Jeśli podjęliśmy decyzję o remoncie mieszkania, powinniśmy dobrze zaplanować czynności remontowe, krok po kroku, zwłaszcza, jeśli zdecydowaliśmy się na remont kapitalny. Jak poradzić sobie z planowaniem, tak, by nasz remont nie był „drogą przez mękę”?
Przemyślana kolejność prac remontowych to pierwszy krok do remontowego sukcesu. Jeśli zaplanowałeś kompleksowy remont, to pamiętaj, by wszystkie prace, takie jak wyburzanie ścian, instalacje różnego rodzaju wykonać jako pierwsze. Gdy ściany będą pokryte tynkiem, trudniej będzie nam cokolwiek zmienić. Następnym krokiem będzie układanie glazury, terakoty, kamienia itp. Warto już wcześniej wybrać materiały wykończeniowe.
Pozwoli nam to nie tylko zaoszczędzić, ale także zastanowić się i dobrać produkty bez pośpiechu. Kolejnym krokiem będzie układanie panelu lub parkietu, a dopiero wówczas możemy zając się drzwiami, ponieważ żeby odpowiednio dobrać drzwi, potrzebujemy znać wysokość podłogi.
Przedostatnim etapem będzie malowanie ścian, kładzenie tapety, a na końcu montowanie żyrandoli, kinkietów, karniszy, gniazd itp.
Planuj i licz koszty remontu!
Planowanie remontu, to nie tylko kwestia harmonogramu prac, ale także liczenia jego kosztów. Jeśli chcesz zakończyć prace w odpowiednim terminie, przeznacz na remont większy budżet niż wykazują rozpiski. Niestety, kosztów remontu czasami nie da się policzyć dokładnie, dlatego lepiej decydować się na rewolucję, kiedy mamy większy zapas gotówki. W końcu nie chcemy, żeby w połowie remontu wyczerpały nam się fundusze.
Znajdź odpowiednią ekipę do remontu
Jeśli zdecydowałeś, że nie podołasz wszystkim pracom remontowym sam i chcesz zatrudnić ekipę fachowców, to poświęć czas na jej szukanie. Nie wybieraj pierwszej lepszej ekipy, tylko dlatego, że pracuje w niej twój daleki krewny, albo znajomy. Jeśli nie ufasz tym osobom do końca, pamiętaj, że czasem łatwiej porozumieć się z osobami nieznajomymi. Nie tracimy wówczas relacji klient-wykonawca i nie jest nam niezręcznie zgłaszać reklamację czy usterki.
A na koniec nie zapomnij o tym, że będzie Ci jeszcze potrzebne sprzątanie poremontowe. Wszak nie chcesz się chyba wprowadzać do wyremontowanego, ale brudnego mieszkania.
10 przykazań udanego remontu
Zanim zakasasz rękawy do pracy, oszacuj, jakie fundusze możesz przeznaczyć na ten cel. Weź pod uwagę rozmaite „niespodzianki” i nieplanowane wydatki, które mogą się pojawić podczas remontowych działań.
- Pomieszczenia, które planujesz remontować i znajdujące się w nich sprzęty należy uchronić przed ewentualnymi uszkodzeniami. Meble oraz pozostałe wyposażenie przenieś do innego pokoju lub garażu. Jeśli nie masz takiej możliwości, dokładnie owiń je folią remontową, którą za pomocą papierowej taśmy przykleisz do podłogi.
- Jeśli remont nie obejmuje podłóg, warto zadbać o panele, płytki lub wykładzinę. Możesz rozłożyć na całej powierzchni folię, stary dywan albo chodniki. W sprzedaży dostępna jest też wykładzina remontowa wielokrotnego użytku.
- Sporo uwagi przed samym malowaniem musisz poświęcić ścianom. W pierwszej kolejności należy oczyścić ją ze starej farby, brudu i kurzu. Idealnie nadaje się do tego szeroki pędzel i ciepła woda.
- Pamiętaj o nierównościach i uszczerbkach. Zanim nałożysz środek do gruntowania, musisz ścianę wyrównać i uzupełnić wyszczerbione miejsca.
- Koniecznie zabezpiecz miejsca, z których wystają przewody instalacji elektrycznej. Posłuży ci do tego taśma izolacyjna.
- Kupując materiały oraz wszystkie niezbędne sprzęty nie bądź przesadnie oszczędny. Zainwestuj w sprawdzoną markę i solidne narzędzia. Zawsze możesz poradzić się sprzedawcy w sklepie, który doradzi ci, jakie będą najlepsze do twoich potrzeb.
- Bez względu na to, jak szeroko zakrojone są twoje plany remontowe, powinieneś wyposażyć się w odpowiedni strój. Musi on być wygodny, przepuszczać powietrze, ale przede wszystkim chronić cię, np. przed środkami chemicznymi. Bardzo ważną jego część stanowi obuwie – pod żadnym pozorem nie może mieć śliskiej podeszwy i odkrytych palców.
- Przydatne mogą okazać się również ochronne okulary i jednorazowe maseczki, chroniące oczy i drogi oddechowe przed pyłem i odpryskami, a także stopery do uszu, jeśli masz w planach użycie pilarki, szlifierki lub młota kującego.
- Jeśli nie masz dużego remontowego doświadczenia, a planowane prace nie ograniczają się jedynie do stosunkowo prostych zabiegów w rodzaju odmalowania ścian, pomyśl o zatrudnieniu profesjonalnej firmy remontowo-budowlanej. Tu zwróć uwagę na doświadczenie i staż obecności na rynku. Zrób rozeznanie wśród znajomych – może ktoś z nich poleci ci dobrych fachowców. Pamiętaj, mierz siły na zamiary!
- Na czas remontu proponuję udać się na urlop. Odnawianie domu po całym dniu spędzonym w pracy może odebrać ci całą przyjemność z remontowania, a przecież nie o to w tym wszystkim chodzi:)
Doskonały artykuł