Jak dobrać termowentylator, by mieć pewność, że sprawdzi się w każdym pomieszczeniu? Na co zwrócić uwagę, kupując termowentylator? Czy są na rynku rozwiązania, które nie tylko grzeją, ale i wykorzystuje się je jako urządzenie chłodzące? Które parametry techniczne są najważniejsze? Odpowiedzi znajdziesz w dzisiejszym wpisie.
- Czym są termowentylatory?
- Rodzaje termowentylatorów i grzejników pokojowych
- Co daje regulacja temperatury w termowentylatorach?
Zanim jednak przejdziemy do kwestii typowo technicznych, w pierwszej kolejności warto zapoznać się z rodzajami termowentylatorów. Ważna jest również sprawa związana z dodatkowymi funkcjami. Niektóre opcje nie każdemu użytkownikowi są potrzebne, ale na inne – na przykład związane z zabezpieczeniem przed przegrzaniem – warto zwrócić uwagę. Jeśli jesteś zainteresowany zakupem termowentylatora, zapraszamy do szybkiego zapoznania się z tematem.
Czym są termowentylatory?
Standardowe termowentylatory to urządzenia, które wykorzystuje się przede wszystkim do sporadycznego dogrzewania pomieszczeń. Na rynku znajdziesz rozwiązania o różnych mocach, które świetnie sprawdzą się zarówno w małych pomieszczeniach, jak i skutecznie ogrzeją duże pomieszczenia. Aby mieć pewność, że nasz termowentylator ceramiczny czy inny faktycznie nada się na danej powierzchni, musimy w pierwszej kolejności sprawdzić wielkość pokoju, a następnie wybrać optymalną moc urządzenia. Prawidłowe dobranie termowentylatora zagwarantuje przede wszystkim komfort termiczny poza sezonem grzewczym oraz w jego trakcie, jeśli potrzebujemy rozwiązania, które będzie wykorzystywane jako dodatkowe źródło ciepła.
Zatem moc termowentylatora to pierwszy czynnik, na który zwraca się uwagę, kupując urządzenie. Kolejnym parametrem są funkcje – w tym także dodatkowe. A mianowicie pokrętła lub przyciski do regulowania temperatury, zabezpieczenie przed przegrzaniem czy termostat. Opcje te z reguły traktuje się jako coś dodatkowego i jeśli nie są dla Ciebie ważne, masz pewność, że nie będziesz korzystał na przykład z możliwości regulowania temperatury czy siły nawiewu, nie musisz decydować się na droższe termowentylatory, które wyposażono w tego typu rozwiązania. Warto jednak wybierać te urządzenia, które mają zabezpieczenie przed przegrzaniem. To zagwarantuje Ci, innymi domownikom i Twojemu mieniu odpowiednią ochronę, gdyby sprzęt w trakcie działania się uszkodził.
W porównaniu z innymi urządzeniami ogrzewającymi termowentylatory wyróżniają się także funkcję, którą wykorzystuje się w sezonie letnim. Chodzi oczywiście o nawiew zimnego powietrza. Dzięki temu nie musisz kupować drugiego urządzenia, jakim jest wiatrak, by zagwarantować sobie nieco ochłody w upalny dzień. Jeden termowentylator z wbudowaną opcją tego rodzaju w zupełności spełni Twoje wymagania i oczekiwania.
Termowentylatory to urządzenia, które sprawdzą się w każdym pomieszczeniu. Poza salonem często wykorzystuje się je w łazienkach, garażach czy piwnicach. To również doskonałe rozwiązanie, które skutecznie ogrzeje każdy pokój dziecięcy lub do miejsc wilgotnych, takich jak łazienka, suszarnia czy pralnia. Zatem bez względu na to, do jakiego pomieszczenia potrzebujesz termowentylatora, gwarantujemy, że na rynku znajdziesz optymalne urządzenie dla siebie.
Rodzaje termowentylatorów i grzejników pokojowych
Z kompaktowych grzejników pokojowych klienci najczęściej wybierają właśnie termowentylatory, które znane są również pod potoczną nazwą farelka. Aktualnie produkuje się urządzenia, które wyposaża się w źródło ciepła w postaci płytek ceramicznych lub spiralnej grzałki. Oba elementy nagrzewają się po podłączeniu do gniazdka, wentylator natomiast odpowiada za napędzanie do nich zimnego powietrza, które po podgrzaniu odprowadzane jest na zewnątrz urządzenia.
Termowentylatory można podzielić, biorąc także pod uwagę sposób montażu, kształt oraz wielkość. W tym przypadku wyróżnia się termowentylator stojący czy przenośny, a także wiszący, ścienny. Pierwsza grupa obejmuje przede wszystkim małe i kompaktowe urządzenia oraz kolumnowe termowentylatory. Druga natomiast takie termowentylatory, które przeznaczone są do zawieszenia. Do ich zalet zalicza się to, że dzięki możliwości ich powieszenia, nie zajmują zbyt dużo miejsca. Do wad zaś fakt, że nie są mobilne, jak wolnostojące rozwiązania.
Jeśli jesteś zainteresowany grzejnikiem pokojowym, sprawdź koniecznie bogatą ofertę różnorodnych rozwiązań, dostępną na stronie https://www.neonet.pl/do-domu/sprzet-grzejny.html. Pamiętaj, by zwrócić uwagę na moc urządzenia oraz opcje dodatkowe, w tym regulację temperatury, regulację mocy, regulację nawiewu, funkcję oscylacji oraz ewentualny filtr przeciwpyłowy. Funkcja oscylacji sprawia, że termowentylator w równomierny sposób rozprowadza ciepło i to w wielu kierunkach – tym samym czas nagrzewania danego pomieszczenia ulega znacznemu skróceniu. Filtr przeciwpyłowy natomiast gwarantuje, że wszelkie zanieczyszczenia, które znajdują się w powietrzu – na przykład kurz czy sierść – są odpowiednio filtrowane i nie zostają wciągnięte do środka urządzenia.
Co daje regulacja temperatury w termowentylatorach?
Zastanawiasz się, czy warto kupić termowentylatory wyposażone w regulację temperatury? Odpowiedź na to pytanie jest prosta – oczywiście, że tak! Funkcja ta daje możliwość samodzielnego dostosowania temperatury, biorąc pod uwagę swoje potrzeby. Jeśli decydujesz się na termowentylator z taką opcją, warto również zwrócić uwagę na urządzenia z wbudowanym termostatem. Wybierając termowentylator łazienkowy warto postawić na model wyposażony w wyłącznik bezpieczeństwa i różne poziomy mocy, co pozwoli dopasować przyjemne ciepło do własnych preferencji.
Mi udało się znaleźć odpowiedni wentylator do wielkości pomieszczenia, ale też fajnie wyglądający – trochę jak stare radio 😀 Ariete zrobiło tu naprawdę dobrą robotę! A przekonałem się już, że nawet jak dziecko przez przypadek go przewróciło, to nic się nie stało – po prostu zadziałał odpowiedni czujnik i urządzenie się wyłączyło