje firmę (kto podpisuje umowę),
kto jest zamawiającym – imię i nazwisko, adres, telefon, pesel,
data zawarcia umowy.
Co będzie budowane

umowa na budowe domu obrazek

Umowa na budowę domu powinna jasno zawierać informację, iż jej przedmiotem jest budowa domu mieszkalnego na konkretnej działce, na postawie danego projektu, wraz z określoną powierzchnią użytkową. Należy jasno podać, w jakiej konstrukcji zostanie zbudowany dom oraz z jakiego gatunku drewna. Szczegóły dotyczące użytej technologii powinien zawierać załącznik do umowy.

Koszty i sposób finansowania

Kolejnym, istotnym punktem umowy będzie wskazanie całkowitego kosztu, zarówno w wersji brutto, jak i netto. To też miejsce na ustalenie wielkości zaliczki, wraz ze wskazaniem terminu jej zapłaty oraz terminem kolejnych rat. Ostatni rata to zazwyczaj termin zakończenia prac budowlanych i przekazanie budynku na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego, podpisanego i zaakceptowanego przez obie strony. Nie zapomnijmy uwzględnić w jakim terminie nastąpi rozpoczęcie prac oraz ich zakończenie.

umowa na budowe domu poznan

Gwarancja w umowie na budowę domu

Bez tego punktu nie powinniśmy podpisywać żadnej umowy na budowę. Należy uszczegółowić na co zostaje przyznana gwarancja i na jak długo oraz jasno określić, co jej nie podlega.

Z pewnością wykonawca zadba także o taki wpis, jak konsekwencje zerwania umowy, czy opóźnień w opłaceniu rat w postaci odsetek karnych. Z własnej strony możemy poprosić o wpisanie do umowy punktów, na których szczególnie nam zależy. Najważniejsze, by wszystko co zawarte zostało w umowie na budowę domu było dla nas jasne i zrozumiałe.