• Sypialnia i salon
  • Łazienki i kuchnie
  • Wystrój wnętrz
  • Remont domu
BudujeszDom.pl
  • Budowa domu i instalacje
  • Elewacje i dachy
  • Fundamenty, podłogi i ściany
  • Wyposażenie
  • Przed budową
  • Wykończenia
  • Budowa domu i instalacje
  • Elewacje i dachy
  • Fundamenty, podłogi i ściany
  • Wyposażenie
  • Przed budową
  • Wykończenia
No Result
View All Result
BudujeszDom.pl
Home Sypialnia i salon

Rośliny do domu i mieszkania na stanowiska słoneczne

1 listopada, 2021
in Sypialnia i salon
0
rośliny do domu jakie?

Które wnętrze według Was lepiej wygląda: to z roślinami w atrakcyjnie dopasowanych donicach, czy puste, bez żadnej zieleni? To pytanie retoryczne idealnie pokazuje, że rośliny w domu są dopełnieniem każdej aranżacji. Nic tak nie dodaje uroku i nie ożywia pomieszczenia, jak rośliny do domu w ciekawych donicach. Jeśli uważasz, że nie masz ręki do kwiatów, to bardzo się mylisz, po prostu nie znalazłeś swojego gatunku. Podpowiadam jak wybrać rośliny do domu, by cieszyć się długim kwitnieniem lub bujną zielenią!

Warunki – temperatura, światło, wilgotność, podłoże

Nie można zaprzeczyć, że wszystkie rośliny do domu i mieszkania mają swoje wymagania pod względem warunków w jakich lubią rosnąć. Aby cieszyć się bujnym kwitnieniem i intensywną zielenią liści, należy spełnić ich podstawowe wymagania. W innym przypadku, uprawa może zakończyć się uzyskaniem suchego kikuta bez liści, a przecież nie o to chodzi.

Nie ma co się oszukiwać, jeśli jakaś roślina powinna rosnąć w pełnym słońcu, to w cienistym roku pokoju z dala od okna będzie żółkła, miała wydłużone pędy i nie będzie chciała kwitnąć. Z kolei cieniolubne gatunki zostaną poparzone przez słońce, a ich liście zrobią się brązowe i zasuszone. Rośliny do domu, jak i wszystkie inne stworzenia, muszą mieć zaspokojone swoje podstawowe potrzeby, by móc się prawidłowo rozwijać.

Rozmiar ma znaczenie!

Ten przewrotny tytuł rozdziału ma skupić Waszą uwagę ma tym, by dokładnie zapoznać się z opisem gatunku, który chcemy mieć w swoim pokoju. Pomijając wymagania siedliskowe (opisane wyżej), szukając idealnej rośliny do domu, trzeba przeanalizować tempo wzrostu oraz docelowe rozmiar. Nikt o zdrowych zmysłach nie ustawi wielkiego fikusa na niewielkiej półeczce w ciasnej łazience. Z drugiej strony – jeden malutki fiołek afrykański będzie wyglądał śmiesznie w wielkim nowoczesny holu.

Pisząc o rozmiarze, mam także na myśli odpowiednio dużą (lub małą) doniczkę, w której będzie rósł okaz. Zawsze to porównuję do chodzenia w za małych butach – nie wygodnie, prawda? A co ma zrobić roślina, która ciśnie się z rozrośniętymi korzeniami w tyciej doniczce wielkości kubeczka po jogurcie? Nie powie, że jej źle, nie spakuje się i się nie wyprowadzi! Także zadbaj o to, żeby doniczki (i osłonki) były nie tylko atrakcyjnie dobrane do wnętrza, ale także pozwalały roślinom swobodnie się rozwijać.

Doniczka, osłonka – to nie to samo!

Oba określenia – doniczka i osłonka – mogą dla wielu być mylące, no bo „przecież to jest to samo!”. A tu psikus, bo to dwa różne pojęcia, choć często przeplatające się nawzajem. Doniczką nazywamy to, w czym przynosimy roślinę ze sklepu; dla uproszczenia: znajdują się w niej ziemia i korzenie, a na dnie są otwory dla wyciekającej po podlewaniu wody. Doniczki przeważnie są czarne lub brązowe z doklejoną etykietą od producenta. Natomiast osłonka to dekoracyjny pojemnik, do którego wkłada się doniczkę raz z rośliną; może, ale nie musi mieć otwór na dnie.

