Domy z tarasem cieszą się dużą popularnością wśród inwestorów. Takie rozwiązane daje mam dodatkowe możliwości wypoczynku oraz jest uatrakcyjnieniem naszej przestrzeni mieszkalnej. Taras to także dobry sposób na wprowadzenie do domu dzieleni i możliwość odpoczynku wśród kwiatów i innej roślinności.

Domy z tarasem możemy zaprojektować w różnorodnych formach. Nowoczesne projekty to zwykle niskie tarasy, które otwierają salon na ogród i spełniają także rolę patio, w projektach domów piętrowych możemy zaplanować tradycyjny taras na słupkach żelbetowych lub wykorzystać do tego celu dach garażu będącego częścią naszego budynku.

Podobnie, jak rodzajów tarasów mamy do dyspozycji wiele stylów ich wykończenia. Drewno egzotyczne, panele tarasowe, kostka brukowa, kamień naturalny, gres oraz wiele innych materiałów sprawdzi się na tarasie i pozwoli nam w pełni korzystać z jego potencjału.

Wybierając projekt domu z tarasem możemy korzystać z uroków picia kawy na świeżym powietrzu, urządzania domowych przyjęć w ogrodzie czy innych zalet takiego rozwiązania, jednak musimy pamiętać o tym, że np. tarasy wsparte na tradycyjnych słupkach i posiadające np. schody prowadzące do ogrodu to dodatkowe koszty wykończenia budynku oraz konieczność remontów. Wystawiona na działanie warunków atmosferycznych, zwłaszcza silnego mrozu, płyta tarasu mimo pokrycia materiałami wykończeniowymi często ulega szybkiemu niszczeniu i generuje spore koszty utrzymania w nienagannym stanie.

Jeżeli zależny nam na oszczędnościach warto wybierać projekty umożliwiające nam usytuowanie tarasu wprost na murawie ogrodu. W tym celu doskonale sprawdzą się projekty z dużym salonem, z którego będziemy mogli wyjść na taras i odpocząć po ciężkim dniu pracy.