Kształt i kąt nachylenia połaci dachowej – to od nich głównie zależy wybór pokrycia dachowego. Chodzi tu przede wszystkim o gwarancję szczelności pokrycia, odpowiednie odprowadzanie wody oraz względy estetyczne. W tym artykule podpowiemy jakimi zasadami się kierować dobierając pokrycie dachu do kąta jego nachylenia.

Dostępne w naszej bazie projekty domów posiadają najczęściej kąt nachylenia dachu mieszczący się w przedziale od 30 do 40 stopni. Jeżeli chodzi o domy jednorodzinne budowane w naszym kraju, jest to najbardziej optymalne rozwiązanie, gdyż spadziste dachy o takim kącie są odpowiednie na nasze warunki klimatyczne. Woda opadowa jest odprowadzana z dachu bardzo szybko, a w czasie zimy nie zalega na nim grupa powłoka śniegu.

W naszym klimacie większy kąt nachylenia nie jest wymagany, a nawet w niektórych przypadkach może zupełnie niepotrzebnie zwiększać koszty budowy. Dzieje się tak poprzez konieczność zastosowania wtedy dodatkowych mocowań, które chronią pokrycie przed zerwaniem.

Musimy wiedzieć, że im większy kąt nachylenia dachu, tym mniejsze wymagania co do szczelności pokrycia dachowego. Dachy płaskie lub te z kątem nachylenia 10-15 stopni, wymagają szczelnego podkładu pod poszyciem (np. z papy na deskowaniu). Często nie stosuje się na nich także dachówek tylko papę. Jeżeli jest ona układana warstwowo, może szczelnie zabezpieczyć dach o kacie nachylenia już od 3 stopni.

Aby móc zamontować dachówki ceramiczne, kąt nachylenia dachu musi wynosić minimum 16 stopni. Jest oczywiście możliwość ich zastosowania na dachach o mniejszym kacie nachylenia, jednak musimy wtedy pamiętać o zastosowaniu dodatkowych zabezpieczeń ( np. spodniej warstwy membrany uszczelniającej). Natomiast na bardzo stromych dachach, dachówki ceramiczne muszą być przymocowane do łaty, gdyż mogą być narażone na zerwanie.

Blachodachówki możemy montować na dachach o kącie nachylenia od 9-10 stopni, dachówki blaszane z posypką natomiast od 12 stopni. W przypadku, gdy mamy dom z dachem płaskim, możemy zastosować blachy płaskie tylko i wyłącznie na sztywnym poszyciu z desek lub płyt wiórowych. Zapewniają one szczelne pokrycie oraz odpowiednią cyrkulację powietrza pod pokryciem.

Pokrycie dachów płaskich lub tych o niewielkim nachyleniu musi być w pełni szczelne. Taką gwarancję dają nam materiały, które łączą się ze sobą poprzez klejenie, lutowanie czy też szczelne szwy, zaginane na tzw. rąbki stojące. Natomiast w przypadku dachów stromych nie stosuje się materiałów takich jak papa. Przede wszystkim ze względów estetycznych – stroma połać sprawia, że pokrycie dachowe jest bardzo widoczne. Kolejny powód to zbyt mocne nagrzewanie się papy – jeżeli nastąpi duże przegrzanie, warstwa bitumiczna może spływać po połaci ku dołowi.

Z kolei dachówki bitumiczne, które montuje się na tzw. pełne klejenie, które zapewnia szczelność dachu o małym kącie nachylenia, mogą być stosowane także na dachy spadziste o kącie nachylenia do ok. 45 stopni. Zwracajmy jednak uwagę, by fragmenty dachówek wystawionych na działanie czynników atmosferycznych miały bardzo dobrą warstwę samoprzylepną. Chodzi tu przede wszystkim o zabezpieczenie ich przed zerwaniem przez wiatr.

Dachówki – co wybrać?

Najbardziej popularnym sposobem na pokrycie dachu o kacie nachylenia 30-45 stopni jest wciąż montaż dachówek. Jednak z uwagi na kształt dachu wybieramy rodzaj: dachówki czy też blachodachówki.

Domy z dachem dwuspadowym możemy pokryć zarówno dachówkami ceramicznymi, cementowymi oraz z blachy. Dużo tańszym rozwiązanie jest zastosowanie dachówek ceramicznych lub cementowych na dachy o konstrukcji czteropołaciowej. Przerywnik. Zobacz już teraz. Instalacje elektryczne.

Jeżeli zdecydujemy się na arkusze z blachy, pamiętajmy, że trzeba będzie je docinać do oczekiwanego kształtu. A co za tym idzie – zwiększy się ilość odpadków materiałów. Za to stosując blachodachówkę (podczas remontów lub na dachy dwuspadowe) – tych odpadów praktycznie nie mamy.

Dachówka ceramiczna czy cementowa

Obie posiadają podobne właściwości, pod względem jakości również są prawie identyczne. Dachówka cementowa jest lżejsza od ceramicznej, jednak projekty dachów planowanych do budowy w Polsce, mają zaplanowane takie obciążenie, które wytrzyma oba materiały.

Jednak dachówka ceramiczna jest o wiele bardziej estetyczna, a dachy ceramiczne ładnie komponują się z otoczeniem i wyglądają wręcz imponująco.

Dach wielospadowy to za to najdroższy w budowie dach. Zastosowanie w tym przypadku zarówno dachówki, jak i blachodachówki niesie za sobą konieczność przycinania materiału oraz kosztownych obróbek.