Gołe, odsłonięte i ziarniste. Nie, nie mówimy o wygłupach w sypialni – mówimy o industrialnej inspiracji dla domu. Styl industrialny opiera się na minimalizmie i użyteczności przy użyciu prostych materiałów i kilku kolorów. Nie masz domu wyposażonego w stalowe kolumny i drewniane kratownice? Bez obaw. Niezależnie od tego, czy mieszkasz w lofcie nad tajską restauracją, w luksusowym apartamencie w wieżowcu czy w garażu mamy – osiągnąć industrialny styl możesz zawsze.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak osiągnąć mechaniczny, ale przytulny dom z elementami wzornictwa przemysłowego, które przekształcą każde wnętrze w mieszkanie marzeń. Mimo upływu lat styl industrialny niemalże się nie zmienił – jedyną modyfikacją jest iż dzisiaj może wiązać się z nieco bardziej eleganckim efektem końcowym.

Jak uzyskać szybko styl industrialny?

Wzornictwo przemysłowe jest przełamywane akcentami:

  • czarnymi,
  • białymi,
  • szarymi.

Ramki do zdjęć, listwy, lustra, urządzenia i tkaniny w odcieniach czerni i szarości pozwolą uzyskać efekt maksymalnie zbliżony do oryginalnego industrialnego stylu. Jeśli dawno nie trzymałeś w ręce pędzla – być może teraz jest najlepszy czas na to, by zastanowić się nad malowaniem. Na przykład drewniany stolik kawowy industrialny czy nogi krzeseł można pomalować na czarno lub szaro, by nadać im charakter przemysłowy niemalże natychmiast

Bądź też dekoracyjnym ekshibicjonistą – wyjmij na wierz wszelkie elementy konstrukcyjne – takie jak belki i cegły.

Wykorzystaj kółka – one dają natychmiastową aktualizację na styl industrialny dla niemal każdego mebla. Koła typu oversize dają najlepszy efekt i można na nich umieścić prawie każde meble loftowe – dzięki czemu nawet zwykły stolik do kawy może zamienić się w niesamowity stolik industrialny.

Zapomnij też o perfekcyjnie wypolerowanych podłogach i rozejrzyj się za wyblakłymi odmianami, które mają charakter i industrialny styl. Pochodzące z recyklingu drewniane deski są świetne, ponieważ:

  • zachęcają do użytkowania,
  • eliminują obawy o zarysowanie nowo zainstalowanych podłóg.

W rzeczywistości kilka dodatkowych zadrapań doda charakteru pomieszczeniu, szczególnie jeśli na takiej podłodze postawisz klimatyczny stolik. Możesz również przekształcić recyklingowane deski podłogowe w ciekawe panele ścienne lub zagłówki.

Masz cegły?

Jeśli masz na tyle że możesz odsłonić ściany z cegieł w swoim domu, masz przewagę nad fanami stylu industrialnego, którzy nie mogą sobie na to pozwolić. Wykorzystaj w pełni swoje cegły i zaprawę i zostaw je stosunkowo bez dodatków (jeśli uważasz, że ściany wymagają ozdoby, rozważ ewentualnie flagę lub rząd ramek ze zdjęciami).

Ci nieszczęśnicy, którzy nie mają mieszkania z cegły – powinni spojrzeć na fornir z cegły, bowiem jest niedrogą alternatywą. Ściana w kuchni to miejsce, od którego można zacząć.

Oświetlenie w stylu industrialnym

Jest kilka słów kluczowych, o których należy pamiętać, kupując lampy i osprzęt w stylu industrialnym:

  • wisiorki,
  • porcelana,
  • prążkowane szkło,
  • odlewane aluminium,
  • stal.

Zwykle lampy mające w sobie te cechy niosą ogromną zdolność do rozbudowy, co czyni je niezwykle wszechstronnymi.