Rośliny do domu – stanowisko słoneczne

Większość roślin domowych lubi miejsca jasne i słoneczne, jednak trzeba pamiętać o umiarze. Nawet światłolubne gatunki mogą zostać poparzone przez silne promienie słoneczne w trakcie upalnego lata. Dlatego szczególnie o tej porze roku zaleca się odsuwanie doniczek od okna, zwłaszcza na zachodniej i południowo-zachodniej stronie. Wśród tej grupy gatunków bez problemu wybierzemy rośliny do domu, które będą miały bardzo dekoracyjne kwiaty lub liście.

Dracena wonna

Dracena to jedna z bardziej popularnych roślin polecanych do domu. Ma postać sporego pióropusza długich liści wyrastających na pniu – wysokość całej rośliny zależy od odmiany. Nie trzeba jej podlewać zbyt często i zbyt obficie – ważne żeby ziemia była wilgotna, ale nie mokra. Preferuje temperaturę pokojową (21 – 23 stopnie), choć w zimie lepiej czuje się na chłodniejszych parapetach. Najlepiej rośnie w miejscu słonecznym o rozproszonym świetle, czyli najlepiej nie bezpośrednio przy oknie. Jest to stosunkowo łatwa w uprawie roślina, z którą poradzi sobie każdy początkujący ogrodnik, jednak przy całkowicie niewłaściwej pielęgnacji, dracena może gubić liście lub mogą one żółknąć. Warto ją mieć w swoim mieszkaniu, ponieważ starsze okazy świetnie oczyszczają powietrze (m.in. z benzenu, formaldehydu i trichloroetylenu).

Polecane odmiany:

  • ‚Massangeana’ o liściach szerokich, zielonych z środku żółtym, szerokim pasem po środku,
  • ‚White Stripe’ o zielonych liściach z białymi, podłużnymi pasami i smugami.

Sansewieria

W domach najczęściej można spotkać sansewierię gwinejską lub cylindryczną. Ta pierwsza jest popularnie zwana wężownicą lub językami teściowej. Często spotykana w centrach handlowych lub biurowcach, ponieważ ma bardzo małe wymagania i jest idealna dla zapominalskich. Wysokość zależy od odmiany (od 30 cm do 70 cm). Rośnie w postaci mięsistych, twardych, wyrastających pionowo liści, które mogą być nakrapiane lub posiadać jaśniejsze brzegi. Lubi stanowiska słoneczne, jednak dobrze będzie się czuła także w półcieniu. W przypadku ustawienia sansewierii daleko od okna, liście mogą się nadmiernie wydłużać, robić bardzo wąskie, a także pokładać się na boki. Sansewierię uważa się za roślinę polecaną do sypialni, ponieważ produkuje dużo tlenu i oczyszcza powietrze.

Szeflera

Szeflery są stosunkowo popularnymi roślinami domowymi. Spośród wszystkich gatunków do wnętrz polecane są szeflery parasolowate (ostrolistne), drzewkowate oraz najwytworniejsze (zwane także dizygoteka). Rosną stosunkowo wysokie, bo nawet do 2-3 metrów, jednak można spotkać odmiany miniaturowe. Nie są to trudne w uprawie rośliny, więc będą idealne dla początkujących ogrodników. Tolerują okresowe niedobory wody (więc jeśli zapomnisz podlać, to nic im się nie stanie, ale lepiej tego nie robić). Preferują miejsca słoneczne, choć nie lubią bezpośredniego słońca, jednak w półcieniu też będą rosły. Szeflery, jak większość szybko rosnących roślin do polecanych domu, dobrze jest zasilać nawozami od marca do września. Na wiosnę można je przycinać w celu odmłodzenia i zmniejszenia rozmiarów, a uzyskane pędy świetnie nadają się do ukorzeniania i pozyskiwania nowych okazów.

