Według feng shui – chińskiej sztuki aranżacji, centralnym miejscem domu nie jest salon, w którym odbywa się życie towarzyskie domu lecz kuchnia. W związku z tym istnieją pewne zasady aranżacji kuchni, których celem jest wydobycie z niej tego, co najlepsze…
Kuchni czar
Znaczenie ma niemal każdy element – kolor ścian, ustawienie drobnych jak i cięższych sprzętów, dodatki czy zachowanie czystości i przestronności.
To dzięki temu wzmacniana jest pozytywna energia danego pomieszczenia, a odpychana ta, którą określić można jako mniej pożądaną, a nawet negatywną.
Wiadomo, że kuchnia powinna być jasna. Ale co dalej? Jak więc urządzić kuchnię, aby była ładna, przestronna i nie blokowała pozytywnej energii? Specjaliści feng shui radzą…
Stawianie na praktyczność
Podstawową zasadą jest to, aby kuchnia, a raczej znajdujące się w niej sprzęty nie utrudniały nam życia. Podczas przygotowywania potraw nie powinniśmy doprowadzać do sytuacji, kiedy w ogólnym rozrachunku, będziemy zmuszeni pokonać wiele kilometrów, od jednego sprzętu do drugiego, z jednego miejsca w inne, robiąc kilka rzeczy na raz.
W związku z tym warto zadbać o rozmieszczenie zlewu, lodówki, stołu czy zmywarki. Jeśli jest to możliwe, warto ustawić je w takiej formie, aby przypominały kształt trójkąta. Jeśli nie – najlepiej ustawić je obok siebie, oddzielone jedynie blatami, co ważne – jak najbliżej siebie.
Centrum kuchni
Z perspektywy feng shui, centralnym miejscem samej kuchni, jest źródło ognia. W tym wypadku jest nim kuchenka, która nieustannie przyczynia się do powstawania niezapomnianych potraw. Zdaniem znawców sztuk feng shui, kuchenka jest symbolem bogactwa i dobra, związana ze swobodnym przepływem energii wokół niej.
W tej sytuacji obowiązuje jedna główna zasada – osoba przygotowująca posiłki powinna widzieć drzwi. Dodatkowo, jeśli chcemy wzmocnić pozytywną siłę, naprzeciwko kuchenki warto jest umieścić lustro – ważne aby odbijało kuchenkę.
Czystość
To co w kuchni najważniejsze to czystość. Niestety jest to miejsce, którego brud się ima – brudzi się wręcz w zastraszającym tempie – podczas gotowania nie trudno więc o trudne do usunięcia plamy.
Urządzając kuchnię warto zatem zadbać o dobór materiałów – wszystko z myślą o tym, aby ewentualne nieczystości usunąć z łatwością.
Logicznie więc – do kuchni najlepiej nadają się gładkie powierzchnie, odporne na uszkodzenia mechaniczne. Dotyczy to w szczególności podłogi.
Jako, że piękne drewno do kuchni się po prostu nie nadaje, na podłogę najlepiej nadają się płytki lub kamień. Tu jednak pojawia się kolejna, ważna do zapamiętania kwestia – fugi znajdujące się między płytkami nie lubią wilgoci, dla bezpieczeństwa warto więc pokryć je odpornymi na wilgoć preparatami.
A ściany?
Zanim pomalujemy ściany, warto wyrównać je pod względem nasiąkliwości i nałożyć preparaty ułatwiające nanoszenie farby. Jej wybór także nie jest bez znaczenia – powinna być to farba łatwo ścieralna.
Wszystko tkwi w prostocie
Rady są proste, ale przydatne, a o to w kuchni właśnie chodzi. Kuchnia ma służyć nam wiele lat, a ze względu na to, że w największym stopniu narażana jest na uszkodzenia, warto poświęcić jej nieco uwagi…