Ostatnio zajmowaliśmy się malowaniem ścian. Dziś pora na tapety, które wracają do łask, a osoby remontujące mieszkanie coraz częściej sięgają po taką formę zdobienia wnętrz. Oczywiście możecie zatrudnić zaprawionego w bojach fachowca, ale myślę, że stosując się do moich wskazówek sami również podołacie temu zadaniu.

Jeśli mimo wielokrotnego zagruntowania tapeta odkleja się od ściany, spróbuj najpierw nakleić na nią warstwę czarno-białych gazet i dopiero na nich układaj tapetę.

 1. W pierwszej kolejności należy ocenić podłoże, na które będziemy przyklejać tapety. Pozbawione uszkodzeń, równe ściany nie powinny wymagać od nas innych zabiegów jak ich zagruntowanie. Inaczej sprawa wygląda, kiedy były wcześniej malowane farbą lub pokryte tapetą. Ale o tym za moment.
 2. Demontujemy wszystkie kontakty i zabezpieczamy gniazdka.
 3. Zabieramy się za zrywanie starych tapet. Dobrze, jeśli zwilżymy je środkiem rozpuszczającym klej zanim rozpoczniemy zrywanie. Taki zabieg znacznie zmniejszy pylenie. Pozostałe na ścianach resztki usuwamy za pomocą szpachelki.
 4. Jeśli nasze ściany nie były pokryte tapetą, ale malowane farbą, musimy uzbroić się w sporo siły i cierpliwości. Idealnie byłoby, gdyby zdrapując starą farbę udało się na dotrzeć do pierwszej warstwy tynku.
 5. Następnie czeka nas mycie ścian ciepłą, czystą wodą. To pozwoli nam pozbyć się resztek kleju, farb oraz pyłu.
 6. Dokonujemy oględzin oczyszczonych ścian i jeśli zachodzi taka potrzeba za pomocą gipsu wyrównujemy pęknięcia i uszczerbki.
 7. Czas na zagruntowanie ściany. Klej należy rozprowadzić w wodzie dokładnie w takich proporcjach, jak jest to zalecane w instrukcji. Uprzedzam, że stare ściany, które nigdy nie były poddawane tapetowaniu będą chłonąć roztwór bardzo szybko, dlatego prawdopodobnie zabieg gruntowania będzie trzeba kilka razy powtórzyć.
 8. Kolejny krok to zmierzenie wysokości ścian. Warto zrobić to w kilku miejscach, bo częstym zjawiskiem są różnice w wysokości tego samego pomieszczenia, a przy tapetowaniu to bardzo istotna kwestia. Właśnie dlatego nigdy nie tniemy tapety co do centymetra! Zawsze zostawiamy trochę naddatku – lepiej jest przyciąć pasek niż miałby się on okazać za krótki.
 9. Tapety rozkładamy na podłodze lub specjalnym stole do tapetowania i smarujemy klejem. Nie może on być zbyt gęsty ani zbyt rzadki, bo wówczas napotkamy kłopoty podczas przyklejania.
 10. Pokryte klejem pasy składamy do siebie posmarowanymi stronami tak, by nie zaginać miejsca złożenia.
 11. Zanim przykleimy tapetę sprawdźmy za pomocą poziomicy pion i poziom ułożenia paska. Niepozorne odstępstwa w każdym z nich, w efekcie dadzą nam dużą różnicę przy ostatnim.
 12. Po odczekaniu kilku minut układamy tapetę na ścianie, delikatnie usuwając spod niej pęcherzyki powietrza. Teraz pozostaje nam poczekać aż wyschnie i cieszyć się odnowionym wnętrzem.