Gdy marzymy o pięknym starym domu, jego remont dostosowujemy do własnych potrzeb. Może też zaistnieć taka sytuacja, że dom dostaliśmy w spadku, choć wcale o nim nie marzyliśmy. Remont to wówczas wymuszona konieczność, która może z czasem przerodzić się w twórczą przygodę. Może być też tak, że chcemy odrestaurować wiekowy dom, w którym aktualnie mieszkamy. W każdej z tych sytuacji czeka nas mnóstwo rozmyślań, przygotowań, obliczeń, planów itp., które w założeniu mają służyć naszej wygodzie i dobremu samopoczuciu.

Remont starego domu – wybieramy wykonawcę

Remont starego domu to duże przedsięwzięcie logistyczne i techniczne. Jeśli więc nie posiadamy wiedzy i umiejętności w tym zakresie, warto zwrócić się do ekspertów w dziedzinie budownictwa. Wykonawca oceni stan nieruchomości i zakres potrzebnych robót, wyliczy czas ich wykonania oraz budżet, przygotuje listę niezbędnych materiałów itp.

Wybierając ekipę warto kierować się opinią innych albo zapoznać się osobiście z jej inwestycjami. Poprośmy też o wizualną dokumentację wykonanych zleceń, obejrzyjmy zdjęcia na stronie internetowej firmy i zamówmy projekt z wizualizacją naszego domu. Jest to ważne szczególnie wtedy, gdy zamierzamy istotnie zmienić kształt budynku, nadać mu funkcjonalności lub podnieść jego standard.

Zarządzanie remontem starego domu

Dobrze opracowany plan zagwarantuje inwestorowi komfort zarządzania pracami budowlanymi, w których ważny jest okres rozpoczęcia i zakończenia. Najbardziej optymalny jest sezon od wiosny do jesieni. Wykonuje się wówczas wszystkie prace zewnętrzne. Rzadko się bowiem zdarza, że remont starego domu ogranicza się do wnętrz budynku. Jeśli planujemy zmianę bryły domu albo znaczną jego rozbudowę, konieczne może być wsparcie doświadczonego konstruktora.

Remont starego domu zaczynamy od fundamentów, stropów, dachu, komina, ścian, schodów zewnętrznych itp. Dopiero kiedy mamy pewność, że konstrukcja budynku jest stabilna, można wymieniać stolarkę okienną i drzwiową oraz ocieplić budynek z zewnątrz i nadać jego elewacji pożądany wygląd. Później przyjdzie czas na modernizację wnętrz. Jeśli dom jest ogrzewany, prace tego typu można prowadzić również zimą.