Pojawienie się nowego członka rodziny w domu to zawsze ogromne wydarzenie dla całej rodziny. Radość podczas przygotowywania dziecięcego pokoju sprawia, że przyszli rodzice po prostu szaleją na punkcie swojej pociechy. Na początku dzieci nie są wcale mobilne i leżą w miejscu, w którym pozostawili je rodzice. Po kilku miesiącach od narodzin, dzieci zaczynają się jednak poruszać po domu, a tam czeka na nie wiele różnych pułapek. Jak zabezpieczyć dom przed dzieckiem?

  • Przede wszystkim, dziecko porusza się po podłodze. Powinna być ona zawsze czysta i nie mogą znajdować się na niej żadne potencjalnie niebezpieczne przedmioty.
  • Kolejną kwestią jest pozbycie się wszystkich niebezpiecznych rzeczy, które znajdują się w zasięgu ręki młodego człowieka, a więc na przykład na niskiej szafce rtv lub ławie. Szklane i ostre przedmioty należy umieścić jak najwyżej.
  • Warto zabezpieczyć wszystkie rogi i kąty mebli. W sklepach można znaleźć specjalne narożniki z gumy, które łagodzą skutki uderzenia.
  • Można też zabezpieczyć szuflady, które są nisko. Specjalne blokady uniemożliwiają dzieciom dostanie się do zawartości takiej szuflady.
  • Ostatnią kwestią są oczywiście kontakty w ścianach. Koniecznie należy zakupić blokady gniazdek, które zabezpieczane są na specjalny kluczyk.

Jeżeli niektóre meble w domu poruszają się na kółkach, koniecznie należy je zabezpieczyć. Można założyć specjalną blokadę na zamontowane kółka. W domu nie może być też wystających progów. Jak zabezpieczyć schody przed dzieckiem? Najlepiej sprawdzają się bramki bezpieczeństwa, które są zamykane na kluczyk. Taka bramka powinna zostać zamontowana zarówno na dole, jak i na górze mieszkania.

Dzieci są bardzo mądre i obserwują swoich rodziców. Często więc szybko orientują się, w jaki sposób można zdjąć lub otworzyć któreś zabezpieczenie. Warto więc uważać przy ich odbezpieczaniu, aby nie musieć szybko szukać innych rozwiązań. Większość zabezpieczeń ze sklepów działa jednak na tych samych zasadach.