• Sypialnia i salon
  • Łazienki i kuchnie
  • Wystrój wnętrz
  • Remont domu
BudujeszDom.pl
  • Sypialnia i salon
  • Łazienki i kuchnie
  • Wystrój wnętrz
  • Remont domu
  • Sypialnia i salon
  • Łazienki i kuchnie
  • Wystrój wnętrz
  • Remont domu
No Result
View All Result
BudujeszDom.pl
Home Remont domu

Termoizolacja – sposób na podreperowanie domowego budżetu

25 lipca, 2021
in Remont domu
0
gfhfd

Bardzo często ekonomiczne zużycie energii kojarzy się wielu osobom z używaniem energooszczędnych żarówek, zamiast zwykłych, a niekiedy też całkowitym wyłączaniem sprzętu RTV. Jednak najbardziej skutecznym sposobem na zmniejszenie kosztów jest termoizolacja oraz dobre ocieplenie budynków, ponieważ ogrzewanie pochłania najwięcej energii.
W Polsce bez trudu uzyskamy kredyt hipoteczny, jednak znacznie trudniej będzie nam utrzymać nasz domowy budżet powyżej poziomu energooszczędności (koszty na ogrzewanie nie mogą przekroczyć 10% dochodów) w perspektywie kilku najbliższych lat. Instytucje bankowe udzielają kredytów w oparciu o zdolność kredytową pożyczkobiorcy wraz z wartością nieruchomości, którą chce on nabyć, toteż zupełnie zapominamy o kwestii zmniejszenia kosztów zużywanej energii, koncentrując się na terminowym spłacaniu rat kredytu.

Najnowsze badania Eurobarometru potwierdzają, że świadomość Polaków, jak i Europejczyków na temat oszczędzania energii wiąże się przeważnie z mniejszym zużyciem energii elektrycznej. Najczęściej zwracamy uwagę na to, czy kupowane żarówki są energooszczędne – 57% (średnia UE – 43%). W przypadku kupna lodówek, 69% Polaków myśli o jej klasie oszczędności (średnia UE – 58%). Natomiast w przypadku zakupu samochodu o mniejszym zużyciu energii myśli 62% Polaków (średnia UE – 59%).

Zestawiając powyższe wyniki, z badaniami EuroACE, możemy zauważyć, że w krajach Unii Europejskiej powinno się zwrócić uwagę na problem efektywności energetycznej budynków, poprawiając ich izolację. Energia, jaką wykorzystuje się na oświetlenie obiektu jest znacznie niższa od tej, jaka jest zużywana na jego ogrzanie podczas sezonu grzewczego.
Przeważnie Polacy zaciągają kredyty na zakup mieszkania i na jego wykończenie na okres 33 lat, co daje 360 miesięcy spłacania rat po około 1300 zł. Bez wątpienia można nazwać takie kredyty dożywotnimi, ponieważ przeważnie osoby, które decydują się na takie zobowiązanie finansowe są w przedziale wiekowym 30-35 lat. Co prawda istnieje szansa na wcześniejsze spłacenie takiego kredytu, jednak jest to zestawienie z ostatnich fal kredytowych. Podążając dalej takim tokiem rozumowania, zauważymy, że spłacając takie zadłużenie z własnej emerytury będzie nastręczać wiele dylematów. Ponadto możemy zaobserwować, iż w Polsce cały czas podnosi się cena za energię, co następuje znacznie szybciej, aniżeli wzrost płac. Reasumując, musimy za wszelką cenę nauczyć się oszczędzać, jak i mieszkać w energooszczędnym budownictwie.

Na potwierdzenie powyższych konkluzji najlepsze może być porównanie symulacji kosztów ogrzewania nowych budynków jednorodzinnych o innym standardzie efektywności energetycznej (przyjmując, że w standardowym domu zużycie energii wynosi 141 kWh/m2 i 86 kWh/m2 w domu energooszczędnym). Można przyjąć dwa założenia wzrostu cen energii – zrównoważone (5% w ciągu roku) i intensywne (10% w ciągu roku). W 2010 roku przewiduje się wzrost cen gazu o około 5% (ostatni wzrost cen: 1.06.2010 – 3,3%) i cen węgla o 15%. W dniu 16.09.2010 już została zapowiedziana podwyżka cen gazu o 6,34%, zatem jest to więcej niż wskazuje na to wykonana symulacja. Ta analiza była realizowana w oparciu o okres 10 lat, a wyniki są porażające.

