Dom niepodpiwniczony to dzisiaj coraz częstszy wybór, ponieważ jest on znacznie tańszy. Wybierając projekt takiego domu trzeba brać pod uwagę jego funkcjonalność. Pomieszczenia, które przeważnie mają swoje miejsce w piwnicach powinny znaleźć się na parterze. Należą do nich kotłownia, skład opału węgla lub zbiorniki olejowe. Najlepiej gdy zamierzamy dom ogrzewać gazem wtedy nie będzie nam potrzebne takie pomieszczenie a dwu-funkcyjny piec może znaleźć się w pomieszczeniu przy garażu czy nawet w łazience.

Alternatywą jest jeszcze ogrzewanie elektryczne, jednak ono jest najdroższe

Bardzo dobrym pomysłem jest kominek z nawiewem na pozostałe pomieszczenia. Dodatkowe pomieszczenia to garaż jedno lub dwu-stanowiskowy, który powinien znajdować się po stronie północnej oraz pralnia, która może znaleźć swoje miejsce obok łazienki. Często w piwnicach urządza się spiżarnię i małe pomieszczenia na sprzęty gospodarcze.

W domach bez piwnicy trzeba je zaplanować dokładnie w odpowiednich częściach domu

Domy niepodpiwniczone, których podłoga znajduje się praktycznie na ziemi muszą mieć odpowiednie ocieplenie. W tym celu ociepla się posadzkę stosując minimum 12 centymetrową warstwę najtwardszego styropianu. Trzeba wiedzieć, że nie w każdym miejscy można postawić dom nie posiadający piwnicy. Jest to możliwe tam gdzie poziom wód gruntowych jest wysoki.

Domy niepodpiwniczone oprócz zmniejszenia kosztów inwestycji mają jeszcze jedną zaletę ich proporcje są dużo lepsze niż domów, których piwnice wystają ponad poziom terenu. Projekty domów bez piwnic są bardzo interesujące z uwagi na lepsze wykorzystanie przestrzeni. Plan musi tak rozmieścić pomieszczenia żeby zapewnić mieszkańcom wygodne użytkowanie. W przypadku gdy garaż jest wysunięty na bok wtedy całość jest kryta dwupasmowym dachem a do pokrycia używa się blachy lub dachówki cementowej.

Domy niepodpiwniczone są najczęściej budowane z piętrem w formie poddasza

Może się w nim znaleźć miejsce na ganek biegnący wzdłuż całego frontu. Na parterze umieszcza się najważniejsze pomieszczenia kuchnię z jadalnią, salon z kominkiem , sypialnię, dwie łazienki oraz duży hol. Poza tym na parterze umieszcza się takie pomieszczenia gospodarcze jak spiżarnię, pralnię i ewentualnie kotłownię.

Natomiast na piętrze mogą się znaleźć dodatkowe pokoje dziecięce lub gościnne a także dodatkowa łazienka. Mieszkalne poddasze daje wiele możliwości aranżacji i sprawia, że dom ma elegancki wygląd dzięki efektownym skosom i oknom w dachu. Kiedyś piwnicę traktowano jako izolację od gruntu obecnie dzięki nowoczesnym materiałom chroniącym przed wilgocią i zatrzymującym ciepło podpiwniczenie domu nie jest niezbędne.