Budując dom często szukamy oszczędności. Gdzie je znaleźć bez szkody dla naszego późniejszego komfortu zamieszkania? Jak zmniejszyć koszt budowy domu? Budowa domu to droga inwestycja i często musimy się zmieścić w z góry narzuconych ramach finansowych. Jak ciąć koszty budowy? Poniżej kilka sposobów na obniżenie kosztów budowy domu.

Po pierwsze – mierz siły na zamiary

Zanim zaczniemy budowę domu musimy wybrać działkę, o ile jej wcześniej nie odziedziczyliśmy, co jest ogromną oszczędnością oraz sam projekt budynku. Tutaj przede wszystkim należy skonfrontować własne marzenia z tym, co oferuje nam rzeczywistość. Podoba Ci się wyjątkowy projekt nowoczesnego budynku o dużej powierzchni, ale nie stać cię na jego realizację? Zapomnij o nim i wybierz dom, który jesteś w stanie wybudować i utrzymać. Nie ma się, co oszukiwać i liczyć, że jakoś to będzie – zwykle takie marzenia kończą się tym, że dom stoi w stanie surowym i niszczeje przez kilka lat tracąc na wartości, a my nadal mieszkamy u teściów rwąc sobie włosy z głowy i zastanawiając się, co dalej. Obecnie wybór projektów domów jest tak ogromny, że bez problemu znajdziemy projekt, który się nam spodoba i nie zrujnuje naszego budżetu.

Po drugie – wybór działki

To właśnie podczas wyboru działki możemy szukać największych oszczędności. Lokalizacja na obrzeżach miasta, nietypowy kształt czy niewielkie rozmiary – to cechy działki, które pozwolą nam zaoszczędzić. Często kupimy także tańszą działkę, jeżeli nie ma ona przyłączy kanalizacyjnych lub innych mediów, jednak tutaj musimy dobrze przekalkulować koszt robienia wszystkich instalacji na własny rachunek – czasami się nie opłaca.

Wybierając działkę budowlaną i decydując się na tańszą wersję np. o nietypowym kształcie warto wcześniej prowadzić dostępność projektów umożliwiających nam wykorzystanie jej potencjału. Dzisiaj nie ma rzeczy niemożliwych i nawet mała lub wąska działka pozwala nam wybudować funkcjonalny i wygodny dom.

Po trzecie – projekt domu

Wybór projektu szytego na miarę naszych oczekiwań i możliwości nie jest łatwy. Musimy skonfrontować nasze oczekiwania i wybrać możliwie najtańszy w budowie dom, który da nam maksimum wygody. Nie chodzi tutaj oczywiście o cenę samego planu, a o koszt realizacji budowy wybranego domu. Tutaj liczy się każdy szczegół m.in. rodzaj dachu, ilość i wielkość okien oraz liczba drzwi, ilość pomieszczeń, to czy dom posiada balkony i tarasy oraz oczywiście materiały, z których jest budowany. Wszystkie te kryteria realnie podnoszą lub obniżają koszty budowy i późniejszego wykończenia budynku.

Szukając oszczędności podczas budowy domu musimy zwracać uwagę, czy nie obniżą one później jakości naszego życia oraz jak wpłyną na koszt utrzymania budynku. Wybór np. słabej jakości materiałów budowlanych i wykończeniowych nie jest dobrym pomysłem. Co z tego, że uda się nam tanim kosztem wybudować wymarzony dom, jeżeli co chwilę coś będzie się nam sypać, okna będą nieszczelne, dach zacznie przeciekać, a my będziemy musieli wydawać ogromne kwoty na ogrzanie budynku i ciągłe remonty.

Wybierając oszczędną budowę domu stawiajmy na cięcie kosztów, tam gdzie jest to naprawdę opłacalne, a nie graniczy ze szczytem głupoty.Przede wszystkim dobrze przemyślmy swój wybór i poszukajmy biura projektowego, które doradzi nam, jak zaoszczędzić na budowie i wybrać tani w realizacji projekt.