Decydując się na budowę własnego domu niejednokrotnie zapewne zadawaliśmy sobie pytanie – jaki kolor elewacji wybrać? Co zrobić, aby nasz dom idealnie pasował kolorem do otaczającego nas krajobrazu? Jak wyeksponować za jego pomocą walory budynku, a tym samym jak ukryć mankamenty? W tym artykule podpowiadamy jak to zrobić.
Jasne kolory elewacji
Domy jednorodzinne pokryte jasną farbą sprawiają wrażenie większych niż w rzeczywistości! Dzieje się tak, ponieważ jasne barwy optycznie powiększają budynek (podobnie jak kolory wnętrz, tzn. jasny pokój = optycznie większy pokój). Dodatkowo dom jest bardziej wyeksponowany na tle otoczenia.
Jasne kolory elewacji stosujemy zarówno na całej powierzchni fasady domu, jak i do podkreślenia charakterystycznych jej elementów.
Żółta elewacja domu – najczęściej stosowana przy małych domach parterowych. Sprawia, że dom wydaje się cieplejszy, bardziej rozświetlony.
Biel na elewacji – bardzo popularna, stosowana zarówno na klasycznych, jak i nowoczesnych domach. Kojarzy się ze spokojem, a jej główną zaletą jest możliwość łatwego łączenia jej z innymi kolorami.
Chcąc uzyskać klasyczne ponadczasowe zestawienie, powinniśmy połączyć białą fasadę domu z np. standardową czerwoną dachówką. Natomiast jeśli użyjemy ciemnego koloru do podkreślenia charakterystycznych elementów budynku, nadamy mu nowoczesny charakter.
Malując nasz dom na jednolity kolor uwydatnimy jego formę. Im więcej elementów dekoracyjnych posiada budynek, tym kolor jego elewacji powinien być stonowany, jednolity.
Nienaturalne kolory, takie jak np. róże, intensywne zielenie czy błękity, coraz rzadziej wykorzystywane są do malowania elewacji domów jednorodzinnych. Ich zwolennikami są za to zarządcy spółdzielni czy wspólnot mieszkaniowych, co widać przy odnawianiu starych bloków wielorodzinnych. Chcąc aby nasz dom harmonijnie komponował się z otaczającą go przyrodą, możemy użyć (do pomalowania jego elewacji) farby w pastelowych odcieniach zieleni.
Ciemne kolory elewacji
Ciemne kolory elewacji mogą wyglądać bardzo efektownie, pamiętajmy jednak, aby używać ich z wyczuciem i umiarem.
Ciemne barwy najlepiej stosować przy prostej bryle budynku. Jeżeli dom posiada wiele elementów dekoracyjnych, połączenie ich z ciemnymi kolorami da nam efekt kiczu i bałaganu.
Budynek pomalowany ciemnymi barwami dużo łatwiej „ukryć” wśród drzew w lesie czy między miejską zabudową niż np. pomalowany na żółto dom jednorodzinny.
WAŻNE!
Ciemny kolor zewnętrznych ścian naszego domu utrudnia utrzymanie odpowiedniej temperatury w jego wnętrzach!
Dzieje się tak, ponieważ ciemne kolory przyjmują dość dużą ilość promieni słonecznych co latem powoduje nadmierne nagrzanie ścian, zimą natomiast ich wyziębienie. Pojawiające się przez to w ścianach natężenia termiczne mogą powodować np. pękanie tynku.
Łączenie kolorów
Chcąc podkreślić charakterystyczne elementy architektury budynku, powinniśmy zastosować na nich inny kolor niż w przypadku całej elewacji. Jednak, aby dom wyglądał naturalnie, pamiętajmy o zachowaniu umiaru – zastosujmy jeden, najwyżej dwa dodatkowe kolory. Najlepiej w tym celu użyć barw wywodzących się w jakiś sposób z otoczenia naszego domu.
Najczęściej spotykane połączenia barw:
– naturalne, jasne kolory (takie jak żółcie czy pastelowe zielenie) połączone z brązem lub bielą,
– mniej naturalne kolory (odcienie błękitu czy różu) połączone ze stonowaną bielą lub szarością.
Wyróżnić ramy okien i drzwi możemy za pomocą pomalowania ich kolorem jaśniejszym od barwy elewacji.
WAŻNE!
Pamiętajmy, że kolory elewacji umożliwiają nam zmianę proporcji budynku. Np. malując wyższą kondygnację naszego domu z poddaszem kolorem jaśniejszym niż reszta budynku, sprawimy, że wydaje się on optycznie wyższy niż jest w rzeczywistości.