Zanim zakasasz rękawy do pracy, oszacuj, jakie fundusze możesz przeznaczyć na ten cel. Weź pod uwagę rozmaite „niespodzianki” i nieplanowane wydatki, które mogą się pojawić podczas remontowych działań.

1. Pomieszczenia, które planujesz remontować i znajdujące się w nich sprzęty należy uchronić przed ewentualnymi uszkodzeniami. Meble oraz pozostałe wyposażenie przenieś do innego pokoju lub garażu. Jeśli nie masz takiej możliwości, dokładnie owiń je folią remontową, którą za pomocą papierowej taśmy przykleisz do podłogi.

2. Jeśli remont nie obejmuje podłóg, warto zadbać o panele, płytki lub wykładzinę. Możesz rozłożyć na całej powierzchni folię, stary dywan albo chodniki. W sprzedaży dostępna jest też wykładzina remontowa wielokrotnego użytku.

3. Sporo uwagi przed samym malowaniem musisz poświęcić ścianom. W pierwszej kolejności należy oczyścić ją ze starej farby, brudu i kurzu. Idealnie nadaje się do tego szeroki pędzel i ciepła woda.

4. Pamiętaj o nierównościach i uszczerbkach. Zanim nałożysz środek do gruntowania, musisz ścianę wyrównać i uzupełnić wyszczerbione miejsca.

5. Koniecznie zabezpiecz miejsca, z których wystają przewody instalacji elektrycznej. Posłuży ci do tego taśma izolacyjna.

6. Kupując materiały oraz wszystkie niezbędne sprzęty nie bądź przesadnie oszczędny. Zainwestuj w sprawdzoną markę i solidne narzędzia. Zawsze możesz poradzić się sprzedawcy w sklepie, który doradzi ci, jakie będą najlepsze do twoich potrzeb.

7. Bez względu na to, jak szeroko zakrojone są twoje plany remontowe, powinieneś wyposażyć się w odpowiedni strój. Musi on być wygodny, przepuszczać powietrze, ale przede wszystkim chronić cię, np. przed środkami chemicznymi. Bardzo ważną jego część stanowi obuwie – pod żadnym pozorem nie może mieć śliskiej podeszwy i odkrytych palców.

8. Przydatne mogą okazać się również ochronne okulary i jednorazowe maseczki, chroniące oczy i drogi oddechowe przed pyłem i odpryskami, a także stopery do uszu, jeśli masz w planach użycie pilarki, szlifierki lub młota kującego.

9. Jeśli nie masz dużego remontowego doświadczenia, a planowane prace nie ograniczają się jedynie do stosunkowo prostych zabiegów w rodzaju odmalowania ścian, pomyśl o zatrudnieniu profesjonalnej firmy remontowo-budowlanej. Tu zwróć uwagę na doświadczenie i staż obecności na rynku. Zrób rozeznanie wśród znajomych – może ktoś z nich poleci ci dobrych fachowców. Pamiętaj, mierz siły na zamiary!

10. Na czas remontu proponuję udać się na urlop. Odnawianie domu po całym dniu spędzonym w pracy może odebrać ci całą przyjemność z remontowania, a przecież nie o to w tym wszystkim chodzi:)