• Sypialnia i salon
  • Łazienki i kuchnie
  • Wystrój wnętrz
  • Remont domu
BudujeszDom.pl
  • Budowa domu i instalacje
  • Elewacje i dachy
  • Fundamenty, podłogi i ściany
  • Wyposażenie
  • Przed budową
  • Wykończenia
  • Budowa domu i instalacje
  • Elewacje i dachy
  • Fundamenty, podłogi i ściany
  • Wyposażenie
  • Przed budową
  • Wykończenia
No Result
View All Result
BudujeszDom.pl
Home Wykończenia

Jakie schody wybrać do domu?

28 lipca, 2021
in Wykończenia
1
schody4

Schody wewnętrzne do domu oferowane są obecnie w bardzo szerokiej ofercie. Różnią się między sobą kształtem, typem konstrukcji, a także materiałem, z którego zostały wykonane. Mogą być ciężkie i masywne, a także lekkie i finezyjne. Oferowane na chwilę obecną schody wewnętrzne są przede wszystkim nowoczesne. Nie brakuje oczywiście ofert schodów tradycyjnych, czy przemysłowych. Oferta jest na tyle bogata, że każdy może znaleźć coś w sam raz dla siebie. Największą popularnością cieszy się obecnie łączenie rozwiązań tradycyjnych z nowoczesnymi. Pozwala to na osiągnięcie niebywałego efektu wizualnego oraz zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu użytkowania schodów.

Najbardziej nowoczesne i najmodniejsze zarazem schody to takie, które swoim wyglądem nawiązują do architektury przemysłowej. To schody wykonane ze stali, ale połączone także z innymi materiałami, na przykład z drewnem, czy też ze szkłem. Uszlachetniona konstrukcja wpływa przede wszystkim na urozmaicenie przestrzeni. Wszystko zapewnia zatem doskonały efekt wizualny. Schody przemysłowe można bardzo łatwo dopasować do skomplikowanych, wręcz nietypowych wnętrz. Takie schody są lekkie, można je także montować w budynkach, w których zastosowanie znalazła konstrukcja drewniana. Dla zwolenników schodów tradycyjnych również znajdzie się coś warte uwagi.

schody2

Najbardziej sprawdzają się obecnie schody betonowe obłożone drewnem. Dużą popularnością cieszą się także tradycyjne schody drewniane. W nowoczesnych aranżacjach zastosowanie znajdują schody podświetlane, o nietypowych kształtach i rozmiarach. Dobrze dobrane schody wewnętrzne potrafią wytworzyć niesamowity klimat w każdym domu. Warto zatem umiejętnie przemyśleć decyzję związaną z wyborem schodów. Oprócz efektu wizualnego, na którym zależy chyba każdemu z nas, pod uwagę wziąć należy także bezpieczeństwo i komfort użytkowania schodów. Powinny być one antypoślizgowe, trwałe i odporne na zniszczenia. W podjęciu prawidłowej decyzji powinni nam pomóc sprawdzeni projektanci lub pracownicy sklepu.

Schody wewnętrzne: od tradycyjnych do nowoczesnych

Najbardziej modne i najciekawsze w dzisiejszych czasach schody wewnętrzne to te, które swoim wyglądem nawiązują przede wszystkim do architektury przemysłowej. To schody wykonane ze stali, ale połączone z innymi materiałami, na przykład z drewnem, kamieniem, czy szkłem. Taka konstrukcja pozwala przede wszystkim na znaczne urozmaicenie otaczającej nas przestrzeni. Schody nawiązujące do architektury przemysłowej bardzo łatwo dopasować do bardziej skomplikowanych i wymagających wnętrz. Takie schody sprawiają także wrażenie lekkości. Cieszą się dużym powodzeniem między innymi w budynkach wykonanych z konstrukcji drewnianej.

schody1

Zwolennicy tradycyjnych rozwiązań mogą oczywiście postawić na schody klasyczne. To schody betonowe wyłożone drewnem lub po prostu typowe schody drewniane. Takim konstrukcjom również można dodać niesamowitej lekkości, między innymi za pomocą balustrady, czy strzelistych linii brzegów. Ciekawym rozwiązaniem w przypadku tradycyjnych schodów wewnętrznych jest także podświetlanie ich za pomocą halogenów, które są umieszczone tuż nad stopniami.

W dzisiejszych czasach zależy nam przede wszystkim na oryginalnym urządzaniu naszych wnętrz. Przywiązujemy ogromną wagę do tego, jak prezentują się nasze pomieszczenia. Schody wewnętrzne mogą wywołać niesamowity efekt wizualny. Piękno i estetyka to jeszcze nie wszystko. Decydując się na gotowe schody wewnętrzne, powinniśmy pamiętać także o tym, aby spełniały one swe pierwotne funkcje. Mowa tu przede wszystkim o użyteczności, wygodzie i bezpieczeństwie. Zarówno wchodzenie, jak i schodzenie po schodach powinno być wygodne i łatwe. Warto zainwestować w ochronną balustradę, zwłaszcza jeżeli w domu są dzieci. Zasady bezpieczeństwa powinny być równie ważne, co kwestie wizualne. Pamiętajmy o tym za każdym razem, kiedy decydujemy się na zakup gotowych schodów wewnętrznych.

Jak prawidłowo obliczać zapotrzebowanie na schody ?

