Każdy jego dżul kosztuje, a ilość dżuli potrzebna do ogrzania powierzchni domu nie jest mała. Rachunki za ogrzewanie potrafią być wysokie, w związku z tym wszystkie rozwiązania, które przyczyniają się do zatrzymania ucieczki ciepła cieszą się w ostatnich latach dużym zainteresowaniem. Najwięcej ciepła ucieka przez dach, dlatego inwestorzy z uwagą przyglądają się metodom ocieplania tego elementu konstrukcyjnego.
Ocieplenie dachu
Najpierw był styropian – lekki, dający się łatwo przyciąć i zamontować, dobrze izolujący, tani. Potem była wełna mineralna – również o niewielkiej wadze, również łatwa do przycinania i montażu, dobrze zatrzymująca ciepło i tłumiąca dźwięki i drgania. Potem głośno się zrobiło o piankach PUR – bardzo trwałych, bardzo lekkich, doskonale uszczelniających, bezpiecznych dla środowiska i zdrowia domowników. W tym miejscu warto wspomnieć o jeszcze jednym świetnie uszczelniającym materiale – celulozie.
Czym jest celuloza?
To materiał ekologiczny. Wełna celulozowa powstaje z rozdrobnionego i przetworzonego papieru. Ktoś może w tym miejscu poddać w wątpliwość taką izolację, w końcu papier jest materiałem łatwopalnym. Celuloza się nie pali – dzięki nasączeniu borem, osiąga klasę odporności na ogień B-s2,d0. Celuloza jest trwała i odporna na zniszczenia. Celuloza łatwo pochłania i oddaje wilgoć. Izolacja poddasza celulozą ma wiele zalet.
Ocieplenie celulozą
Włókna celulozowe mają postać granulatu, który nanosi się metodą wdmuchiwania, nadmuchu otwartego lub natrysku na spoiwie. Niskoemisyjne metody aplikacji sprawiają, że straty materiału są niewielkie, a skuteczność bardzo wysoka – najtrudniej dostępne zakamarki zostają dokładnie uszczelnione, ryzyko wystąpienia mostków termicznych bardzo ograniczone. Powstała warstwa izolacyjna pełni swoje zadanie przez długie lata – nie szkodzą jej wahania temperatur, wilgoć, nie pojawiają się w niej grzyby, a co również istotne – nie pojawiają się w niej, tak jak na przykład w wełnie mineralnej, kuny i myszy. Celuloza jest bezpieczna dla środowiska i dla zdrowia użytkowników obiektu.
Celulozowa izolacja może być zastosowana na poddaszach, strychach, dachach. Może być podstawową warstwą ocieplenia, ociepleniem dodatkowym lub wykorzystana przy naprawach nieszczelnych dachów. I przy całej liście zalet jedna jest tylko niedogodność – celulozy nie można położyć samodzielnie. Konieczność skorzystania z usług specjalistycznych firm dysponujących odpowiednim sprzętem czyni tę metodą droższą od tych najbardziej popularnych. Ale z pewnością wartą rozważenia.