Okna tarasowe kontra okna balkonowe – czym się różnią?
We współczesnym budownictwie powszechnie stosowane są okna tarasowe oraz balkonowe. Jest możliwość z ich pomocą stworzenia w budynku dużych przeszkleń, a tym samym umożliwia to wprowadzenie sporej ilości światła do wnętrz. Przekłada się to w znacznym stopniu na poprawę samopoczucia mieszkańców.
W nowoczesnym budownictwie bardzo dużą rolę odgrywa naturalne światło. Duże, otwarte przestrzenie dają wrażenie swobody, a w nich ważne jest doświetlenie. Bez okien tarasowych czy balkonowych nie byłoby to możliwe.
Okna balkonowe oraz tarasowe odgrywają bardzo ważną rolę w tworzeniu nowoczesnych budynków. Warto sprawdzić, jakie są między nimi różnice.
Okna tarasowe kontra okna balkonowe – różnice
W nomenklaturze klientów nazwy okien tarasowych oraz balkonowych stosowane są zamiennie. Trzeba jednak mieć świadomość, że istnieją między nimi zasadnicze różnice.
Balkonowe okna są obszernymi przeszkleniami, które znajdują zastosowanie w salonach domów jednorodzinnych oraz w mieszkaniach. Wpuszczają do pomieszczeń bardzo dużo naturalnego światła. Jeżeli chodzi o okna tarasowe, mają do spełnienia określoną funkcję: umożliwiają wyjście na taras lub do ogrodu, a ich główną lokalizacją jest salon lub tył domu.
Oba rodzaje okien dostępne są w wielu rozmiarach. Bardzo często składane jest na nie indywidualne zamówienie.
Różnice występują także w sposobie ich otwierania. Okna balkonowe zwykle otwiera lub uchyla się jedynie w części, ze względu na ich pokaźne rozmiary. W związku z tym, że okna tarasowe mają umożliwić wyjście z domu, ich konstrukcja jest dość specyficzna, dlatego zazwyczaj stosuje się tu rozwiązanie przesuwne. Użytkownik ma do dyspozycji znacznie większą przestrzeń, przez którą można przejść niż w przypadku okien balkonowych.
Jakie wymiary mają standardowe okna tarasowe?
Warto wybrać rozmiar, który będzie zapewniał pełną swobodę ruchu. Zwykle na tarasie umieszcza się również stoły, krzesła i inne meble ogrodowe, dlatego ważne jest, aby przez okno udało się je przenieść.
Jeżeli chodzi o wysokość, okno tarasowe ma standardowo od 250 do 280 cm. Szerokość to zwykle 90 cm. Największe wymiary mają okna przesuwne, gdzie ich łączna szerokość (także z częścią nieprzesuwaną) to 3 m, a sama część do przejścia to aż 1,5 m.
Czym wyróżniają się okna tarasowe?
Zastosowanie okien tarasowych ma sens zarówno w mieszkaniach z dostępem do małych ogrodów, jak i w domach jednorodzinnych. Zapewniają możliwość swobodnego przemieszczania się między terenami zewnętrznymi, jak i wnętrzem domu. Ponadto wpuszczają dużą ilość światła naturalnego do wnętrz. Gwarantują sporą wygodę spędzenia przyjemnego poranka czy wieczoru na tarasie, a jednocześnie upiększają sam budynek. Obiekt z dużymi przeszkleniami prezentuje się bardzo nowocześnie. Szczególnie doceniane są konstrukcje przesuwne.
Na co warto zwrócić uwagę kupując okna tarasowe?
Izolacyjność
Jedną z najważniejszych cech tak dużych przeszkleń jest ich izolacja cieplna. Podczas wyboru należy zwrócić uwagę na konstrukcję profili, jak i sposób montowania szyb. Warto sprawdzić, czy okna zostały wzbogacone o dodatkowe uszczelki chroniące przed przenikaniem wilgoci.
Ochrona przed włamaniem
Przesuwne okna tarasowe często kuszą włamywaczy. Ważne, aby zostały wzbogacone o zawiasy i zamki antywłamaniowe. Konstrukcje powinny mieć wysoką klasę bezpieczeństwa, muszą być wykonane z trwałych materiałów, których nie da się aż tak łatwo sforsować.
Współczynnik promieniowania słonecznego
Nowoczesne okna muszą mieć wysoki współczynnik przenikania promieni słonecznych. Im współczynnik jest wyższy, tym bardziej słońce będzie ogrzewać wnętrza. Znacznie wpłynie to na wydatki związane z ogrzewaniem domu.
Aranżacja budynku z uwzględnieniem okien tarasowych oraz balkonowych to dobry sposób, aby nadać mu nowoczesny charakter. Zakup należy jednak bardzo dobrze przemyśleć, ponieważ jest to inwestycja na lata. Wybierając renomowanego producenta, zwracając uwagę na parametry techniczne, można cieszyć się z bezproblemowego użytkowania konstrukcji.