Prawe czy lewe? Do środka czy na zewnątrz? A może przesuwne? Dziś krotko i na temat – jak dobrze wybrać drzwi do mieszkania.

Jak w przypadku większości decyzji mieszkaniowych – wszystko zależy o budżetu. Drzwi mogą być wykonane z bardzo różnych materiałów i od tego w głównej mierze zależy ich cena. Najlepsze – bo najbardziej solidne – są modele drewniane. Są też naprawdę ponadczasowe – kiedy chcemy zmiany w mieszkaniu, wystarczy je oszlifować, pomalować innym kolorem, dodatkowo wymienić okucia, klamki – i mamy stare nowe wrota!

Drzwi mogą być przesuwne, składane i najczęściej spotykane – rozwieralne.

Przy drzwiach przesuwnych solidność wykonania ma szczególne znaczenie. Takie drzwi bowiem pracują cały czas, a ich część konstrukcyjna umocowana jest w ścianie – w przypadku awarii dostęp do prowadnic jest, delikatnie mówiąc, dość utrudniony.

Drzwi rozwieralne dobieramy pod kątem:

  • estetycznym – dopasowujemy do powierzchni stycznych, czyli podłóg, a także koloru ścian i stylu, w jakim mamy urządzone mieszkanie. Jeśli chcemy powiększyć wnętrze, wybierajmy jasne, lekkie modele bez rzeźbień i dekorów. Przy dużych wnętrzach odwrotnie – z chęcią przyjmą masywne, zdobione drzwi.
  • funkcjonalnym – po otwarciu drzwi powinny zabierać jak najmniej miejsca oraz nie kolidować z innymi sprzętami. Na małych powierzchniach najlepiej sprawdzają się drzwi przesuwne.

Żeby dobrać drzwi w odpowiednim rozmiarze, sprawdzamy rozstaw osiowy. Zawiasy muszą być tego samego typu w ościeżnicy i w drzwiach, dlatego najlepiej kupować je w gotowym zestawie. Tradycyjne szerokości drzwi wewnętrznych to 80 i 90 cm, spotkamy też wymiary 70 i 100 cm. Niestandardowe szerokości musimy robić na zamówienie.

drzwi poznańskie

Jeżeli zakładamy drzwi do nowego mieszkania, najpierw uporajmy się z podłogą, potem zamontujmy drzwi – będzie łatwiej, ładniej i lepiej poradzimy sobie z uszczelnieniem. Uszczelniamy drzwi silikonem – warto przejechać nim drzwi dookoła, żeby przedłużyć ich żywotność. Ja sam nie jestem zwolennikiem progów w mieszkaniach – naprawdę można zrobić sobie przez nie krzywdę (podobnie jak przez ostre okucia), dlatego lepiej zdecydować się na wylewkę samopoziomującą.

Na koniec jeszcze uwaga dotycząca jednego z najczęstszych dylematów, czyli, kiedy drzwi są prawe, a kiedy lewe. Wystarczy jedna czynność i pozbywamy się wątpliwości na wieki: stajemy twarzą do drzwi po stronie zawiasów. Jeśli są umieszczone po prawej – musimy kupić prawe drzwi, jeśli po lewej – oczywiście przeciwnie.

drzwi jak wybrać wlkp