Dla utrzymania wysokiego komfortu bardzo ważna jest regularna wymiana powietrza w pomieszczeniach. Wentylacja grawitacyjna nie jest w stanie skutecznie kontrolować poziomu zanieczyszczeń, CO2 i wilgoci.
Znacznie lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie wentylacji mechanicznej, która zapewnia dostarczanie odpowiedniej ilości powietrza świeżego i wyciąganie powietrza zużytego, odzyskując przy tym energię cieplną ze strumienia powietrza wywiewanego. Jak działa rekuperacja i jak ją zamontować?
Jak działa rekuperator?
Centrala wentylacyjna wyposażona w wymiennik odzysku ciepła odzyskuje energię cieplną ze strumienia powietrza wyciąganego i przekazuje ją do strumienia powietrza świeżego. Sprawność odzysku ciepła oscyluje w zakresie 80-90% w zależności od zmiennych warunków klimatycznych. Dzięki tej funkcjonalności możliwe jest znaczne obniżenie kosztów ogrzewania pomieszczeń w porównaniu do strat ciepła wywołanych pracą konwencjonalnej wentylacji grawitacyjnej.
Dodatkowo centrala wentylacyjna wyposażona w wymiennik odzysku ciepła pozwala na uzyskanie kolejnych korzyści, takich jak oczyszczanie powietrza przez wysokosprawne filtry, czy usuwanie nadmiaru wilgoci z pomieszczeń, co w rezultacie zapobiega ryzyku wystąpienia reakcji uczuleniowych i rozwojowi wilgoci w budynku.
Wobec powyższych zalet inwestycja w system wentylacji mechanicznej może być bardzo dobrą inwestycją, biorąc pod uwagę zapewnienie komfortu wewnątrz budynku. Wartym podkreślenia jest wysoka sprawność odzysku ciepła, co przy obecnym poziomie kosztów energii elektrycznej, gazu i innych źródeł zasilania systemów grzewczych pozwala skutecznie obniżyć ich zużycie nawet do 50%.
Jak przebiega montaż rekuperatora?
Aby uzyskać jak najlepsze korzyści wynikające z zastosowania systemu wentylacji mechanicznej istotne jest przygotowanie odpowiedniej instalacji układu.
Wykonanie systemu wentylacji mechanicznej przebiega kilkoma etapami:
- Przygotowanie projektu – prace powinny rozpocząć się od sporządzenia projektu instalacji wentylacji mechanicznej. Projekt powinien prezentować rozkład systemu dystrybucji powietrza, miejsca montażu punktów nawiewnych i wywiewnych oraz rekuperatora.
- Dobór rekuperatora – należy dobrać odpowiednie urządzenie dostosowane do projektowych strumieni powietrza, miejsca montażu i oczekiwanej funkcjonalności.
- Wykonanie systemu dystrybucji powietrza – przewody wentylacyjne muszą zostać rozprowadzone po wszystkich pomieszczeniach budynku.
- Zamontowanie rekuperatora – urządzenie montowane jest w miejscu zgodnym z projektem. Do centrali wentylacyjnej należy doprowadzić przewody wentylacyjne, zasilanie, oraz podłączyć układ odpływu skroplin.
- Regulacja instalacji – ostatnim etapem jest wykonanie regulacji instalacji, która polega na ustawieniu punktów nawiewnych i wywiewnych w taki sposób, aby przepływ powietrza odpowiadał wartościom projektowym.
Nowoczesne rekuperatory posiadają układ automatyki, który zazwyczaj pozwala na zdalną kontrolę nad urządzeniem. System umożliwia m.in. sterowanie stopniem odzysku ciepła, konfigurację trybów użytkownika, harmonogramu pracy, współpracę z sygnałami z okapu czy centrali alarmowej, a także komunikację alarmów czy konieczności wymiany filtrów powietrza.
Montaż rekuperatora – dlaczego warto zlecić go fachowcom?
Zamontowanie systemu wentylacji mechanicznej powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami producenta oraz zasadami sztuki budowlanej.
Błędy popełnione na etapie projektowania i montażu instalacji systemu wentylacji mechanicznej mogą skutkować zbyt dużym poborem energii elektrycznej, czy brakiem skutecznego wentylowania pomieszczeń.
Zalecane jest skorzystanie z pomocy profesjonalnych firm zajmujących się układami wentylacyjnymi. Fachowa firma będzie w stanie zapewnić kompleksową obsługę od projektu, doboru elementów składowych, montażu i regulacji instalacji. Zlecenie usługi sprawdzonej firmie daje gwarancję poprawnego wykonania systemu i szybkiej reakcji w razie pojawienia się problemów.
Warto również zaznaczyć, że zlecając zamówienie usługi montażu systemu pozwala na uzyskanie niższych kosztów zakupu urządzeń.
Wybór doświadczonej firmy pracującej w branży wentylacyjnej wydaje się najlepszym rozwiązaniem, gdy planuje się wykonanie takiej instalacji w budynku. Warto poświęcić czas na wyszukanie właściwej firmy, która będzie mogła zaoferować kompleksową i profesjonalną obsługę.
Zainteresował Cię temat rekuperatorów? Więcej informacji znajdziesz na stronie https://www.frapol.com.pl/produkty/35/Rekuperatory-ONYX