Grubosz jajowaty

Potocznie nazwany drzewkiem szczęścia, jest jednym z najpopularniejszych gatunków, choć można także spotkać w sprzedaży jego liczne odmiany. Jest bardzo łatwy w uprawie – preferuje stanowiska słoneczne i półcieniste, nie wymaga zbyt częstego podlewania i dobrze znosi okresowe niedobory wody. Grubosze łatwo można rozmnażać z sadzonek pędowych lub liściowych umieszczonych bezpośrednio w ziemi. Świetnie prezentują się w zestawieniach różnych odmian w ciekawych osłonkach.

Echmea wstęgowata

a roślina jest idealna dla osób, które chciałyby mieć odrobinę egzotyki w swoim mieszkaniu. Ma ciekawe liście oraz bardzo ozdobne kwiaty. Należąca do rodziny ananasowatych, echmea kwitnie tylko raz, jednak stosunkowo długo. Po kwitnięciu roślina mateczna obumiera, a u jej podstawy rozwijają się rozety potomne, które przesadza się do nowych doniczek. Jest dość łatwa w uprawie – lubi miejsca słoneczne oraz temperatura pokojowa, dobrze także znosi okresowe niedobory wody (dlatego jest idealna dla zapominalskich!). Podlewa się ją do doniczki oraz do środka rozety liściowe – tą wodę należy wymieniać do 2 tygodnie.

Aspidistra wyniosła

Inaczej zwana jest żelaznym liściem, co świadczy o tym, że aspidistra jest łatwa w uprawie – nic jej się nie stanie jeśli raz na jakiś czas początkujący ogrodnik o niej zapomni. Rośnie szybko i osiąga około 70 cm. Preferuje stanowiska o rozproszonym świetle, należy pamiętać, że na bezpośrednim słońcu może dojść do poparzenia liści, które staną się brązowe na brzegach. Lubi wilgotne podłoże, ale nie powinna stać cały czas w wodzie. Warto ją zasilać nawozami przeznaczonymi do  roślin domowych, dzięki czemu będzie miała zdrowe i ciemnozielone liści. Raz na jakiś czas warto oczyścić (np. wilgotną szmatką) jej liście z nadmiaru kurzy, dzięki czemu będą dekoracyjnie błyszczały. Jest coraz rzadziej spotykana w sklepach ogrodniczych, ale należy pamiętać, że stanowi świetle tło dla innych bardziej ozdobnych roślin np. o barwnych kwiatach lub kolorowych liściach.

Zielistka czubiasta

Jeszcze do niedawna była to najpopularniejsza roślina we wszystkich szkołach, urzędach i zakładach pracy. Dlaczego? Bo jest prawie bezobsługowa i daje dużo małych, potomnych roślinek. Obecnie coraz rzadziej się pojawia w naszych pokojach, choć jest uważana za jedną z najłatwiejszych w uprawie roślin domowych. Pokrojem przypomina trawiastą kępę o podłużnych, łukowato wygiętych liściach dorastających do 50 cm długości, które mogą posiadać białe obrzeżenie lub środek. Kwiaty, niepozorne i małe, pojawiają się na wiosnę, z kolei długie rozłogi umożliwiają dzielenie rośliny matecznej i uzyskiwanie potomnych okazów (rozmnóżek). Podłoże powinno być stale wilgotne, choć zielistki znoszą okresowe niedobory wody. Dobrze czują się na stanowiskach słonecznych, choć bardziej woli rozproszone światło. Świetnie czuje się w kompozycjach z innymi roślinami domowymi.

Kroton pstry

Czy jest inna roślina, która ma aż tyle odmian o kolorowych liściach? Bordowe, czerwone, żółte, zielone – barwne szaleństwo! Choć nie jest to najłatwiejsza w uprawie roślina domowa, warto ją rozważyć przy wyborze gatunku do dużego pokoju. Najlepszym dla niej stanowiskiem będzie miejsce o rozproszonym świetle – na silnym słońcu może dojść do poparzenia liści, z kolei w cieniu tracą one swoją dekoracyjną barwę. Lubią stosunkowo ciepłe pomieszczenia (20-22 stopnie) oraz stale wilgotną (nie mokrą) ziemię. Na wiosnę większe okazy należy przesadzić, jednak źle znoszą nadmiar miejsca i lepiej wybrać doniczkę w podobnym lub niewiele większym rozmiarze.

