Co tu dużo gadać – dobry stół roboczy to coś, co jest potrzebne w każdym domu. Zwłaszcza jeśli mieszka w nim zdolny majsterkowicz. Warto wiedzieć zatem, czym powinien się cechować taki mebel. Z nami dowiesz się również, ile kosztuje stół warsztatowy 🙂
Prosty stół do warsztatu
W wielu sytuacjach bywa tak, że nie ma miejsca na duży stół roboczy. Czy to w garażu, czy w altanie ogrodowej – po prostu brakuje przestrzeni. W takich sytuacjach najlepiej sprawdzają się kompaktowe stoły warsztatowe, które na pierwszy rzut oka przypominają biurka. Taki stół do warsztatu jednak ma pancerną budowę. Sam blat jest względnie gruby. Powszechnie uważa się, że 40 mm to optymalny rozmiar, aby móc zapewnić wytrzymałość na wielokrotne uderzenia młotkiem oraz masę innych czynności. Do tego naprawdę solidny blat stołu warsztatowego powinien być wykonany z drewna. Czy buk to dobry materiał?
Doskonały! Blaty z litego drewna bukowego słyną z wytrzymałości. Do tego pięknie się prezentują. Nawet kilka lat pracy to za mało, aby zniszczyć bukowy stół do warsztatu. Reszta konstrukcji natomiast powinna być wykonana z metalu. To gwarancja stabilności, zwłaszcza gdy w ruch mają pójść mocne narzędzia mechaniczne jak szlifierka dwutarczowa, chociażby. Połączenie stali nierdzewnej i buka stanowi więc idealne rozwiązanie dla każdego majsterkowicza.
Szafki do stołu warsztatowego
Wielkość blatu i materiały wykonania to jedno. Szafki i półki to drugie. Dobrze, jeśli stół do warsztatu ma ich przynajmniej 3. Taka liczba wydaje się najbardziej optymalna ze względu na typowy zakres pracy w domowym warsztacie. Stalowy moduł wyposażony w wysuwane szuflady pomoże w utrzymaniu porządku, co jest bardzo ważne. Bałagan bowiem utrudnia działania. Sprawia, że nawet proste zadania zabierają zbyt wiele czasu. Jaki układ półek jest najlepszy?
No cóż, wariantów na rynku jest naprawdę sporo. Porządne stoły warsztatowe producent zwykle wyposaża w co najmniej kilka opcji do wyboru. Nie ma jednego najlepszego rozwiązania. Statystycznego Kowalskiego mogą zadowolić sztufady na narzędzia ręczne, podczas gdy jego sąsiad, Nowak, będzie potrzebował dużej szafki ze zmianą kierunku otwierania drzwi. Wszystko zależy od konkretnych preferencji. W każdym razie porządny stół warsztatowy powinien mieć szuflady i drzwiczki wykonane z dobrej blachy stalowej. To ważne, ponieważ warsztaty są przestrzenią roboczą. To oznacza ciągłe uderzenia, brud oraz wilgoć. O ile blat wyczyścić łatwo, o tyle głębokie szuflady są już dużo większym wyzwaniem. Dlatego powinny być wykonane z materiałów antykorozyjnych. Dzięki temu woda czy rozlany olej nie jest już problemem.
Jeśli chodzi o solidne stoły warsztatowe, nie bez znaczenia są również prowadnice teleskopowe w szufladach. 100% wysuwu, 40 kg nośności i centralne zamykanie. To przepis na lepszą jakość pracy w każdym warsztacie!
Profesjonalne stoły warsztatowe
Niewielkie stoły znajdują zastosowanie w przydomowych garażach. Profesjonalny sprzęt z kolei wymaga już konkretnej przestrzeni. Musi być duży. Musi zaspokoić potrzeby bardziej skomplikowanych projektów. Istotna jest zatem nośność stołu warsztatowego, która powinna wytrzymać nacisk 1000 kg.
Nie chodzi tylko o konstrukcję mebla, co również wyposażenie dodatkowe. 3 szuflady nie wystarczą, o nie. Nawet w małych zakładach produkcyjnych istnieje konieczność przechowywania całej masy narzędzi, śrub, płynów, kabli… W związku z tym należy się wyposażyć w kompletny stół warsztatowy. To przynajmniej kilka półek, szuflady oraz ze dwie szafki o znacznej głębokości. Wszystko oczywiście musi mieć profesjonalne prowadnice oraz systemy zamykania.
Duże stoły robocze mogą mieć również zawieszki na specjalnej ściance. Można je zamontować w dowolnej konfiguracji. Dzięki temu uzyska się szybki dostęp do śrubokrętów, wierteł i wszystkich mniejszych narzędzi, które zawsze warto mieć pod ręką. A co powiesz na stół warsztatowy z oświetleniem? Dziś zamówienie takiego sprzętu nie stanowi większego problemu. W gruncie rzeczy nawet w internecie można kupić pełen zestaw, który zaspokoi dosłownie wszystkie wymagania. Domowy majsterkowicz-amator czy mechanik samochodowy będzie korzystał z niego przez długie lata.
Stół warsztatowy na prezent
Powyższe stawia sprawę jasno. Dobry stół do warsztatu to wręcz idealny prezent dla majsterkowicza. Solidna konstrukcja, przemyślany układ modułów, oświetlenie, wyraźne kolory z palety RAL. Kto by nie chciał takiego zestawu w warsztacie? Pytanie tylko, ile trzeba za to zapłacić…
No cóż, profesjonalny stół warsztatowy to już wydatek bliski 5000 zł. Za takie pieniądze dostaje się jednak solidną konstrukcję do naprawdę ciężkich prac. Bardziej kompaktowy zestaw roboczy to z kolei cena ok. 1400 zł. W tym przypadku można liczyć na porządny blat z drewna bukowego i dużą szafkę na przykład. Stół warsztatowy tego typu świetnie sprawdzi się jako zestaw pomocniczy, który można postawić w pobliżu głównego stołu. Zadowoli się nim również początkujący majsterkowicz.