Koszty budowy są bardzo ważne. Mając na uwadze budowę domu, myśli się o nich. Im będą one niższe, tym mniejszy weźmie się kredyt.

Jeśli finansuje się budowę z oszczędności i bieżących dochodów, niższe koszty pozwolą szybko wprowadzić się do własnego domu. To dlatego małe domy tanie w budowie są obecnie tak chętnie wybierane. Kto tylko może, woli uniknąć prac ciągnących się przed długie lata. Jeśli nie kredyt, to przy większym budynku, tak to często bywa. Ten praktyczny wybór daje i inne korzyści niż tylko niższe koszty budowy.

Dlaczego mały dom jest tani w budowie?

Równie istotne, jak te dotyczące postawienia budynku mieszkalnego, są koszty związane z ogrzewaniem go. Sezon grzewczy potrafi się sporo przeciągnąć, jeśli wiosna jest chłodna. Im większa kubatura, tym będą one wyższe. Nie tylko mały dom tanim w budowie będzie, ale też w utrzymaniu. I o tym także się myśli, kiedy planuje się posiadać własny. Stąd taka popularność niewielkich. Ważne jest także to, że ze sprzątaniem ich nie ma tak wiele pracy, jak jest to z dużymi. Takie też są w zupełności wystarczające. Rzadko się obecnie zdarza, by razem mieszkało kilka rodzin.

maly dom domek budowa

Z reguły dzieci wolą wyprowadzić się i postawić swój własny.To też z reguły mały dom tani w budowie, bo większy nie jest im potrzebny. Przy jednym czy dwójce dzieci nie jest potrzebna duża powierzchnia wewnątrz. Można też się obyć bez dodatkowych pomieszczeń typu biblioteka czy gabinet. Zawsze da się jakiemuś pokojowi dać dodatkową funkcję.

Jaki projekt małego domu będzie najtańszy w budowie?

Obniża koszty budowy nie tylko decyzja o niedużej powierzchni. Ważna jest forma budynku. Najtaniej będzie postawić taki o prostej bryle, bez urozmaiceń. Wykusze okienne, lukarny, kolumny, balkony nie są koniecznie potrzebne. By małe domy tanie w budowie były jak najbardziej, trzeba także wybrać dach jak najprostszy. Najlepszy będzie zwykły dwuspadowy. Taniej też będzie bez piwnicy.