Nasz serwis oferuje olbrzymi zbiór gotowych projektów domów. Są tu zarówno domy parterowe czy domy z poddaszem, a także projekty domów dla posiadaczy małych lub dużych działek budowlanych. Zanim podejmiemy decyzję o wyborze gotowego projektu, musimy poznać wszystkie wady i zalety domu, który chcemy wybudować.
DOM PARTEROWY
Zalety:
- prosty w budowie,
- możliwość łatwego wkomponowania budynku w ogród,
- wygodny dla osób starszych,
- łatwy dostęp dla osób niepełnosprawnych.
Wady:
- ze względu na dużą powierzchnię zabudowy wymaga dużej działki,
- oddzielenie strefy dziennej od nocnej jest w tym wypadku utrudnione.
DOM Z PODDASZEM
Zalety:
- najlepiej wykorzystuje przestrzeń przeznaczoną na budowę,
- wydzielenie strefy nocnej jest prostsze,
- ze względu na dużą popularność – wiele projektów do wyboru.
Wady:
- konieczność budowy dużego (najczęściej wielospadowego) dachu,
- konieczność izolacji oraz ocieplenia poddasza.
DOM PIĘTROWY
Zalety:
- do jego budowy wystarczy wąska działka,
- prosty i tani w budowie,
- niewielki dach,
- głównie dla wieloosobowej rodziny.Wady:
- konieczność montażu schodów, które często dzielą pomieszczenia,
- mało wygodny dla osób starszych czy niepełnosprawnych.
Jaka powierzchnia domu?
Im większa powierzchnia domu, tym wygodniejsze warunki dla jego użytkowników. Jednak pamiętajmy, że im dom większy, tym droższy w utrzymaniu. Dlatego warto zastanowić się przed wyborem gotowego projektu, czy nie lepiej jest wybudować mały domek z możliwością późniejszej jego rozbudowy. Aby np. czteroosobowa rodzina czuła się komfortowo i miała odpowiednią przestrzeń, wystarczy już 120 mkw. powierzchni domu.
Jak wyliczyć optymalną powierzchnię dla naszego domu? Wystarczy zsumować powierzchnię wszystkich pomieszczeń ( również pomieszczenia pomocnicze, takie jak garderoba czy spiżarnia) i dodać do tego 15% na ciągi komunikacyjne.
Dostępne projekty gotowe zawierają definicje, które mogą wprowadzić nas w błąd przy wyborze odpowiedniej powierzchni dla naszego domu. Pamiętajmy, aby określając metraż dla nas niezbędny, porównać go z podaną powierzchnią w wybranym projekcie.
Definicje zawarte w projekcie to:
- powierzchnia użytkowa – powierzchnia wszystkich pomieszczeń w budynku, mierzona w świetle ścian na wysokości ponad 1 m ponad poziomem podłogi zgodnie z normą PN-70/B-02365. W pomieszczeniach ze skosem powierzchnię zalicza się w pełni tam, gdzie wysokość przekracza 2,2 m oraz w połowie tam, gdzie wysokość wynosi od 1,4 do 2,2 m. Piwnica opisywana jest oddzielnie.
- powierzchnia zabudowy – powierzchnia działki (terenu) zajęta przez budynek, zgodnie z normą PN-70/B-02365
- wysokość budynku – odległość w pionie, liczona od poziomu terenu przy wejściu do wierzchu stropodachu lub poziomu kalenicy,
- kubatura – objętość budynku, liczona zgodnie z normą PN-ISO-9836:1997
Dom tani w budowie czy tani w utrzymaniu?
Wiadomo – im powierzchnia domu większa, tym jego budowa będzie droższa. Dlatego jeżeli posiadamy ograniczone środki finansowe, warto zastanowić się nad wyborem projektu domu mniejszego, ale z funkcjonalnym i komfortowym rozkładem pomieszczeń. Dobrze rozplanowane wnętrze uczyni (nawet z niewielkiego budynku) wygodny dom dla kilkuosobowej rodziny.
Projekt dachu i jego budowa to kolejna inwestycja znacznie podnosząca koszty budowy naszego domu. Im jest on bardziej rozbudowany i skomplikowany, tym droższy. Dach o prostym kształcie jest zarówno dużo tańszy, jak i jego system rynnowy jest nieskomplikowany i tani.
Kosztorys budowy zależy także od tego, czy w naszym domu znajdować się będzie podpiwniczenie.
Warto pamiętać, że zrezygnowanie z piwnicy to o ok. 20-25% mniejsze koszty budowy! Spowodowane jest to tym, że umieszczając pomieszczenia gospodarcze na wyższych kondygnacjach budynku, unikamy dodatkowych kosztów budowy ścian, schodów czy izolacji.
W przypadku braku piwnic, także fundamenty domu mogą być węższe (ze względu na mniejszy ciężar budynku) co również ma wpływ na koszty budowy.
Częściowe podpiwniczenie może być dla nas dobrym rozwiązaniem, jeśli planujemy w naszym domu budowę kotłowni węglowej lub na olej opałowy. Potrzebne nam wtedy będzie pomieszczenie służące do składu opału czy zbiorników z olejem. Także dla budynków parterowych o dużej powierzchni zabudowy, częściowe podpiwniczenie pozwoli zdecydowanie obniżyć koszty budowy całego domu.
Na całkowite podpiwniczenie powinniśmy zdecydować się tylko wtedy, gdy planujemy w piwnicach wiele pomieszczeń użytkowych (siłownia, pralnia, suszarnia czy mały warsztat).
Pamiętajmy jednak, że wyższy standard to znacznie większe koszty budowy. Jeśli więc chcemy wybudować nasz dom taniej, podczas wyboru odpowiedniego projektu zrezygnujmy z piwnic całkowicie bądź zdecydujmy się na jego częściowe podpiwniczenie.
Duży dom jednorodzinny to niestety także większe koszty jego późniejszej eksploatacji – samo ogrzewanie czy oświetlenie pochłonie dużo naszych pieniędzy. Dlatego wybierając odpowiedni projekt domu, warto przemyśleć budowę domu energooszczędnego.