Coraz częściej jesteśmy świadkami aranżacji oraz projektowania znaczących oraz dostępnych wnętrz mieszkalnych, w których jedno pomieszczenie przyjmuje charakter paru. Duży salon, który łączy się z jadalnią i kuchnią. Taki styl aranżacji wnętrz jest popularny w apartamentach oraz domach, gdzie metraż może być gigantycznym problemem. Z jakiej przyczyny buduje się wnętrza, minimalizując ilość ścian działowych? Aby zaoszczędzić metraż oraz wykorzystać wnętrze do maksimum. Czy jednak dzielenie jednego gigantycznego pomieszczenia na strefy mieszkalne jest porządnym rozwiązaniem kłopotów? Postaramy się to sprawić, prezentując wszelkie defekty i atuty tego rozwiązania.

Wady konstruowania stref w mieszkaniu

Zacznijmy od niedociągnięć, czyli tego, co może w najwyższym stopniu przeszkadzać. Jeżeli w mieszkaniu przebywa dużo osób, każdy chciałby mieć swój własny pokój, kto będzie osobistym zakątkiem. Strefa niestety nie odgranicza się murami od innych pokoi. Świadczy to, że trwonimy na intymności. Następnym problemem jest niezbędność utrzymania jednego wnętrza w podobnym stylu. Nie jesteśmy w stanie bowiem stworzyć kilku stref, które znamiennie różnią się meblami oraz dodatkami. Dlaczego? Bo wynikiem będzie wnętrze mieszkalne całkowicie nieharmonijne oraz rzucające się w oczy – niestety z tego negatywnego powodu.

Zalety stref w domu

Jeżeli mieszkamy w otwartej powierzchni w pojedynkę lub też maksymalnie dwie osoby, często okazuje się, że otwarta przestrzeń ma prawo być spełnieniem marzeń. Dobrze zagospodarowana spowoduje, że uzyskamy znacznie więcej funkcjonalnej przestrzeni. Poza tym apartamenty, jakie składają się z otwartych przestrzeni wizualnie są większe oraz dają znacznie więcej możliwości. Należy jednakże mieć się na baczności, strefy muszą być przemyślane. Rzecz jasna nie da się powiązać wszystkich pomieszczeń w jedno – łazienka, toaleta lub sypialnia zazwyczaj zostają zamknięte. Z reguły łączy się kuchnie, salon i jadalnię. W pewnych sytuacjach także tworzone są strefy dla dzieci czy też strefy rozrywki, w jakich stawiane są akcesoryjne meble i akcesoria zapewniające zabawę.

Widzimy, że strefy w mieszkaniu to dobre rozwiązanie, ale tylko wtenczas, kiedy mamy problem z metrażem i preferencją nie jest prywatność. W każdym innym wypadku prawidłowiej nie tworzyć wielkich oraz otwartych przestrzeni. Na ogół na strefy godzą się ludzie młodzi, którzy poszukują w domach otwartej przestrzeni. Jedno jest miarodajne – każda otwarta powierzchnia to wiele możliwości. Projektanci, którzy specjalizują się w tworzeniu stref wiedzą, jak łączyć je pomiędzy sobą, ale również jak tworzyć pewne zauważalne granice, jakie od razu sugerują funkcjonalność danej strefy w mieszkaniu.