Budowa domu na wąskiej działce nie stanowi obecnie żadnego problemu. Ogromna różnorodność projektów, które łączą w sobie funkcjonalność budynku oraz dostosowanie go do niezbyt okazałych wymiarów terenu, pozwoli cieszyć się z posiadania wymarzonego domu i zapobiegnie większości problemów z wpisaniem domu w otaczającą go przestrzeń.

Jak wybrać projekt domu na wąską działkę?

O naszym wyborze decyduje przede wszystkim wielkość terenu oraz konieczne do zachowania odstępy od granicy. Warunki zabudowy zawsze warto sprawdzić w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, aby upewnić się, że gmina nie narzuca na nas jakiś specjalnych obostrzeń lub norm, które musimy spełnić.

Wedle Prawa Budowlanego odnośnie zabudowy jednorodzinnej minimalna odległość od granicy działki powinna wynosić 4 m w przypadku ścian posiadających otwory okienne i drzwiowe oraz 3 m, gdy zamierzamy postawić ścianę bez drzwi i okien.

Na działce budowlanej, której szerokość jest mniejsza niż 16 m możemy maksymalnie przybliżyć się do granicy na odległość 1, 5 m (ścianą bez otworów okiennych i drzwiowych). Szczegółowe dane na ten temat znajdują się w Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych zabudowy.

Jak rozwiązać problem braku naturalnego oświetlenia wnętrza budynku?

Ściana przylegająca do granicy, na której nie możemy posiadać okien może powodować pewien dyskomfort i sprawiać, że wnętrze będzie zbyt ciemne. Dla dobrego architekta nie jest to jednak żadnym problemem, gdyż można tak rozplanować poszczególne pomieszczenia w domu, aby zniwelować tą małą niedogodność. Sposobem na zachowanie obowiązujących przepisów i wpuszczenie do wnętrza naturalnego światła może być np. budowa części ściany z pustaków szklanych lub zaplanowanie dużych świetlików, pozwalających wpuścić oświetlenie do pomieszczenia znajdującego się przy „ślepej” ścianie.

Projekty domów na wąską działkę

Szukając projektu domu na wąską działkę, koniecznie wcześniej zleć jej dokładne pomiary, które pozwolą idealnie dopasować projekt domu do posiadanej działki.

Domy stawiane na wąskich działkach wcale nie muszą być mało funkcjonalne, wystarczy, że wybierzesz dobre biuro projektowe, podchodzące do powierzonego mu zadania w sposób indywidualny i odpowiednio dopasowujące gotowy projekt do wymagań terenu.

Na wąskiej działce można wybudować np. długi dom parterowy, dom jednorodzinny z użytkowym poddaszem oraz dom piętrowy zarówno w tradycyjnym, jak i nowoczesnym stylu. Ostateczna decyzja to nasz indywidualny wybór oraz kwestia gustu.

Warto wiedzieć, że budując dom na wąskiej działce, wcale nie musimy rezygnować z budowy garażu. Jeżeli szerokość działki nie pozwala na garaż przylegający do budynku możemy zaprojektować go w innej części działki.