Specjaliści od aranżacji wnętrz twierdzą, że dekorując sypialnię liczą się nie tylko materiały jakie wykorzystujemy, ale przede wszystkim to w jakich miejscach rozstawione są poszczególne elementy wyposażenia.
Wszystkie pomieszczenia charakteryzują się pewną specyfiką. W związku z tym różnią się między sobą wystrojem i materiałami wykończeniowymi, dobranymi adekwatnie do tej specyfiki.
Wszyscy wiedzą, że kuchnia wymaga materiałów, które łatwo się czyszczą, będąc odporne na niekorzystne działanie pary nieustannie wydobywającej się podczas gotowania. Zupełnie innych materiałów wymaga salon lub sypialnia, która powinna być przede wszystkim przytulna.
To właśnie sypialnia jest miejscem szczególnym – miejscem wypoczynku, relaksu, zapomnienia o troskach dnia codziennego – zasługuje więc na specjalne traktowanie.
Feng shui w sypialni
Feng shui to sięgająca starożytności koncepcja rozplanowania otoczenia zgodnie z zasadami pomagającymi domownikom osiągnąć zgodność ze środowiskiem naturalnym. Feng shui opiera się na trzech podstawowych zasadach, które stosuje w mieszkaniach. Poszczególne elementy znajdujące się w pomieszczeniu układa się zgodnie z nimi.
Cała koncepcja feng shui wiąże się z naturą i symbolizmem związanym z czterema żywiołami, a więc wodą, ogniem, wiatrem i ziemią. Dla przeciętnej osoby nie musi być to zrozumiałe, dlatego całą wiedzę przenieść należy na konkretne rozwiązania.
Według zasad fengshui uwagę należy zwrócić nie tylko na rozmieszczenie, ale i na kolory w sypialni, na intensywność i rozmieszczenie świateł, a nawet na to w jakim miejscu znajdują się lustra.
Kolory w sypialni
Przełożenie zasady fenig shui na kolory wiąże się z barwami jakie najbardziej kojarzą się z naturą. Jako że natura to żywioły, to czyste powietrze i woda, specjaliści polecają przede wszystkim kolor niebieski.
Dlaczego?
To właśnie ta barwa przywołuje poczucie jasności, nieziemsko czystego powietrza i bezkresu przestworzy, które mamy wrażenie poznać aż do głębi. Kolor niebieski jest bezpośrednim powodem napływu niezwykle pozytywnej energii.
Choć w naszej kulturze, niebieski w większości traktowany jest jako kolor zimny, najmniej nadający się do tak przytulnego miejsca jak sypialnia, w rzeczywistości może być całkowicie odwrotnie. Należy tylko zadbać o odpowiednie jego nasycenie.
Kolor a oświetlenie
Sukces związany z aranżacją sypialni w odcieniach błękitu nierozerwalnie wiąże się z odpowiednim oświetleniem. Specjaliści od dekoracji wnętrz zgodnie twierdzą, iż najlepiej prezentuje się w pomieszczeniu o odpowiednim oświetleniu zarówno słonecznym jak i sztucznym – o ciepłej barwie.
To właśnie odpowiednie oświetlenie sprawia, że niebieski, zamiast wywoływać standardowe poczucie ciężkości i chłodu, w rzeczywistości kreuje miejsce niezwykle przytulne.
A może przyciemnienie?
Jako, że dla partnerów sypialnia ma szczególne znaczenie, chcieliby, aby równie szczególnie wyglądała. Pojawia się więc pytanie, dlaczego nie wyposażyć jej w ciemne, zbliżone do czerwieni i bordo kolorów, automatycznie dających wrażenie przytulności?
Dekoratorzy nie pozostawiają złudzeń – ich zdaniem ciemne kolory, choć z pozoru dobre dla odpoczynku, mogą wywoływać poczucie przygnębienia, stając się bezpośrednią przyczyną ponurego nastroju i zmęczenia, całkowicie przeciwnie do założeń.
Dodatkowo ciemne kolory zmniejszają optycznie pomieszczenie, a więc małych pokojach są wręcz zakazane. Tutaj błękit ma szerokie pole manewru, niosąc za sobą znacznie więcej plusów, w przypadku małego pomieszczenia – optycznie zwiększa je znacząco.
Jak łączyć kolory
Nie sam błękit czyni z sypialni oazę spokoju i odpoczynku. Istotne jest połączenie błękitu z pewnymi kolorami, w przeciwnym wypadku możemy zostać przytłoczeni – nadmiar bywa gorszy niż niedomiar.
Błękit najlepiej współgra z kolorem białym i wszelkimi szarościami. Błękit i szarość daje poczucie elegancji, natomiast dodatek bieli wprowadza dodatkowy powiew świeżości.
Oprócz kolorów
Jako że feng shui wiąże się głównie z rozstawieniem jak i unikaniem pewnych elementów w danym pomieszczeniu, warto wiedzieć więcej…
Złote rady:
1. Unikaj luster
Choć optycznie powiększają pomieszczenie, mogą mieć zły wpływ. Jeśli już musisz mieć w sypialni lustro, nie umieszczaj go naprzeciw łóżka. Specjaliście twierdzą, że może stać się bezpośrednią przyczyną spięć pomiędzy Tobą a partnerem.
2. Zadbaj o oświetlenie
Zakazane jest stosowanie ostrego światła, najczęściej emitowanego przez oświetlenie elektryczne. W przypadku sypialni najbardziej odpowiednie jest delikatne , lekko przyciemnione, a najlepiej rozproszone oświetlenie. Taki efekt powodują kinkiety i świeczniki, pozwalające na relaks, odpoczynek i poczucie wyciszenia.
3. Kolory
W przypadku wyboru koloru błękitnego, jako tego wiodącego, warto jest zapamiętać z jakimi barwami komponuje się najlepiej. Zgodnie z zasadami feng shui, niezbędne są kolory najbliższe naturalnym, a więc w tym wypadku kolory ziemi – beż, piasek czy kawa z mlekiem. Bywają oczywiście także inne rozwiązania – wprowadzające zmysłowość odcienie czerwieni i różu – z tym jednak nie należy przesadzać.
4. Elementy dekoracyjne
Każde pomieszczenie wymaga odpowiednich dodatków – w przypadku zasady feng shui najbardziej adekwatne wydaja się być dekoracje kryształowe. Podobno kryształy są symbolem stałości w związku, zabierając złą energię, pozostawiają tylko pozytywne uczucia.
Na koniec należy pamiętać o jeszcze jednej istotnej kwestii – kwiaty. Nie tylko zasada feng shui zakazuje umieszczana w sypialni żywych kwiatów. Kwiaty nie wpływają dobrze na komfort snu – zabierają potrzebny nam tlen, a według specjalistów feng shui dodatkowo nie wpływają pozytywnie na relacje partnerów.