Praca w branży elektrycznej jest wymagająca, trudna i odpowiedzialna. Profesja elektryka może być sposobem na stabilną oraz perspektywiczną karierę zawodową. Oczywiście, aby możliwe było wykonywanie zadań w bezpieczny sposób, konieczne jest posiadanie odpowiednich uprawnień. Najważniejsze są uprawnienia wydawane przez SEP, czyli Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Jakie są rodzaje uprawnień SEP-owskich?
Uprawnienia SEP – kategorie?
Stowarzyszenie Elektryków Polskich to organizacja, która funkcjonuje już od ponad stu lat. Zrzesza ona przedstawicieli branży elektrycznej – zarówno inżynierów, jak i techników. Ci, którzy pracują lub zamierzają pracować w tym segmencie rynku, zapewne znają SEP z jednej najważniejszej przyczyny – mowa tu o uprawnieniach, które nadaje ta instytucja.
Uprawnienia SEP-owskie dzieli się na trzy główne kategorie. Są one następujące:
- uprawnienia SEP G1,
- uprawnienia SEP G2,
- uprawnienia SEP G3.
Do pierwszej kategorii zaliczają się pracownicy, którzy chcą wykonywać obowiązki w ramach pracy na instalacjach oraz sieciach elektroenergetycznych. Uprawnienia SEP G1 to kategoria podstawowa. Obejmuje ona między innymi takie rodzaje urządzeń jak:
- infrastruktura miejska (oświetlenie uliczne),
- sprzęt służący do tzw. elektrolizy,
- zespoły (agregaty) prądotwórcze o mocy przekraczającej 50kW,
- sprzęt elektrotermiczny oraz trakcyjny.
Uprawnienia SEP G2, czasem określane także jako tzw. kursy cieplne, przeprowadza się w odniesieniu do pomp cieplnych, wentylatorów, pieców przemysłowych, kotłów parowych oraz wodnych.
Oprócz SEP G2 dostępne są także uprawnienia SEP G3. Kategoria ta obejmuje na przykład turbiny gazowe, ale także rozbudowane sieci przesyłowe gazowe (zalicza się tu np. punkty redukcyjne, gazociągi czy stacje gazowe), urządzenia wykorzystywane do magazynowania paliw w stanie gazowym.
To jeszcze nie wszystko, ponieważ uprawnienia SEP-owskie dzieli się na dwie podgrupy, czyli:
- E – w odniesieniu do prac polegających na eksploatacji urządzeń, sieci elektrycznych oraz gazowych,
- D – prace obejmujące dozór urządzeń.
Uprawnienia SEP-owskie – dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie?
Jeszcze kilkanaście lat temu profesja elektryka nie była uważana za atrakcyjną, jeśli chodzi o karierę zawodową. Obecnie jednak sytuacja pod tym względem mocno się zmieniła. Rosnące zapotrzebowanie na specjalistów z branży elektrycznej sprawiło, że zarobki przedstawicieli tej profesji znacząco wzrosły. Przykładowo, z analiz, jakie znajdują się w sieci, można wywnioskować, że przeciętna wysokość wynagrodzenia elektryka wynosi niemal pięć tysięcy złotych (stan na dzień 2022-11-10). Uprawnienia SEP – obok np. doświadczenia – są jednym z czynników wpływających na poziom wynagrodzenia osiągany przez specjalistów.
Oprócz tego nic nie stoi na przeszkodzie, by dobrze wykwalifikowany elektryk z uprawnieniami SEP zdecydował się na emigrację zarobkową – praktyka pokazuje, że do często wybieranych państw należą m.in. Niemcy oraz kraje Skandynawskie (z naciskiem na Szwecję). Zarobki mogą wówczas wzrosnąć nawet kilkukrotnie. Taki stan rzeczy oznacza, że warto potraktować szkolenia SEP jako długofalową inwestycję, która przełoży się na wyższe zarobki w przyszłości. Na takie rozwiązanie mogą zdecydować się także doświadczeni inżynierowie czy pracownicy techniczni z sektora produkcyjnego, energetycznego, transportowego, budowlanego, którzy chcą poszerzyć swoje kwalifikacje zawodowe.