Wybór projektu domu, to oczywiście niezwykle przyjemna czynność, na którą wielu z nas czeka z niecierpliwością. Przeważnie pary mają ogólną wizję tego, jak chciałyby mieszkać, jednak gdy przychodzi do konkretów okazuje się, że albo wyobrażenia małżonków są różne, albo kompletnie oderwane od rzeczywistości. Na co więc należy zwracać uwagę przy wyborze projektu domu?
Powierzchnia domu
Jest to chyba podstawowe pytanie, na które odpowiedź wcale nie jest łatwa. Wszystko zależy od tego, jak dużą rodzinę posiadamy, jaki budżet przeznaczyliśmy na budowę i czy udźwigniemy potem koszty utrzymania domu. Duże domy generują zdecydowanie większe koszty zarówno budowy jak i potem ogrzewania. Małe domy z kolei są niedrogie w eksploatacji ale za to mogą nie pomieścić rodziny wielodzietnej. Optymalną wielkością domu, godzącą potrzeby rodzin i stosunkowo ekonomiczną jest wielkość od 130-160 metrów kwadratowych. Metraż ten pomieści zarówno przestronny salon z jadalnią i kuchnią jak i ilość sypialni odpowiednią dla modelu rodziny 2+2.
Podpiwniczenie?
Podpiwniczenie zwiększa koszt budowy domu, ale w zamian za to zyskujemy dodatkową powierzchnię na przykład na spiżarnię, pralnię, siłownię czy kotłownię. Podpiwniczenie jest szczególnie polecane, jeżeli decydujemy się na ogrzewanie domu przy pomocy pieca na paliwo stałe.
Parterowy czy piętrowy?
To kwestia zdecydowanie indywidualna, jeżeli posiadamy dużą działkę, która w żaden sposób nas nie ogranicza. Dom parterowy generuje mniejsze koszty instalacji kanalizacyjnej, a także znosi konieczność budowania schodów i ich obróbki u stolarza, które jak wiadomo są kosztowne. Gdy jednak na naszej działce nie ma zbyt wiele miejsca, oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest dom piętrowy.
Sposób ogrzewania i rodzaj pieca
Sposób ogrzewania domu jest niezwykle ważny w projektowaniu. Po pierwsze dlatego, że musimy także wygospodarować przestrzeń zarówno na piec jak i na potrzebne do niego paliwo. Zdecydowanie najmniej miejsca zajmuje instalacja gazowa i elektryczna, najwięcej – piece na paliwa stałe, którym zapewnić musimy także miejsce do przechowywania paliwa, czyli kotłownię o zdecydowanie dużej powierzchni.
Jaki dach wybrać?
Dachy czterospadowe wyglądają niezwykle ciekawie i interesująco, są jednak dosyć kosztowne. Najtańszą wersją jest dach dwuspadowy. Jeżeli jednak zależy nam na adaptacji poddasza do celów użytkowych, to dach czterospadowy z pewnością doda mu przestrzeni. Przy projekcie domu należy także uwzględnić rodzaj pokrycia dachowego, które chcielibyśmy położyć. Inaczej będzie wyglądał szkielet konstrukcji dachowej przygotowany pod dachówki bitumiczne, a inaczej, gdy zdecydujemy się na dachówkę ceramiczną.
Bez względu na to jaki projekt wybierzemy, pamiętajmy aby zadbać o to, by dom był budowany z dobrej jakości materiałów. Unikniemy w przyszłości kłopotów i komplikacji. Dom to inwestycja na lata, nie korzystajmy więc z półśrodków.