Dlaczego wizja bycia deweloperem pociąga wiele osób? Niektórym kojarzy się z zarabianiem dużych pieniędzy, realnymi możliwościami kształtowania przestrzeni, a także wyjątkowym prestiżem. Dla innych (zwłaszcza związanych od jakiegoś czasu z branżą nieruchomości) to po prostu kolejny, naturalny krok w karierze. Co zrobić, żeby zostać deweloperem? Czy są niezbędne jakieś szkolenia, koncesje albo certyfikaty?
Kto może zostać deweloperem z formalnego punktu widzenia?
Najprościej mówiąc: Od wprowadzenia w 2013 r. ustawy deregulacyjnej deweloperem może zostać każdy, kto założy odpowiednią działalność (np. jednoosobową działalność gospodarczą, spółkę cywilną, spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością itd.). To zawód, który nie wymaga żadnego kierunkowego wykształcenia, koncesji czy pozwolenia. Działalność deweloperską reguluje Ustawa deweloperska z 16.09.2011.
To wcale nie oznacza, że działalność deweloperska nie wymaga specjalistycznych umiejętności i wszechstronnej wiedzy! Wręcz przeciwnie – tak naprawdę to zawód mocno interdyscyplinarny. Z jednej strony pomocne mogą się okazać studia architektoniczne oraz praca na innym stanowisku w branży budowlanej, a z drugiej – wykształcenie/doświadczenie związane z zarządzeniem, marketingiem, ekonomią i finansami. Pomocne mogą okazać się także profesjonalne, dedykowane warsztaty dla deweloperów.
Jednak tak naprawdę każdy zdyscyplinowany, zmotywowany i chętny do nauki przedsiębiorca (lub przyszły przedsiębiorca) może zostać deweloperem. Jeśli chcesz odnosić sukcesy w tej działalności, warto korzystać ze specjalistycznych, multidyscyplinarnych szkoleń i warsztatów prowadzonych przez specjalistów.
Jak zacząć działalność deweloperską?
Wspomniana już Ustawa deweloperska precyzuje, że deweloperem jest przedsiębiorca, który w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zobowiązuje się do ustanowienia prawa własności lokalu mieszkalnego/domu i przeniesienia go na nabywcę (osobę prywatną, nie firmę). To więc oczywiste, że aby zostać deweloperem, musisz założyć działalność gospodarczą.
Jaka forma prowadzenia działalności jest najlepsza? Warto przedyskutować tę kwestię z doradcą księgowym. Temat ten również jest obowiązkowym punktem na szkoleniach deweloperskich, na których możesz posłuchać ludzi od lat prowadzących własne biznesy.
Aby zostać deweloperem, potrzebujesz środków finansowych
Pieniądze (i to duże) są niezbędne do prowadzenia działalności deweloperskiej. Doskonale, jeśli masz własną gotówkę albo coś, co możesz przeznaczyć na wkład własny (np. zakupioną działkę budowlaną). Brakujące środki będziesz musiał pozyskać z innych źródeł.
Obecnie jednym z najkorzystniejszych, ale i najtrudniejszym do uzyskania sposobem finansowania jest kredyt deweloperski. To kredyt, który otrzymujesz w ratach odpowiadających stopniu zaawansowania inwestycji, a w czasie jej trwania spłacasz jedynie odsetki od stopy zadłużenia – z założenia kapitał zostanie spłacony z wpłat klientów. Otrzymanie kredytu deweloperskiego nie jest niemożliwe nawet wtedy, gdy dopiero co założyłeś działalność – ale na pewno bank zażąda od Ciebie spełnienia dodatkowych warunków. Przy staraniu się o kredyt deweloperski warto skorzystać z pomocy ekspertów kredytowych oraz doświadczenia starszych kolegów z branży.
Dlaczego warto skorzystać ze szkoleń deweloperskich?
Jak już wspomniano, nie musisz mieć żadnego certyfikatu, aby zostać deweloperem. Jednak ta branża wymaga zbyt dużych nakładów finansowych, aby uczyć się na własnych błędach – Twoja pierwsza nieudana inwestycja może okazać się jedyną, bo… ostatnią. Chęć zainwestowania w szkolenie deweloperskie u profesjonalistów to dobry znak, ponieważ świadczy o tym, że traktujesz sprawę naprawdę poważnie.