Kiedy szacujemy koszty budowy domu, staramy się brać pod uwagę wszystkie niezbędne wydatki oraz niewielką nadwyżkę, wynoszącą zazwyczaj około 5% wartości kosztorysu. Może się jednak zdarzyć tak, że nieprzewidziane wydatki osiągają znaczne rozmiary, obciążając nas finansowo. Największym wyzwaniem przy budowie domu są tzw. ukryte koszty, które bywają niewidoczne na etapie planowania. Jak można się na nie przygotować? Jakie niespodziewane wydatki pojawiają się najczęściej? Sprawdźmy!
Opłaty dodatkowe przy budowie domu na etapie projektu
Pierwszy etap budowy domu wiąże się z kosztami dotyczącymi przygotowania projektu oraz spełnienia wymagań urzędowych. W ramach formalności musimy uzyskać m.in. wypis z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) lub decyzję o Warunkach Zabudowy (WZ). Co warte podkreślenia, również inne czynności urzędowe, takie jak składanie wniosków, często wiążą się z opłatami administracyjnymi. Choć nie są to wysokie kwoty, zazwyczaj wynoszące kilkadziesiąt złotych, często pomijamy je w kalkulacjach budżetowych, ponieważ nie dotyczą bezpośrednio budowy. Z tego powodu można je uznać za ukryte koszty budowy domu. Zdecydowanie większe koszty ukryte w budowie domu dotyczyć będą projektu budowlanego.
Specjaliści są zgodni, że najlepszym rozwiązaniem jest nawiązanie współpracy z architektem, który stworzy projekt indywidualny od podstaw. Dzięki temu będzie on idealnie dopasowany do naszych potrzeb oraz specyfiki działki, którą dysponujemy. Takie podejście gwarantuje także przewidywalność kosztów. Decydując się na gotowy projekt, który kusi niską ceną, możemy nie być świadomi, że koszty jego adaptacji bywają wyższe. To jeden z ukrytych kosztów budowy domu, których wiele osób nie bierze pod uwagę.
Koszt budowy domu – na co przygotować się przy pracach ziemnych?
Na tym etapie najczęściej pojawiającym się ukrytym kosztem budowy domu są prace związane z badaniem i stabilizowaniem gruntu. Może się bowiem okazać, że podłoże, które przygotowujemy pod wylanie fundamentów, cechuje się zbyt małą stabilnością lub zbyt dużą ilością wód gruntowych. Wówczas konieczne będą prace stabilizacyjne, takie jak np. palowanie. Niestety, jest to spory wydatek, którego jednak nie da się uniknąć, jeśli chcemy zbudować bezpieczny dom.
Nieoczywistym kosztem budowy domu jest także konieczność zagospodarowania odpadów budowlanych, powstałych w trakcie prac ziemnych. Usunięcie gruzu i ziemi niejednokrotnie stanowi wyzwanie. Choć czasem urobek może zabrać ktoś, kto go potrzebuje, najczęściej konieczne okazuje się zamówienie kontenerów i wynajęcie firmy specjalizującej się w utylizacji odpadów.
Dodatkowe wydatki związane z instalacjami i pracami wykończeniowymi
Doprowadzenie budynku do stanu surowego otwartego (SSO) zazwyczaj nie generuje wielu nieprzewidzianych kosztów, choć i tu mogą zdarzyć się pewne wyjątki, na przykład związane ze zmianą cen materiałów. Jednak kiedy przechodzimy do układania instalacji i wykańczania domu, dodatkowe wydatki stają się bardzo prawdopodobne. Może się okazać, że trzeba przeznaczyć więcej środków na doprowadzenie mediów i rozprowadzenie instalacji, zwłaszcza gdy zauważymy, że potrzebujemy dodatkowych gniazdek.
Najwięcej niespodzianek finansowych czeka nas jednak na ostatnim etapie, jakim jest wykończenie domu. Bardzo łatwo tutaj o niedoszacowanie ilości potrzebnych materiałów, takich jak tynk, gips szpachlowy, farby, panele czy płytki. Ukryte koszty budowy domu często pojawiają się na etapie aranżacji wnętrz. Na przykład, nagła decyzja o wyborze droższego żyrandola lub wyposażenia kuchni z segmentu premium może znacząco zwiększyć koszty. Ponadto dodatkowe wydatki budowlane obejmują też uprzątnięcie, wyrównywanie i adaptację przestrzeni wokół domu, zwłaszcza jeśli chcemy od razu zaaranżować tereny zielone.
Zarządzanie kosztami budowy a system gospodarczy
Na koniec warto dodać, że budowanie systemem gospodarczym, czyli samodzielne nadzorowanie wszystkich procesów i ekip budowlanych przez inwestora, ma swoje zalety, ale również wady. Jedną z najważniejszych jest duże ryzyko wpadnięcia w pułapkę ukrytych kosztów budowy domu. Osobiste decydowanie o każdym detalu związanym z inwestycją oznacza konieczność orientowania się w sprawach, z którymi na co dzień nie mamy do czynienia. Oczywiście możemy polegać na poradach zatrudnionych specjalistów, jednak wówczas jesteśmy uzależnieni od ich poziomu wiedzy i rzetelności, co na etapie kosztorysu bywa trudne do zweryfikowania. Samodzielne monitorowanie kosztów budowy domu może zatem sprawić, że nie dość, że nie doszacujemy lub przeszacujemy ilość materiałów budowlanych, to jeszcze skupiając się na kwestiach finansowych, zaniedbamy inne aspekty, takie jak praca ekip budowlanych. A nadzór nad nimi jest tu kluczowy, ponieważ wciąż zdarzają się nierzetelni wykonawcy. Co więcej, niezweryfikowana ekipa budowlana to także ryzyko nieplanowanego zejścia z placu budowy, a nawet kradzieży narzędzi i materiałów.
Ten problem nie występuje, gdy zdecydujemy się na współpracę z generalnym wykonawcą – wówczas to on będzie odpowiedzialny za całą realizację inwestycji, a wszelkie koszty budowy domu oszacujemy już na początku, korzystając z wygodnego i bezpłatnego kalkulatora budowy domu.