Niejedna osoba, która marzy o własnych czterech ścianach zastanawia się, ile trwa budowa domu. Trzeba przyznać, że to spore przedsięwzięcie najczęściej wymaga kilku lat wytężonej pracy.
Oczywiście, w przypadku posiadania odpowiednio dużych środków finansowych można pokusić się o przyśpieszenie tego przedsięwzięcia. Niektóre prace budowlane muszą być jednak poprzedzone okresami przerwy, potrzebnych na przykład do odpowiedniego utwardzenia materiałów budowlanych.
Ile trwa budowa domu – fakty i mity
Nie da się ukryć, że dzisiejsza technologia sprawiła, że budowa domu trwa obecnie o wiele krócej niż jeszcze kilka lat temu. Oczywiście, wymaga to odpowiedniego zaplanowania. Warto pamiętać o tym, żeby zaplanować prace poszczególnych fachowców w sposób sekwencyjny – dzięki temu etapy budowy mogą następować sprawnie po sobie.
Na początku koniecznie trzeba zadbać o wynajęcie ekipy do murowania. W połączeniu z koniecznymi materiałami budowlanymi jest to jeden z największych kosztów, z jakimi przyjdzie się zmierzyć inwestorowi. Warto zrobić rozeznanie i na przykład spytać o poradę znajomych w podobnej sytuacji. Od ekipy budowlanej zależy, jak szybko zostanie zbudowany dom. Co prawda, prace muszą być prowadzone okresowo ze względu na przykład na utwardzanie fundamentów czy stropu, jednak na ogół taką pracę można przeprowadzić już w ciągu kilku miesięcy.
To, ile trwa budowa domu jest uzależnione także od pozostałych fachowców – odpowiedzialnych za pokrycie dachowe, instalacje centralnego ogrzewania, hydrauliczne czy elektryczne. Zarezerwowanie odpowiednich specjalistów z dużym wyprzedzeniem sprawi, że czas budowy domu będzie na pewno o wiele krótszy. Tak właściwie to, ile trwa budowa domu trudno jest obliczyć – istotne znaczenie mają tutaj również na przykład warunki atmosferyczne i inne.
Jeśli chcesz dowiedzieć się dlaczego warto podzielić budowę domu na etapy i co w największym stopniu wpływa na czas trwania budowy domu zachęcamy do przeczytania artykułu „Ile trwa budowa domu: harmonogram, etapy budowy [krok po kroku]„.