W obecnym czasie koszty tynków gipsowych zrównały się cenowo z kosztem tynków cementowo wapiennych wykonywanych wraz z wliczonymi w to kosztami szpachlowania.

Popularna płyta kartonowo gipsowa nazywana również w skrócie płytą KG została wynaleziona przez pewnego Amerykanina w roku 1894. Jej prototyp był wykonany z warstw papieru z wewnętrzną warstwą gipsu. Na kontynent europejski płyta KG trafiła dopiero w 1914 roku, jednak na masowa skale została być stosowana dopiero w okresie międzywojennym w trakcie szybkiej odbudowy zniszczeń działań wojennych. W naszym kraju pierwsze tego typu płyty wyprodukowane zostały w latach pięćdziesiątych, ich niska, jakość przyczyniła się do czasowego zaniechania dalszej produkcji.

Prawdziwy przełom i znaczny bum na płytę KG w naszym kraju nastąpił z początkiem lat dziewięćdziesiątych. Głównym składnikiem tworzącym rdzeń płyty jest zmodyfikowany gips budowlany, szereg dodatków modyfikujących pozwolił na korzystną zmianę jego właściwości technologicznych.

Zastosowany do produkcji karton ma w tym przypadku przyjęcie wszelkich powstających naprężeń rozciągających płytę. Dodatkową i niewątpliwie jedną z najważniejszych zalet tego rodzaju płyty jest fakt, iż po ułożeniu jej jest ona praktycznie gotowa do dalszych prac wykończeniowych typu malowanie bądź tapetowanie. Istnieje również możliwość położenia na nie płytek ceramicznych.

Ze względu na to, że konstrukcja wykonana z płyty KG jest znacząco lekka, znalazły one szerokie zastosowanie w branży budowlanej, dodatkową zaletą ściany gipsowej jest możliwość jej szybkiego wykonania i znaczna estetyka powierzchni. Płyta kartonowo gipsowa w ofercie udostępnionej na rynku posiada znaczną różnorodność standardowych wymiarów płyty, co umożliwia dokonanie zakupu płyty ściśle odpowiadającej szczegółom technicznym naszego projektu, taka rozpiętość parametrów pozwala na swobodny zakup w zależności od zaistniałych potrzeb. Innego rodzaju płyty będą stosowane do wykończenia poddasza czy tez łazienki w domku jednorodzinnym a jeszcze inne do montażu ścian i sufitów w ogromnych halach supermarketów.