Remont balkonu ogranicza się zazwyczaj do wymiany płytek w posadzce. Uszkodzone trzeba wymienić na nowe, ponieważ nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale też tworzą łatwy dostęp dla wody, która wnikając pod ich powierzchnię, niszczy całość. Prace tego typu dają też możliwość nowej aranżacji przestrzeni, zmiany wzornictwa, dostosowania balkonu do aktualnych trendów i wielu innych czynników.
Płytki balkonowe pękają z różnych przyczyn. Częstym tego powodem jest nieodpowiednio przygotowanie podłoże, na którym pozostawiono fragmenty cementu albo innych materiałów. Zdarza się też, że użyto do prac niewłaściwych płytek, nieodpowiedniej zaprawy albo zbyt grubej warstwy kleju.
Uszkodzenie posadzki balkonowej może pojawić się także na skutek niezachowania odległości pomiędzy płytkami. Również brak szczeliny dylatacyjnej może stanowić ważną przyczynę zniszczeń. Zdarza się czasami, że do pęknięcia płytek przyczyniła się woda, wnikająca pod posadzkę lub nawet w głąb wylewki, poprzez ubytki w fugach. W wyniku dużych zmian temperatury może dojść wówczas do uszkodzenia balkonu.
Remont Balkonu – Jak postępować?
Przede wszystkim należy pozbyć się zniszczonej posadzki. Remont balkonu zaczynamy więc od skucia płytek wraz z warstwą kleju. Następnie dokładnie czyścimy powierzchnię balkonu z resztek zaprawy i innych pozostałości. Oględziny ewentualnych rys i spękań pozwolą podjąć decyzję co do dalszej pracy. Jeśli takie zaistnieją, powinny zostać wypełnione zaprawą cementową i wyrównane.
Przed przystąpieniem do położenia nowych płytek ceramicznych płytę balkonu gruntujemy, by zwiększyć przyczepność. Zaprawa klejowa użyta do płytek powinna być mrozoodporna. Również płytki muszą odznaczać się odpowiednią odpornością na zmienne warunki atmosferyczne.
Na zagruntowane podłoże nakłada się najpierw warstwę elastycznej zaprawy, wtapiając w nią uszczelniające pasy membrany. Na kolejnej warstwie kleju kładzie się matę drenującą i dopiero na tak przygotowanym podłożu płytki, pokrywając klejem i płytkę, i podłoże. Całość wypełniamy spoiną.