Każdy projekt domu przewiduje zastosowanie odpowiedniej dla niego paroizolacji, która ma za zadanie usuwanie wilgoci z wnętrza i zapobieganie skraplania się pary wodnej na przegrodach.
W czasie budowy domu paroizolacja jest niezbędna szczególnie jeśli chodzi o domy murowane. Podczas prac budowlanych mury wysychają, generując dużą ilość pary wodnej. Podczas użytkowania domu, para wodna powstaje na skutek codziennych czynności takich jak pranie czy gotowanie.
Para wodna unoszona jest przez ciepłe powietrze pod dach, dlatego też paroizolacja stosowana jest głównie jako warstwa izolacyjna dachu. Musi być tak zaprojektowana, by ilość usuwanej pary wodnej wchodzącej w dach nie była większa od ilości wychodzącej.
Paroizolację umieszcza się między warstwą ocieplenia a obudową poddasza
Ważne jest również odpowiednie sklejenie zakładów poszczególnych elementów paroizolacji. Używa się do tego specjalnych taśmy i zwraca się uwagę na specjalne połączenie paroizolacji z murami, aby uniknąć powstawania najmniejszych nawet szczelin, przez które para wodna może wnikać do wnętrza izolacji cieplnej.
Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje paroizolacji: paroizolacja tradycyjna i paroizolacja aktywna. Ta pierwsza to folie paroizolacyjne z metalem lub bitumem tzw. bariery parowe, które stosuje się najczęściej w dachach niewentylowanych. Inną paroizolacją tradycyjną są tzw. opóźniacze pary. To folia polietylenowa, całkowicie zatrzymująca napór pary wodnej. Przy stosowaniu opóźniaczy pary ważne jest jednak stosowanie prawidłowej wentylacji, gdyż jej brak może powodować tzw. efekt torby foliowej – para wodna skrapla się wtedy po wewnętrznej stronie paroizolacji.
Paroizolacja aktywna zaś to tzw. regulator pary, składający się z trzech warstw polipropylenu. To rozwiązanie umożliwia magazynowanie nadmiaru wilgoci i oddawanie jej w czasie, zapobiegając jednocześnie efektowi torby foliowej. Stosuje się je głównie w pomieszczeniach mieszkalnych, ważne jednak , aby przy zastosowaniu regulatora pary dach powinien mieć zamontowaną wysokoparoprzepuszczalną membraną dachową.
Czy każdy dom jednorodzinny musi mieć paroizolację? Na pewno każdy dom z poddaszem. Rezygnacja z paroizolacji jest możliwa tylko wtedy, gdy projekty domówprzewidują wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną, a projekt dachu przewiduje zewnętrzną membranę dachową.