Wyrzynarki kompaktowe można stosować w pracach adaptacyjnych, w miejscach, do których dostęp jest ograniczony, gdzie możemy liczyć na wygodne manewrowanie tymi urządzeniami, jak i mieć zaufanie do ich precyzji ruchu przy cięciu krzywizn.
Ze względu na niewielką długość konstrukcji (tylko 259/260 mm dla 14,4/18 V) innowacyjne wyrzynarki Bosch na akumulator (Bosch GST 14,4 V-LI Professional i GST 18 V-LI Professional z serii „dynamic“) mogą uzyskać tytuł wyjątkowo kompaktowych w swej klasie.
Obydwa typy wyrzynarek będą posiadać litowo-jonowy akumulator, którego pojemność będzie wynosić 3 Ah, jaki umożliwi nam bardzo wydajne tempo pracy oraz jej długi czas. Ze względu na obecny w akumulatorze wskaźnik poziomu naładowanej baterii, użytkownik będzie zdawać sobie sprawę, czy zapas prądu wystarczy na wykonanie danego przedsięwzięcia. Jeden cykl ładowania akumulatora będzie równy 18 metrom przeciętej płyty wiórowej o grubości 22 mm dla wyrzynarki GST 14,4 V-LI Professional. Natomiast wyrzynarka GST 18 V-LI Professional przetnie o 6 metrów materiału więcej. Takie wyrzynarki są idealnym rozwiązaniem, kiedy nie możemy liczyć na dostęp do sieci, a także wtedy, gdy będziemy musieli zrealizować kilka pomniejszych prac w różnych miejscach.

Odpowiedni komfort i sprawną pracę będzie gwarantować ergonomiczna jak i miękka zamknięta rękojeść typu Softgrip z wąskim obwodem (128 mm), która stanowi wyposażenie wyrzynarki. Warto podkreślić bardzo niską wagę urządzeń 14,4 jak i 18 V (2,3/2,4 kg). Zastosowany tutaj system mocowania brzeszczotów będzie jednoręczny oraz beznarzędziowy, który jest wyposaży w funkcję wyrzutu brzeszczotu, jak i w pozycję parkowania, gdzie wystarczy wsunąć brzeszczot, by nastąpiło jego automatyczne zablokowanie. Uruchamiając dźwignię SDS, będziemy mogli wyrzucić w ten sposób brzeszczot, bez konieczności dotykania go ręką, co jest bardzo istotne wtedy, gdy podczas pracy może dojść do jego nagrzania, bądź do jego pęknięcia.

Możemy również optymalnie dostosować wyrzynarki do różnych materiałów (drewno, płyty gipsowo-kartonowe, blachy stalowe), co umożliwi nam płynna regulacja prędkości pracy wraz z 4-stopniową oscylacją brzeszczotu. Poprzez płynną regulację prędkości uda się wykonać łatwe nacięcie materiału, jak i czyste cięcia wgłębne, a przy tym bardzo precyzyjne. Można wyróżnić takie typowe wycięcia, jak zrobienie otworu pod zlewozmywak w roboczych blachach, a także wycięcia robione w drewnianym stropie. Przekonamy się, że żadnego problemu nie sprawi wykonanie takich cięć, jak i nacinanie litego drewna, okładzin, kablowych tuneli, czy rur z tworzyw sztucznych.

Więcej funkcji wyrzynarek w sklepach

Silny nadmuch poprzez usuwanie wiórów zapewni maksymalną możliwą widoczność linii cięcia podczas pracy, do czego również przyczyni się zintegrowane oświetlenie typu LED. Po zwolnieniu przycisku wyłącznika następuje natychmiastowe zatrzymanie brzeszczotu, za co jest odpowiedzialny hamulec silnika, który będzie również posiadać funkcję Bosch EMP (Electronic Motor Protection), dzięki której silnik zostanie uchroniony przed przeciążeniem.
Aluminiowa solidna podstawa może być regulowana w zakresie do 45o, a będzie ona wykonana z tworzywa sztucznego, gdyż w ten sposób uzyska się maksymalny przesuw bez uszkodzenia delikatnej powierzchni. W sprzęcie dodatkowym będziemy mogli wyróżnić takie akcesoria, jak nakładkę stalową do obróbki metalu, czy adapter do odsysania wiórów.
Elektronarzędzia Bosch z akumulatorami litowo-jonowymi 14,4/18 V są podzielone na trzy klasy narzędzi, które cechują się zaletami „dynamicseries“, „lightseries” oraz „robustseries“, gdzie najnowsze wyrzynarki na akumulator przynależą do klasy „dynamicseries“, której główną zaletą jest długi czas pracy na jednym ładowaniu akumulatora.
Wyrzynarki Bosch GST 14,4/18 V-LI Professional są wyposażone w System Bosch Flexible

Power, dzięki któremu można wybrać takie wersje akumulatora w danej klasie napięcia, jak Premium (pojemność: 3,0 Ah, długi czas pracy) oraz Compact (pojemność: 1,3 Ah), który jest wagowo lżejszy od akumulatora Premium.
Wyrzynarki można nabyć w specjalnych systemowych walizkach L-BOXX, jakie umożliwiają szybkie łączenie jednej walizki do drugiej, jak i łatwy transport w inne miejsce. Tworzywo, z jakiego wykonane są takie walizki, jest solidny plastik, który jest przyczyną, że takie walizki mogą być obciążone masą ponad 130 kg. Ponadto praktyczność tych walizek będzie również widoczna w dobrej ochronie przez wilgocią, czy pyłem. System ten będzie również wyposażony w wózek transportowy, co znacznie ułatwi przewóz kilku walizek, nawet w systemach zabudowy pojazdów specjalizowanych