ShareTweet

Podobne Artykuły

piękna lampa na biurkoi

Na co zwrócić uwagę przy wyborze lampy podłogowej?

by Agnieszka
30 stycznia, 2023
0

Lampy podłogowe są bardzo popularnym rodzajem oświetlenia – z pewnością znajdzie się dla nich miejsce w każdym domu lub mieszkaniu....

drzwi tarasowe

Drzwi tarasowe HST – wyjście lepsze od innych

by Agnieszka
25 października, 2022
0

Budując domy stawiamy nie na oddzielenie i odgradzanie się od otaczającego nas świata, a wręcz przeciwnie – staramy się zbliżyć...

piękne lampy w domu

Nastrojowe lampy do sypialni

by Agnieszka
19 czerwca, 2022
0

Jak sprawić, aby Twoja sypialnia prezentowała się wyjątkowo i zachęcała do wypoczynku? Zacznij od tego, aby dobrać odpowiednie lampy! Dzięki...

prowadnica loftowa grot

Prowadnice drzwi przesuwnych – dlaczego warto je zakupić?

by Agnieszka
1 czerwca, 2022
0

Osoby, które chcą wprowadzić do swojej aranżacji przestrzeni drzwi przesuwne, muszą pamiętać o aspektach technicznych. Za funkcjonowanie mechanizmów przesuwania odpowiadają...

piękny pokój dziecięcy urządzenie

Jakie kolory wybrać do pokoju dziecięcego?

by Agnieszka
14 maja, 2022
0

Od pierwszych chwil życia, dziecięce oczy są niezwykle wrażliwe na kolor. Pewnie dlatego dzieci lubią jaskrawe i kolorowe zabawki, idealnie odnajdują...

Load More
Następne
piękne ściany do domu

Stylowe ściany w Twoim domu

co robić przed budową domu

Na czym się skupić przy budowie domu?

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dachy dom dobre
Elewacje i dachy

Pokrycie dachu zależy od kąta nachylenia

by Agnieszka
25 lipca, 2021
meble wewnetrzne kuchnia
Budowa domu i instalacje

Jak wybrać meble do kuchni pasujące do naszego gustu?

by Agnieszka
9 sierpnia, 2022
fdzfvd
Przed budową

Czy budowa garażu wymaga pozwolenia?

by Agnieszka
25 lipca, 2021
vgfcds
Łazienki i kuchnie

Fugi między płytkami – skuteczne sposoby pielęgnacji

by Agnieszka
19 sierpnia, 2021
EDRC F
Budowa domu i instalacje

Technologie domów gotowych

by Agnieszka
24 lipca, 2021
fundacje budowa domu
Przed budową

6 najlepszych fundacji pozarządowych w Polsce

by Agnieszka
28 października, 2022
technologia co2 cięcie blachy laserem firma
Elewacje i dachy

Na czym polega i ile kosztuje cięcie laserem blach w technologii CO2?

by Agnieszka
9 czerwca, 2022
  • Budowa domu i instalacje
  • Elewacje i dachy
  • Fundamenty, podłogi i ściany
  • Łazienki i kuchnie
  • Wyposażenie
  • Przed budową
  • Remont domu
  • Sypialnia i salon
  • Wykończenia
  • Wystrój wnętrz
Nowoczesny portal dla branży budowlanej.

© 2021 BudujeszDom.pl

No Result
View All Result
  • Budowa domu i instalacje
  • Elewacje i dachy
  • Fundamenty, podłogi i ściany
  • Łazienki i kuchnie
  • Wyposażenie
  • Przed budową
  • Remont domu
  • Sypialnia i salon
  • Wykończenia
  • Wystrój wnętrz

© 2021 BudujeszDom.pl