Bardzo popularnym materiałem budowlanym jest zaprawa cementowa. Używa się jej zarówno podczas budowania rozmaitych obiektów, jak i w czasie remontu. W sklepach z materiałami budowlanymi dostępnych jest wiele rodzajów zapraw, różnią się one przede wszystkim składem i zastosowaniem. Obecnie bardzo często zaprawa cementowa jest wykorzystywana do wznoszenia murowanych elementów konstrukcyjnych. Stosuje się ją między innymi do budowy ścian fundamentowych, piwnicznych, konstrukcyjnych i działowych.
Czym cechuje się dobrej jakości?
Skład zaprawy cementowej jest niezwykle prosty: cement, woda i piasek. Istotne staje się rozdrobnienie jej we właściwych proporcjach. Oczywiście w sprzedaży znajdują się także gotowe produkty, do których wystarczy dodać wodę i od razu nadają się do użycia. Warto od razu zaznaczyć, że połączenie cementu, piasku i wody sprawia, że powstała zaprawa relatywnie szybko zasycha, trzeba wobec tego zużyć ją w ciągu mniej więcej 2 godzin.
Zaprawa cementowa znalazła szerokie zastosowanie ze względu na jej właściwości. Cechuje się dużą wytrzymałością na ściskanie i odpornością na działanie wilgoci. Przygotowanie zaprawy cementowej jest niezwykle proste i szybkie, szczególnie jeśli ma się betoniarkę. Na opakowaniu zawsze podane są właściwe proporcje.
Wystarczy wlać wodę do urządzenia, następnie wsypać suchą mieszankę i włączyć betoniarkę. Zaprawa będzie gotowa po mniej więcej 2 minutach mieszania. Czas jej schnięcia może wynosić od 3 dni do 5 dni. Gotową zaprawę kupuje się w workach mających najczęściej 25 kg. Przy wyborze materiałów budowlanych typu cement Górażdże istotne jest zwrócenie uwagi na termin ich przydatności.
Niektóre mieszanki trzeba wykorzystać w ciągu pół roku, inne zachowują swoje właściwości przez nawet rok. Istotne jest to, jaką wytrzymałość ma zaprawa cementowa. W tym celu należy zapoznać się z klasą produktu. Mieszankę dobiera się zgodnie z jej zastosowaniem. Zaprawy murarskie wyróżniają się bardzo dobrą przyczepnością do podłoża. Można też liczyć na niepodatność na działanie ujemnych temperatur i wody.
Jakie jest zastosowanie zaprawy cementowej?
Zaprawę cementową stosuje się przede wszystkim w budownictwie, podczas stawiania ścian. Idealnie nadaje się do wznoszenia murów i rozmaitych konstrukcji murowanych. Jest to produkt niezwykle wytrzymały, odporny na działanie wilgoci i spore obciążenia. Oznacza to. że zaprawę cementową można używać także podczas stawiania budynków znajdujących się poniżej poziomu gruntu. Będzie odpowiednim materiałem budowlanym przy wznoszeniu ścianki działowej i nośnej.
Zaprawa cementowa jest także świetnym rozwiązaniem, jeśli ktoś decyduje się na wykonanie fundamentów i posadzek. Warto sięgnąć po nią przy zakładaniu ogrzewania podłogowego. Zaprawę cementową stosuje się do budowy słupów, podmurówek pod ogrodzenia. W zależności od klasy zaprawy cementowej, może być ona do stosowania ogólnego, tynków lekkich/zewnętrznych/renowacyjnych. Dostępne są także zaprawy tynkarskie barwione i izolujące cieplnie.