Pięknie i praktycznie umeblowany dom to marzenie wielu osób, które na szczęście można zrealizować w prosty sposób. Pomogą w tym różnego rodzaju meble, czy dekoracje, dzięki którym zapewnimy pokojom przyjemny klimat, ale również niepozorne akcesoria, które zapewnią wyjątkowy i indywidualny wystrój. Przykładem takich akcesoriów są nogi meblowe. O ich praktycznym zastosowaniu mogą Państwo przeczytać w poniższym tekście.
- Nogi meblowe – Jak zmieniają wnętrze?
- Nogi do mebli kuchennych
- Nogi do mebli regulowane, czy stałe? – Jakie wybrać?
- Inne korzyści z zastosowania nóżek meblowych
1. Nogi meblowe – Jak zmieniają wnętrze?
Planując umeblowanie poszczególnych pokoi w swoim domu, warto rozważyć doposażenie ich w nogi meblowe, które pozwolą na regulację wysokości, ale także będą pełnić funkcję dekoracyjną. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się niemal w każdym pokoju i będzie pasować zarówno w stylu loftowym, stylu industrialnym, jak również w stylu nowoczesnym, czy skandynawskim, gdzie głównym wyznacznikiem jest funkcjonalność oraz prostota.
Co istotne, nóżki meblowe można zastosować wszędzie tam, gdzie tylko będą mogły spełnić swoją funkcję. Oznacza to, że świetnie sprawdzą się zamontowane pod meble tapicerowane w salonie, a także do szafki nocnej w sypialni. Noga meblowa może być imitacją drewna, dzięki czemu jeszcze lepiej można dopasować ją do poszczególnych pomieszczeń i mebli, na przykład właśnie do mebli tapicerowanych.
2. Nogi do mebli kuchennych
Chociaż w kuchni najlepiej sprawdzają się nóżki meblowe niskie, nie trzeba ograniczać się tylko do nich. Nóżki meblowe do szafek kuchennych dostępne są w różnych wariantach. Dzięki temu można je dobrać i dopasować do własnych potrzeb. Z ich pomocą w prosty sposób można przygotować całą kuchnię do konkretnych zadań. Przede wszystkim szafki kuchenne zyskają stabilność. Co równie ważne regulowane nóżki meblowe pozwolą dopasować wysokość blatów roboczych, co szczególnie będzie miało znaczenie w kuchniach restauracyjnych.
Wyposażając meble w nóżki meblowe utrzymywanie kuchni w czystości jest o wiele łatwiejsze. Bez problemu można dostać się do trudno dostępnych miejsc pod meblami i pozbyć się wszelkiego rodzaju drobnoustrojów.
Kuchnia, w której wykorzystane zostaną nogi meblowe do szafek staje się nie tylko bardziej funkcjonalna. Te niepozorne akcesoria pozwolą stworzyć ciekawą aranżację, która wpłynie na pozytywny odbiór całego pomieszczenia. Warunkiem jest jednak odpowiedni dobór stylu i koloru nóżek, tak aby pasowały one do mebli znajdujących się w kuchni.
3. Nogi do mebli regulowane, czy stałe? – Jakie wybrać?
Najczęstszym dylematem podczas zakupu nóżek meblowych jest wybór pomiędzy modelami regulowanymi, a stałymi. Jak nietrudno się domyślić każdy z nich będzie miał swoje wady i zalety. Szeroki asortyment tego typu akcesoriów dodatkowo może komplikować sprawę. Podejmując decyzję należy pamiętać, że nogi meblowe powinny być bezpieczne oraz funkcjonalne.
Szczególnie ze względu na funkcjonalność warto sięgnąć po nogi regulowane, które zamontowane pod meblami pozwolą wyeliminować niedoskonałości wystroju, związane z nierównym ustawieniem. Używając nóżek pod meble nie tylko poprawi się wystrój pomieszczenia, ale także poprawi się stabilność mebli oraz wygoda z ich użytkowania. Mowa tutaj przede wszystkim o sytuacji, kiedy podłoga jest nierówna. W innym przypadku nóżki regulowane mogą nie być konieczne i z powodzeniem można zastosować stopki stałe.
4. Inne korzyści z zastosowania nóżek meblowych
Nóżki meblowe są niewielkimi elementami, które chociaż znacząco poprawiają funkcjonalność mebli, często są pomijane w procesie meblowania pokoi. Warto jednak pamiętać, że ich zastosowanie niesie ze sobą wiele korzyści. Wpływają one na komfort użytkowania mebli, a także ułatwiają utrzymywanie pomieszczeń w czystości. Co również istotne, dzięki nóżkom meblowym zmniejsza się ryzyko zarysowania parkietu. O wiele prostsze będzie też przesuwanie ciężkich mebli w przypadku przemeblowania lub remontu.
Dzięki wykorzystaniu nóżek meblowych można zaoszczędzić sporo miejsca. Świetnie sprawdzi się to na przykład w ciasnej kuchni. Montując nóżki pod szafkami kuchennymi można zyskać dodatkową przestrzeń, w której można umieścić przesuwne szuflady lub pudełka dekoracyjne. Będzie to rozwiązanie nie tylko praktyczne, ale także estetyczne.
Ze względu na to, że nóżki meblowe wykonywane są z nowoczesnych kompozytów, cechują się dużym udźwigiem. W niektórych przypadkach może to być nawet 500 kg. Oznacza to, że można używać ich nie tylko w kuchni, czy do ustabilizowania biurowych regałów, ale także można wykorzystać je w domowym warsztacie, czy garażu. Warto także mieć na uwadze fakt, że nóżki meblowe są elementami, na których montaż można zdecydować się w dowolnej chwili, nawet po zakupie mebli. Na szczęście montaż nóżek meblowych nie jest skomplikowany, a przygotowane przez producentów zestawy nikomu nie powinny sprawić problemu.