Łączenie dwóch najważniejszych pomieszczeń w mieszkaniu, inaczej kuchni i salonu to wyzwanie, z jakim wolno sobie poradzić. Najpierw jednak sprawdźmy, czym powinny znamionować się poszczególne pomieszczenia.

Kuchnia to niezmiernie istotne położenie w każdym domu, to wyraźnie sanktuarium Pani domu, która spędza w tym miejscu pokaźną ilość czasu, przygotowując strawę dla swojej rodziny. Jak najbardziej nie wolno tutaj uogólniać, bo nagminnie zdarza się, że tak de facto rolę Pani domu odgrywa mężczyzna, jaki na przykład jest kucharzem czy też najzwyczajniej w świecie spełnia się w kuchni, bo uwielbia gotować. Tak lub inaczej, bez względu na to kto panuje w tym miejscu, ważna jest dobra aranżacja wnętrza. W tym miejscu zatroszczyć się należy przede wszystkim o kilka aspektów. Główny to wybór materiałów w taki sposób, aby były one nie jedynie ładne, jednak przede wszystkim bezproblemowe do wyczyszczenia. Druga kwestia to praktyczność. W kuchni chodzi o to, by wszystko miało swoje miejsce i o to, by pewne detale znajdowały się blisko siebie.

Na przykład dobrze jest, kiedy zlew znajduje się niedaleko kuchenki, lodówka także, a nie w różnych kątach kuchni, namawiając nas do ciągłego chodzenia. Trzecia sprawa to kolor mebli – najlepiej by nie były one ciemne, bowiem są uciążliwe do utrzymania w czystości. Reszta, a w następstwie tego dodatki zależą już jedynie oraz wyłącznie od naszej idealnej inwencji.

Przejdźmy dziś do salonu. Salon to położenie szczególne w każdym mieszkaniu, bowiem jest to miejsce w jakim napotykają się wszyscy domownicy, w jakim niejednokrotnie spędzają czas, oddają się rozrywce lub relaksowi, prowadzą rozmowy, aranżują imprezy i zgromadzenia ze znajomymi a także miejsce, w którym notorycznie spożywamy posiłki. Z tych oczywiście powodów aranżacja wnętrza mieszkania musi być porządnie przemyślana. W salonie gra toczy się albowiem o to, żeby był on estetyczny i przytulny lecz nie tylko – ma obowiązek być to także miejsce konkretne, takie, które pomieści dobrą ilość osób a równocześnie nie będzie powodowało uczucia przesytu.

Złączenie salonu i kuchni wymaga stworzenia imponującej harmonii. Kuchnia musi być użyteczna i utrzymana w pokrewnym odcieniu, co salon (bądź też odwrotnie). Dostrzegalna granica pomiędzy pomieszczeniami może pozostać zamazana choćby przez jadalnię. Jednak nie wszyscy wykorzystują stoły i krzesła, by połączyć salon i kuchnię. Liczy się pomysłowość i wiedza, która będzie nam przypominała, żeby zachować sylwetkę każdego pomieszczenia. Kuchnia ma obowiązek być praktyczna, a salon wygodny. Tylko wtedy uda się nam powiązać te dwa pomieszczenia i czerpać korzyści z otwartej powierzchni mieszkalnej.