Porównując dwa domy jednorodzinne o innych wskazaniach efektywności energetycznej, czyli budynku energooszczędnego i konstrukcji budynku opartej na aktualnych wymaganiach prawnych wskazuje na to, że różnica w utrzymaniu kosztów, głównie dostarczonej energii do budynku, osiąga wartość 60% między tymi budynkami. Dodatkowy czynnik – wzrost cen m3 gazu – podstawowego nośnika energii w założeniu intensywnego wzrostu (10% w ciągu roku) oraz zrównoważonego wzrostu (5% w ciągu roku) może zdecydowanie potwierdzić, że poziom stałych wydatków, jakie wiążą się z utrzymaniem nieruchomości przez 10 lat może się podnieść w obu przypadkach (63% – zrównoważone założenie i 159% – intensywne założenie wzrostu cen).

Z pewnością taka różnica w kosztach przyczyni się do tego, że nasza zdolność finansowa, jako właściciela domu, czy też osoby, która ubiega się o dofinansowanie zakupu nieruchomości, będzie niepewna. Eksperci zgodnie twierdzą, iż bez względu na trendy konstrukcji nieruchomości (również budynków inteligentnych), izolacja termiczna jest podstawowym faktorem, by móc komfortowo użytkować dany budynek. Tym bardziej, że koszt zwiększenia grubości izolacji to tylko dodatkowe 2 zł za każdy m2 ocieplanej powierzchni. Dla porównania, w nieocieplonym domu, którego powierzchnia wynosi 150 m2 i jest on ogrzewany gazem, poprzez dodanie warstwy izolacji z wełny grubej na 30 cm, którą zamieścimy na dachu oraz 20 cm na ścianach i 10 cm na stropie, uda się poczynić oszczędności rzędu 9079 każdego roku.

Zaczynamy liczyć się z grubością docieplenia
Taki termin, jak „bezpieczeństwo energetyczne” jest tak często używany przez polityków, iż można uznać go za swego rodzaju slogan, który głosi, że nie można się rozwijać gospodarczo bez łatwego dostępu do źródeł energii. Jeśli nie znajdzie się cudownego środka, to Europa nie będzie mogła dorównać ani Stanom Zjednoczonym, ani Chinom w światowej gospodarce. Taka perspektywa wymusiła utworzenie dyrektywy EPBD, która została wdrożona do krajowego prawodawstwa państw UE. Od 19 maja 2010 r. obowiązują jeszcze bardziej wzmocnione dyrektywy – RECAST, a artykuł 9 tej dyrektywy obrazuje, że po roku 2020 wszelkie nowe konstrukcje budowlane powinny wykazywać niemal zerowe zużycie energii.

Budynki wykazujące niemal zerowe zużycie energii
Państwa UE zapewniają, iż do 31 grudnia 2020 r. wszystkie budynki będą miały niemal zerowe zużycie energii, a po 31 grudnia 2018 r. – nowe konstrukcje budowlane, które będą należeć do władz publicznych, będą wykazywać niemal zerowe zużycie energii.

Są opracowywane krajowe plany przez państwa ze strefy UE, dzięki którym sukcesywnie zwiększy się liczba budynków o zerowym zużyciu energii, a będą one realizowane w sposób indywidualny, dopasowany do kategorii budownictwa.
Wobec tego, praktycznie już teraz kraje UE, również Polska, opracowują takie krajowe plany, by liczba budynków o niemal zerowym zużyciu energii się podnosiła. Powodem tak dynamicznych prac w kwestii mniejszego zużycia energii jest dokładna analiza raportu EuroACE z 2003 roku. Wykazuje on, bowiem, że najwięcej energii zużywa się w gospodarstwach domowych, a nie, jak sądzono, w przemyśle i w dodatku jest to energia cieplna, zamiast elektrycznej. To właśnie dyrektywy EPBD przyczyniły się do pojawienia się w naszym kraju po 1 stycznia 2009 r. świadectw energetycznych dla budynków oraz mieszkań, które należą do grupy obrotu pierwotnego, jak i wtórnego, a także do rynku najmu. To świadectwo można uznać za wyznacznik stałych rosnących kosztów utrzymania budynków oraz mieszkań, które inwestorzy powinni traktować bardzo poważnie.

Ponadto na podstawie wyników badań Eurobarometru można zauważyć, jak niewielka jest energetyczna świadomość Europejczyków. Jednak, nie zawsze dobrze opiniowana Dyrektywa EPBD w Polsce jest koniecznym narzędziem, które zobowiązuje właścicieli do sporządzania certyfikatu energetycznego, by w ten sposób robić sukcesywne postępy w oszczędności energetycznej. Ze sprzętem AGD oraz żarówkami energooszczędnymi już udało się osiągnąć ten cel.