W tym celu należy posłużyć się pewnymi wzorami oraz szczegółowymi wytycznymi. Wysokość przednóżka oraz szerokość podnóżka są od siebie zależne. W związku z tym ich wielkości powinno się obliczać według następującego wzoru: 2 H + S = 60-65 cm. Litera H oznacza wysokość stopnia, natomiast litera S to szerokość stopnia. W praktyce oznacza to zatem, że suma podwójnej wysokości oraz głębokości stopnia musi zmieścić się w granicach pomiędzy 60 a 65 centymetrów. Taki wymiar określony został na podstawie przeciętnej długość kroku dorosłej osoby. Takie wymiary zapewniają zatem wygodę w poruszaniu się po schodach.

schody3

Do schodów bardzo wygodnych zalicza się takie, które posiadają 15 centymetrów wysokości stopni oraz 32 centymetry szerokości stopni. Schody wygodne to takie, które posiadają 16 centymetrów wysokości stopni oraz 30 centymetrów szerokości stopni. Schody przeciętne posiadają 17 centymetrów wysokości stopni i 29 centymetrów szerokości stopni. Natomiast schody podrzędne posiadają 19 centymetrów wysokości stopni oraz 25 centymetrów szerokości stopni.

Jeżeli zależy nam na tym, żeby dokładnie obliczyć oraz zaplanować ilość schodów, należy poznać dwa następujące parametry: wysokość kondygnacji oraz jej długość w rzucie. Na samym początku konieczne jest obliczenie liczby schodów. W tym celu należy podzielić wysokość kondygnacji przez wysokość stopnia. Następnie należy odliczyć wysokość stopnia, dzieląc wysokość kondygnacji przez uzyskaną ilość stopni. W kolejnym kroku oblicza się już szerokość stopnia, dzieląc długość w rzucie przez ilość stopni pomniejszoną o jeden. Na samym końcu należy sprawdzić, czy schody odpowiadają normom. W tym celu uzyskane wartości schodów podstawia się pod zaprezentowany powyżej wzór: 2 H + S = 60 – 65 cm.

Zgodnie z Prawem Budowlanym, schody jednobiegowe nie powinny mieć więcej niż 17 stopni. W budynkach mieszkalnych coraz większe zastosowanie znajdują schody kręte. Należy jednak pamiętać o tym, że średnica koła, nie może być mniejsza niż 210 centymetrów.

 

ShareTweet

Podobne Artykuły

ogrzewanie

Własna ładowarka do samochodu elektrycznego – jak na tym zaoszczędzić?

by Agnieszka
12 grudnia, 2022
0

Elektromobilność to nasza przyszłość – niezależnie od tego, jak mocno cenisz klasyczną motoryzację bazującą na silnikach spalinowych. Nowe przepisy wchodzące...

brama stary dom

Jak wybrać idealną bramę do naszego domu?

by Agnieszka
20 lipca, 2022
1

Brama garażowa skrzydłowa to rozwiązanie, które znajdzie swoje zastosowanie w każdym gospodarstwie domowym, ale także sprawdzi się jako zamknięcie hal,...

namioty imprezowe

Do czego może Ci się przydać namiot imprezowy?

by Agnieszka
26 czerwca, 2022
0

Sezon imprezowy rozpoczął się na dobre już w maju, jednak potrwa aż do końca lata. Czy myślałeś już o zakupie...

ogrodzenie kute z motywem roślinnym

Jakie ogrodzenie wybrać do luksusowego domu?

by Agnieszka
31 maja, 2022
0

Jeśli jesteś posiadaczem luksusowego domu, warto zadbać o to, by jego otoczenie współgrało z zaplanowaną stylistyką. Ważnym elementem każdej posesji...

meble ogrodowe do ogrodu

Jak wybrać idealne meble do ogrodu?

by Agnieszka
13 maja, 2022
0

Meble ogrodowe to bardzo ważna część ogrodu, bo oprócz funkcji użytkowej muszą także być piękne i pasować do ogrodu. Na...

Load More
Następne
gvrfcedx gtf

Budujemy dom – na czym możemy zaoszczędzić pieniądze?

Zakup mieszkania, czy budowa małego i taniego domu?

Zakup mieszkania, czy budowa małego i taniego domu?

Comments 1

  1. Maryna says:
    3 lata ago

    My od zawsze chcieliśmy mieć schody półkowe i koniec końców takie trafiły do domu i są naprawdę mega eleganckie i funkcjonalne.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kosztorys prac budowlanych
Przed budową

Kosztorys prac budowlanych

by Agnieszka
25 lipca, 2021
bgfhgfc
Budowa domu i instalacje

Budowanie w oparciu o właściwe użycie betonu

by Agnieszka
4 stycznia, 2020
remont na zimę warto
Remont domu

Remont w zimie – czy to możliwe?

by Agnieszka
25 lipca, 2021
KANALIZACJA DOM DOBRA
Przed budową

Media na działce – przyłącza kanalizacyjne

by Agnieszka
12 maja, 2022
gruntoemalia Metamal
Budowa domu i instalacje

4 zastosowania gruntoemalii Metamal od Polifarb

by Agnieszka
15 maja, 2022
umywalka do łazienki
Łazienki i kuchnie

Skąd bierze się popularność umywalek z konglomeratu?

by Agnieszka
5 stycznia, 2023
rdew redws
Elewacje i dachy

Dachy dwuspadowe czy wielospadowe?

by Agnieszka
25 lipca, 2021
  • Budowa domu i instalacje
  • Elewacje i dachy
  • Fundamenty, podłogi i ściany
  • Łazienki i kuchnie
  • Wyposażenie
  • Przed budową
  • Remont domu
  • Sypialnia i salon
  • Wykończenia
  • Wystrój wnętrz
Nowoczesny portal dla branży budowlanej.

© 2021 BudujeszDom.pl

No Result
View All Result
  • Budowa domu i instalacje
  • Elewacje i dachy
  • Fundamenty, podłogi i ściany
  • Łazienki i kuchnie
  • Wyposażenie
  • Przed budową
  • Remont domu
  • Sypialnia i salon
  • Wykończenia
  • Wystrój wnętrz

© 2021 BudujeszDom.pl