Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tynków elewacyjnych o różnych właściwościach technicznych. Dokonując wyboru powinniśmy opierać się o właściwe aspekty techniczne, a nie ekonomiczne czy upodobania kolorystyczne. Jeżeli dom jest budowany w mieście, w sąsiedztwie ruchliwych ulic, najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie na elewację tynku silikonowego.
Tynk silikonowy ma bardzo wiele zalet, chociaż jego wysoka cena czasem odstrasza. Jest on bowiem jednym z najdroższym produktów chemii budowlanej przeznaczonej do pokrywania zewnętrznych elewacji. Aby jednak elewacje domów w pełni spełniały swoje zadania, takie jak zabezpieczanie murów przed warunkami atmosferycznymi, ochrona i izolacja ścian, oraz pełniły funkcję estetyczną na długie lata, dobierając odpowiedni materiał elewacyjny, należy uwzględnić stopień wilgotności i wentylację budynku, a także system ociepleń, który ma zostać zastosowany oraz strefę klimatyczną i otoczenie, w którym dom ma zostać wybudowany.
Cechy charakteryzujące tynki silikonowe.
Tynki silikonowe są tynkami cienkowarstwowymi, które służą ochronie oraz dekoracji zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz budynku. Produkowane są w postaci gotowej masy tynkarskiej, dzięki której natychmiast można rozpocząć pracę.
Żywica krzemoorganiczna pełni funkcję spoiwa. Właśnie związki krzemoorganiczne nadają masie niezwykłą cechę, jaką jest zdolność do „samoczyszczenia” : w trakcie opadów deszczu, następuje samoistne samooczyszczenie elewacji. Kurz jest zabierany przez wodę. Charakteryzują się również małą nasiąkliwością. Zanieczyszczenia z zewnątrz nie są tak wchłaniane, kurz jest „odpychany” od elewacji.
Powierzchnia która została pokryta tynkiem silikonowym charakteryzuje się wysoką hydrofobowością. Stanowi to doskonałą ochronę elewacji przed opadami atmosferycznymi. Hybrydowa warstwa jest wysokoplastyczna i paro przepuszczalna. Dzięki tej technologii ściany mogą „oddychać”, a powłoka jest odporna na powstawaniu pleśni, grzybów, czy glonów.
Stosowanie tynków silikonowych
Wewnętrzne tynki silikonowe nadają się do stosowania na każdego rodzaju podłożu: betonowym, tradycyjnych tynkach wapiennych, płytach gipsowo- kartonowych, gipsowo- włóknowych, jak i tynkach gipsowych.
Na zewnątrz nie można ich jednak stosować jako samodzielne warstwy! Ponieważ są to tynki cienkowarstwowe, w momencie aplikowania bezpośrednio na mur nie dadzą należytej ochrony materiału przed uszkodzeniami mechanicznymi jak i od warunków atmosferycznych.
Najczęściej są one stosowane jako wyprawa elewacyjna w bezspoinowych systemach ocieplenia ścian zewnętrznych budynków (motoda ETICS), jak i również na wcześniej przygotowanych, równych podłożach mineralnych, takich jak tynki cementowe czy beton. Można zastosować je przy różnych systemach, opartych na styropianie, oraz przy bardziej wymagającej wełnie. Istotą jest jednak, aby przy pracach wykończeniowych, takich jak ocieplenie i malowanie elewacji zewnętrznej stosować produkty systemowe. Ma to bardzo duży wpływ na poprawność wykonania całego ocieplenia budynku, a także na gwarancję.
Kolory elewacji.
Gama kolorów tynków elewacyjnych jest bardzo szeroka i nie wymaga malowania. Ze względu na ich odporność na zewnętrzne czynniki, również kolory elewacji są odporniejsze. Kolory nie płowieją i czyszczenie ich jest szybkie i skuteczne. Jeśli jednak zażyczymy sobie zmienić kolor elewacji, możemy ją zwyczajnie pomalować, używając do tego farby silikonowej.
Kiedy nakładać tynki na elewacje?
Istotne jest aby warunki pogodowe sprzyjały pracom (bezwietrznie, bez deszczu, temperatura 5-25 stopni). Ważne jest, aby pamiętać o sprzyjających warunkach do remontów. Oczywistym jest że zacinający deszcz czy grad jest w stanie wyrządzić wiele strat podczas pracy, nie tylko uszkodzić powłokę ale również spowodować płynięcie tynku silikonowego z elewacji.
Ciężko jednak jednoznacznie określić pogodę, dlatego dobrze jest wcześniej zabezpieczyć malowane miejsca plandekami czy tunelami chroniącymi ścianę przed opadami, do czasu zakończenia wiązania materiałów.
Warto skorzystać z rozwiązania jakim jest zastosowanie dodatku przyspieszającego wiązanie tynku silikonowego. Dzięki niemu powłoka już po 4- 6 godzinach będzie odporna i zabezpieczona.