ShareTweet

Podobne Artykuły

Dlaczego sprzedaż nieruchomości do remontu wymaga zaangażowania oraz uzbrojenia się w cierpliwość? Rynek nieruchomości jest obecnie niezbyt stabilny, a ceny materiałów budowlanych stale rosną. Jeśli przedsięwzięcie obejmuje coś więcej niż drobne odświeżenie mieszkania poprzez przemalowanie ścian, czy wymianę kaloryferów na nowsze, dla wielu potencjalnych nabywców automatycznie staje się ono nieatrakcyjne. Dostosowanie czterech kątów do indywidualnych potrzeb i preferencji nie tylko da się bowiem odczuć w portfelu, ale jest także czasochłonne i wymaga wysiłku ze strony nowego właściciela. Osoby planujące zakupić mieszkanie stawiają zatem w głównej mierze na lokale gotowe do zamieszkania. W przypadku, gdy mieszkanie wymaga gruntownego remontu, równie problematyczna może okazać się sama ocena stanu faktycznego. Może okazać się, że wymaga ono więcej pracy, niż przewidywał wstępny plan. Potencjalny nabywca, na pierwszy rzut oka, nie dostrzeże, jak są wykonane stropy, czy kiedy była wymieniana instalacja elektryczna. Warto więc, aby sprzedażą takiego mieszkania zajęła się profesjonalna agencja nieruchomości. Jak szybko i bezproblemowo sprzedać mieszkanie do remontu? Mieszkanie, w którym nie zostały przeprowadzone prace remontowe, nie ma zbyt wysokiej wartości. Jego sprzedaż nigdy nie jest więc łatwa. Potencjalni nabywcy będą podejmowali próbę negocjacji, co dodatkowo obniży cenę, jaką ostatecznie otrzyma właściciel. Chcąc uniknąć takiej sytuacji, warto rozważyć powierzenie tego zadania firmie oferującej skup nieruchomości, takiej jak https://valueproperties.pl. Odkupując mieszkanie, firma doprowadzi je stanu pozwalającego na sprzedaż za dobrą kwotę, zaś właściciel – nie musi martwić się stratą czasu i potrzebą wypełnienia formalności!
Remont domu

Mieszkanie do remontu — czy łatwo je sprzedać?

17 marca, 2023
remont domu firma
Remont domu

10 Zasad – Jak dobrze zaplanować remont domu lub mieszkania?

25 lipca, 2021
remont na zimę warto
Remont domu

Remont w zimie – czy to możliwe?

25 lipca, 2021
remont balkonu
Remont domu

Jak ciekawie przeprowadzić remont balkonu?

25 lipca, 2021
remonty poddaszy poznań
Remont domu

Od czego zacząć remont poddasza?

25 lipca, 2021
Następne
gfdgds

Wełna mineralna a izolacja poddasza

fdsfdg

Wszystko o technologiach drenażu i zasadach ich działania

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  • ławka betonowa, ogrodowaMeble ogrodowe z betonu – wyjątkowe połączenie stylu i wytrzymałości
    W dzisiejszych czasach coraz więcej osób szuka nietypowych rozwiązań […]
  • meble do łazienkiMeble łazienkowe, które zachwycają ponadczasowym designem i funkcjonalnością
    Łazienka to nie tylko ceramika i armatura. Na wygodę korzystania z tego […]
  • szafki podwieszane rtvSzafki RTV podwieszane – czym się wyróżniają?
    Szafki i stoliki RTV są ważnym elementem wystroju wnętrza w każdym domu, w […]
  • Rodzaje dachówek: Odkryj ich różnorodność i dowiedz się, jak prawidłowo montować i konserwować dachówki
    Wprowadzenie do dachówek: Kluczowa rola pokrycia dachowego i wpływ na […]
  • plakaty do pokojuPlakaty na ścianę do salonu – świetny pomysł na piękną dekorację
    Salon jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w naszym domu. To tutaj […]
  • Dlaczego warto zdecydować się na kostkę brukową Kost-Bet?
    W Świecie Kostki z Sosnowca (siedziba tego podmiotu ze Śląska znajduje się […]
  • dobry garaz betonowyGaraż betonowy do 70 m: czy można postawić bez pozwolenia?
    Masz zamiar zdecydować się na garaże betonowe? Czy można je postawić (do […]
  • blaty kuchenne kamienne nowoczesneBlaty kuchenne kamienne do nowoczesnej kuchni. Na jaki kamień warto postawić?
    Nowoczesne kuchnie charakteryzują się minimalistycznym wystrojem, […]
  • Budowa domu i instalacje
  • Elewacje i dachy
  • Fundamenty, podłogi i ściany
  • Łazienki i kuchnie
  • Wyposażenie
  • Przed budową
  • Remont domu
  • Sypialnia i salon
  • Wykończenia
  • Wystrój wnętrz
Nowoczesny portal dla branży budowlanej.

© 2021 BudujeszDom.pl

No Result
View All Result
  • Sypialnia i salon
  • Łazienki i kuchnie
  • Wystrój wnętrz
  • Remont domu

© 2021 BudujeszDom.pl