Trzy warstwy uszczelnienia
Między ościeżnicą a murem powstaje zawsze kilkunastomilimetrowa szczelina, która stanowi potencjalny liniowy mostek termiczny na obwodzie okna. Jest on niebezpieczny z dwóch powodów. Po pierwsze, tędy ciepło będzie uciekać na zewnątrz, powodując znaczne, a przy tym niekontrolowane straty energii. Po drugie, mostek termiczny to miejsce, w którym może dojść do kondensacji pary wodnej, a w efekcie do zawilgocenia konstrukcji budynku (ewentualnie termoizolacji, jeśli jest ona wykonana z wełny mineralnej), a nawet jej zagrzybienia.
Dlatego przestrzeń tą powinno się wypełnić specjalną pianką poliuretanową, która ma właściwości termoizolacyjne. Ważne jest również aby do przestrzeni między murem a ramą okna nie dopuścić wilgoci z powietrza, pochodzącego ze Środka i z zewnątrz budynku, ponieważ jej działanie będzie równie destrukcyjne na konstrukcję jak skutki powstania mostka termicznego. Dlatego konieczne jest jeszcze zastosowanie folii pa- roszczelnych i paroprzepuszczalnych. Cały system (folie okienne + pianka poliuretanowa) dostępny jest pod nazwą „i3” i znajduje się w ofercie firmy Tremco illbruck. Stosując trójwarstwowy system uszczelnień należy kierować się zasadą: „Szczelniej wewnątrz niż na zewnątrz”. Wskazuje ona, że od strony zewnętrznej należy stosować produkty o większej paroprzepuszczalności niż od strony wewnętrznej.
Warstwa zewnętrzna — to warstwa o znacznej elastyczności mogąca przenieść naprężenia termiczne powstające na połączeniu okna z murem w okresie letnio -zimowym. Powinna być odporna na czynniki atmosferyczne (deszcz, wiatr) i powinna być paroprzepuszczalna, aby umożliwić naturalne osuszenie spoiny, która ulega znacznemu za wilgoceniu przy nie sprzyjających warunkach atmosferycznych.
Warstwa środkowa — spełnia rolę izolacji termicznej i akustycznej. Powszechnie stosowana jest w tym miejscu pianka poliuretanowa, która powinna odznaczać się równomierną strukturą drobnokomórkową, posiadać małą prężność podczas montażu i dobre parametry izolacyjności termicznej i akustycznej.
Warstwa wewnętrzna — to warstwa zabezpieczająca w okresie zimowym przed napływem ciepłego wilgotnego powietrza z pomieszczenia do spoiny, gdzie na skutek wychłodzenia podczas przepływu do warstwy zewnętrznej ulega ono wykropleniu.
Ocieplenie węgarkiem
Sama pianka poliuretanowa, którą wypełnia się szczelinę między murem a ramą niestety nie wystarczy. Prawidłowe uszczelnienie okna polega na wykonaniu węgarka, czyli występu po zewnętrznej stronie okna osłaniającego ościeżnicę. Węgarki przyczyniają się zarówno do wyeliminowania mostków termicznych, jak i zabezpieczają przed przenikaniem wiatru. Wykonuje się je zwykle z materiału termoizolacyjnego. Wskazane jest aby węgarek zakrywał jak największą powierzchnię ościeżnicy – nawet 80% szerokości ramy, czyli zachodził na nią na ok. 6 cm (w ścianach dwuwarstwowych grubość węgarka stanowi przynajmniej grubość warstwy termoizolacyjnej, w jednowarstwowych – jest to nie mniej niż 8 cm).
Przyklejanie folii
Folię okienną mocuje się do ościeżnicy okna, przed jego montażem. Folia posiada z jednej strony pasek samoprzylepny, dzięki któremu doklejenie jej do ramy jest bardzo proste. Po zamontowaniu okna folię należy jeszcze zamocować do muru. Są trzy możliwości, w zależności od wersji:
- przy pomocy paska butylowego: folia posiada z drugiej strony taśmę butylową, którą dokleja się do zaimpregnowanego wcześniej podłoża i dociska wałkiem (w tym wariancie, zaleca się użycie Primera ME901 lub ME902 – w aerozolu);
- przy pomocy siatki tynkarskiej: folię otynkowuje się na murze, siatka stanowi wzmocnienie tynku w miejscu połączenia;
- na klej: folię dokleja się do muru. Zalecany jest tu klej hybrydowy do folii SP025. Powierzchnia muru musi być czysta, może być sucha, ale ze względu na hybrydowa bazę kleju, zaleca się aby była lekko wilgotna (można ją zwilżyć przed klejeniem). Aby uzyskać wymaganą przyczepność tynku do folii, należy ją przykleić całą powierzchnią do Ściany. Klej umożliwia również wyrównanie niewielkich nierówności muru w miejscu, gdzie folia ma zostać doklejona. Produkt posiada także właściwości uszczelniające, można nim więc wypełnić fugi przy montażu okna.
Co to znaczy hybrydowy?
Coraz więcej klejów budowlanych określa się mianem hybrydowych. Charakteryzują się one tym, że ich polimeryzacja (łączenie się małych cząstek w bardzo duże) za- chodzi pod wpływem wilgoci z powietrza lub podłoża. Oprócz wyeliminowania w procesie produkcji szkodliwych izocyjanianów, produkty te odznaczają się bardzo dobrą przyczepnością, odpornością na starzenie i deszcz oraz szybkim czasem wiązania. Wspomniany klej SP 025, produkowany na bazie hybrydowych polimerów, jest chemicznie neutralny, nie powoduje korozji i jest bezwonny.